Ugrás tartalomhoz

Fotó

Caelumi Játék

• Zárt téma Téma lezárva
611 hozzászólás érkezett eddig

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.24, 10:13

A válaszaid határozottságot tükröznek, úgyhogy részemről abba is hagynám a "kínzásodat". :(

Bármilyen kérdésre szívesen válaszolok. Ez a játék nemcsak arról szól, hogy játszunk egyet és kész, mi nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy minden érdeklődőnek bepillantást (vagy akár részvételi lehetőséget) nyújtsunk a szervezés milyenségébe, és kb a fejlesztési elvekbe. Sajna még mindig elkeserítően kevés tartalmat tudtam felpakolni az oldalra, de a lelkesedés töretlen, így idővel azért kerülnek fel infók itt-ott :sir:
Addig azonban amíg ez tart, a fórumokon állunk rendelkezésre :sor:

Zárszóként annyit, hogy én 3 évig liveoztam metálocspulcsiból készült jelmezben és nem volt panasz. Csak aki a képek alapján akar dönteni, az ne tegye, mert a képek csalóak. :ok:

Nos, panasz itt sem lesz, viszont a jobb jelmezekre dicséret annál inkább :D
A képek pedig... nos azokról egyszer mondta egyik ismerősöm, hogy "jó a playboy magazin, de akkoris jobb egy hús-vér nővel" :)

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.24, 09:46

Üdv!

A válaszaid határozottságot tükröznek, úgyhogy részemről abba is hagynám a "kínzásodat". :)

A linkeket köszönöm, át is nézem alaposan.

Zárszóként annyit, hogy én 3 évig liveoztam metálocspulcsiból készült jelmezben és nem volt panasz. Csak aki a képek alapján akar dönteni, az ne tegye, mert a képek csalóak. :sor:

Pá.

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.24, 08:30

Ugyanakkor nem vonnék párhuzamot a között, hogy utcán véletlenül meglököm valaki gyerekét és a között, hogy kiviszme az erdőbe jelmezben, fakarddal.

Ááááácsi! Nem én viszem ki, hanem ő hozza ki :ok: Eddigi tapasztalataim szerint az anyukák és apukák elég reálisan látták a szitut. Beszéltem már párral, és még fogok is :D

A gyerekek önveszélyesek. Valaki 10 évesen kinövi, valaki 30 évesen se, de azért valljuk be egy gyerek azért mégiscsak gyerek. (ezért nem hívjuk őket másnak, hanem gyereknek).

Sokkal több gondunk volt eddig a "felnőttekkel" mint a gyerekekkel, mégha a határokat nehéz is élesen meghúzni a kategóriák között.

Úgy összességében ennyi. A dolgotokban biztosak vagytok azt látom, szóval gondolom mindenre felkészültetek amire reálisan fel lehet. Ugye? :)

Igen. Amire reálisan lehet arra igen. Sőt, gyanítom pár olyan dologra is felkészültünk amik abszolút nem jellemzőek még m.országi viszonylatban. Természetesen nem állítom hogy tökéletes lenne minden, hiszen ez lehetetlen.

Ó, még valami. Nézegettme a honlapotokon a képeket és...nem estem hanyatt. Asszem értem már miért nem jó egy live értékét állóképekből lemérni. Nekem pl. azért, mert a rengeteg nagyon rossz jelmezbe bújó emberek által nyújtott akár fergeteges élmény sem jön át a képeken ami baj. :( Persze ez ellen tenni nem lehet, max valami jó minőségű videóval. Ha az is van én bevallom nem találtam. :sir:

Nos, fergeteges videót nem tudok ajánlani, csak egy "belső használatra készült" félóra alatt összedobott mini poéngyűjteményt: http://caelum.hu/AAA/vids//CJ2007_pillanatok.wmv
Bár ebből nem hiszem hogy sokminden átjönne, hisz főleg olyan rejtett "érdekességek" vannak amiket kevesen értünk csak :D de talán képet adhat pár "őrült" dologról :sor:
Sajna a mások által készített "sooooook" vidijóhoz nem jutottam hozzá, míg a saját régi anyagaim jóminőségű kópiái egy kellemetlen vincsiafférkor végső halált haltak :/

Azt viszont most elmondom előre: Igen, a játék jellegénél fogva sok kispénzű és/vagy elsőliveos szokott eljönni, akiknek igen kezdetleges, jelmezük akad, ezzel számolnia kell minden játékosnak. Bár igyekszünk támogatni a jó jelmezeket de NEM kötelezünk mindenkit drága vagy nehezen elkészíthető cuccok viselésére.
Az a szükséges minimum, hogy a "civilizációs szimbólumok" (márkajelek, "zenekaros pólók" stb) ne legyenek láthatóak. Tapasztalat az, hogy a régi játékosok egyre jobb és jobb cuccokban jönnek, és ez általában követendő példa az újak számára is.

Viszont az is igaz, hogy a live közben hirtelen elkattintott képek zöme nem adja vissza a hangulatot. Ezért ajánlom elsősorban Blaz koma fotóit, aki (nem játékosként volt jelen) így jobban rálátott az eseményekre, és szerintem sok jó pillanatot elkapott.
2007: http://caelum.hu/modules.php?name=coppermi...ls&album=12
2006: http://caelum.hu/modules.php?name=coppermi...ils&album=4

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 22:37

Üdv!

Köszönöm a válaszokat!

Ugyanakkor nem vonnék párhuzamot a között, hogy utcán véletlenül meglököm valaki gyerekét és a között, hogy kiviszme az erdőbe jelmezben, fakarddal. Gondolom logikus, hogy utóbbi esetben ha baj lenne, sokkal érzékenyebben reagálna a szülő (kiv. ha ő is liveozik s végig mellette van :sor: ) a bajra. Még akkor is ha nem harcolhat a gyerek.

És nem nézem önveszélyesnek a gyerekeket. A gyerekek önveszélyesek. Valaki 10 évesen kinövi, valaki 30 évesen se, de azért valljuk be egy gyerek azért mégiscsak gyerek. (ezért nem hívjuk őket másnak, hanem gyereknek).

Úgy összességében ennyi. A dolgotokban biztosak vagytok azt látom, szóval gondolom mindenre felkészültetek amire reálisan fel lehet. Ugye? :)

Ó, még valami. Nézegettme a honlapotokon a képeket és...nem estem hanyatt. Asszem értem már miért nem jó egy live értékét állóképekből lemérni. Nekem pl. azért, mert a rengeteg nagyon rossz jelmezbe bújó emberek által nyújtott akár fergeteges élmény sem jön át a képeken ami baj. :( Persze ez ellen tenni nem lehet, max valami jó minőségű videóval. Ha az is van én bevallom nem találtam. :sir:

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 21:58

Én csak annyira térnék ki, hogy respect az ügyes fiataloknak, de 14 év alatt _senkit_ nem engednék játszani, e fölött meg 18-ig szülői igazolással - ami taglalja, hogy igen elengedte a fiacskáját/lányacskáját.

Kildar: Ez hogy "14 alatt nem, 18 alatt papírral", ez 2004 óta így volt.

Annyit tennék hozzá, hogy a liveon volt már 10 év alatti gyerkőc is. Igaz, nagykorú felügyeletére bízva :) És vszeg ezután is lesznek alig tizenévesek... Az más kérdés, hogy a "kicsik" legtöbbször nem harcolhattak.

A létszám pedig lényegtelen ebben a kérdésben, mindenképpen kevesebben leszünk (ami tekintetbe véve a lehetőségeinket abszolút nem baj) és a nagyon kicsik távolmaradása max 5-10 embert jelentene.
Viszont továbbra is megmarad az a rendszer, hogy az ifjabbak közvetlen szülői eléréssel (teló) illetve "pápírossal" együtt jöhetnek csak a játékra. Az ilyen gyerkőcök ha nem tudnak felelősen viselkedni, akkor azonnal mennek hazafelé, ha pedig igen, akkor ugyanúgy játszhatnak mint bárki más (legfeljebb nem harcolhatnak). Szerencsére mindig akad egy-két felelősebb ember akikre rá lehet bízni az ilyen csemetéket, nemegyszer a játékosaink a saját gyermekükkel együtt jönnek játszani, és ez nagyon jó dolog ám.

Összességében elmondható, hogy nem kell élből önveszélyesnek nézni a kicsiket, a botránytól pedig nem félünk, mert ennyi erővel nem megyek az utcára, nehogy fellökjek egy figyelmetlen gyereket... Odafigyeléssel ez is kezelhető helyzet, és adja az ég hogy ne legyen továbbra sem gond, de úgy gondolom nem sokat számít hogy 13 vagy éppen 16 éves gyerek szegi a nyakát... :S

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 21:49

Megnyugtattál, tehát mégis lesz valamilyen felépítése az egésznek: ha nem is rang dolgában, de döntési minőség szerint azért össze van dobva lépcsőzetesre.

Egy pillanatig nem volt kérdés a lépcsőzetesség. A te elképzelésedtől csupán annyiban térünk el, hogy kizárólagosan a nagyon szélsőséges eseteknél kell felmenni a "csúcsig". A legtöbb problémát helyben megoldják az illetékesek.

Itt nem nép és "hatalom" van, hanem ÖNKÉNTES szervezők és ÖNKÉNTES játékosok.

viszont a szervezők ugyanúgy a játékosok felett állnak...

Nézőpont kérdése... Én nem tekintem felettem állónak azt aki azért dolgozik hogy nekem jobb legyen :) Azért nem több nálam valaki, mert több feladata van. Nem kapnak a szervezők hatalmat, nem küldhet el senkit az anyjába, nem egrecíroztathat...stb. Kötelessége és felelőssége van, semmi több, sokkal inkább alkalmazott mint a sima játékos karakterek. Ezt pedig naaaagggyyon szépen példázza, hogy pontosan ez az a játék ahol szó szerint bárki megpróbálkozhatott a szervezéssel. Legyen akár öreg liveos, akár első szerepjátékát töltő ember. Mert szervezőnek lenni (higgyen bárki bármit) munka, és felelősség elsősorban, és messze nem extra jogok.

M_Sanyi

M_Sanyi

Tesco gazdaságos larpszervező

• Fórumita
  • 624 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 21:37

Üdv!

Én csak annyira térnék ki, hogy respect az ügyes fiataloknak, de 14 év alatt _senkit_ nem engednék játszani, e fölött meg 18-ig szülői igazolással - ami taglalja, hogy igen elengedte a fiacskáját/lányacskáját.

Senki sem bánt liveon direkte egy gyereket, ezt tudom, de ha egy fiatallal esik baj - és liveon bármi eshet - abból nagyobb botrány lesz, hiába baleset.

Persze Ti tudjátok, de nem elvetendő a gondola.t Ha emiatt nem 196 játékos lesz csak 128 az szerintem nem nagy veszteség (belegondoltunk már abba, hogy 50+ gyerek egyszerre egy helyne fakardokkal? :) )

Spoiler

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 21:30

Üdv!

Senki sem bánt liveon direkte egy gyereket, ezt tudom, de ha egy fiatallal esik baj - és liveon bármi eshet - abból nagyobb botrány lesz, hiába baleset.

Persze Ti tudjátok, de nem elvetendő a gondola.t Ha emiatt nem 196 játékos lesz csak 128 az szerintem nem nagy veszteség (belegondoltunk már abba, hogy 50+ gyerek egyszerre egy helyne fakardokkal? :) )

Golyszi

Golyszi

Fröccsöntött kapuőr

• Archívum
  • 551 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 21:00

Viszont látói döntés nem lesz, a látó véleményezhet, és ha vita lesz akkor szól a szervezőnek. A látó az első vonal, ő segít ha kérdés van, és segít értelmezni olyan dolgokat, amiket egy szabályokat kevésbé ismerő nem jól tud. Ha konkrét probléma van akkor már szervezőhöz kerül a labda. A szervező pedig lerendezi a kérdést a saját eszközeivel, és csak ha nem boldogul akkor kerül a dolog "centrumba".

Megnyugtattál, tehát mégis lesz valamilyen felépítése az egésznek: ha nem is rang dolgában, de döntési minőség szerint azért össze van dobva lépcsőzetesre.

hanem szól walkie-talkien és kész

azért mondtam futárokat, mert szerettem volna autentikus lenni, de ha így van, akkor mi sem egyszerűbb...de azért el tudom képzelni egy nagy csata elején egy párbaj, síri csönd, Látó övétől: "...skrskrskksrsk...Józsi, mész ma boltba?...kéne sör...2-t hozzál nekem, üveges Borsodit...skrskrkrksksrrsk..." :)

Itt nem nép és "hatalom" van, hanem ÖNKÉNTES szervezők és ÖNKÉNTES játékosok.

viszont a szervezők ugyanúgy a játékosok felett állnak...

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 20:22

Úgy látom két külön dologról beszélünk: hiányosan fogalmaztam.
A felelősségvállalás érvényes, ellenben ezt lehet centralizáltan is megoldani. A szervező maga döntsön, mindegy mely szintjén áll a piramisnak, de a döntésének súlya van, és mikor egy látói döntés miatt sikerül egy csata/ostrom úgy, ahogy, akkor ott ténylegesen a felette álló egy-két embernek is be kell kapcsolódnia, és segítenie.

Jelen esetben is így van. A szervező dönt minden esetben. Viszont látói döntés nem lesz, a látó véleményezhet, és ha vita lesz akkor szól a szervezőnek. A látó az első vonal, ő segít ha kérdés van, és segít értelmezni olyan dolgokat, amiket egy szabályokat kevésbé ismerő nem jól tud. Ha konkrét probléma van akkor már szervezőhöz kerül a labda. A szervező pedig lerendezi a kérdést a saját eszközeivel, és csak ha nem boldogul akkor kerül a dolog "centrumba". Így nincs feleslegesen terhelve a központ és a problémákkal is az foglalkozik elsősorban aki leginkább rálát a kérdésre, nem olyanvalaki aki az események történte alatt éppen fél kilométerrel odébb egy másik csatát figyelt...

Példának felhoznám: hatalmas nagy csata, és mondjuk <Főszervező1> utasítja az alá tartozó Látókat, hogy kövessék figyelemmel a csatát. Ha létszámukat kevésnek ítéli meg, akkor kérhet segítséget <Főszervező2>-től, aki mozgosíthatja a saját csapatát, vagy annak egy részét. (ezt mondjuk futárokkal meg lehet tenni: a főszervezőknek lennének, és mondjuk az outos emberek közül páran biztos elvállalnák.)

A példa az első mondattól hibás. A szervezők és látók között nincs alá és fölérendeltség nálunk. Nincs utasítás, vagy efféle. Mitőbb nincsenek szervező1-nek látói és szervező2-nek másik látói, csak vannak emberek akik vállalták hogy látók. Arról nem is beszélve, hogy nem üldözzük árgus szemekkel a játékosokat, csak akkor és ott van látó ahol szabályrendszerileg necces kérdések lehetnek. Mivel minden nagyobb érdekcsoportnak lesz infója a látók személyéről, így ha bizonytalan dologra készülnek, akkor visznek magukkal egyet :)
Viszont ha ott tartanánk hogy valahol kevés a látó akkor az illetékes szervező nem fog futárokat küldözgetni, hanem szól walkie-talkien és kész... Ennyiben már modernebbek vagyunk :sor: Minden nagyobb helyőrségnek van saját PMR-ja, részint vészesetre, részint bizonyos játékesemények időzítéséhez...

A másik fenntartásom, hogy a Látókkal kapcsolatban van: szerintem nem kéne játékosnak lenniük, hiszen mindenkiben van egy kis részrehajlás, ez pedig már önmagában kizárja ugye a pártatlan és tényszerű véleménynyilvánítást.

Attól még hogy valaki nem játszik, ugyanúgy meglesz benne a részrehajlás. Nincs a világon sok olyan ember aki tényszerű és pártatlan tud lenni... :sir: Arról nem is beszélve, hogy sokkal nehezebb és hangulatrombolóbb outos emberkéket rohangáltatni a pályán.

Harmadik, és egyben utolsó észrevételem: ha valaki a nép soraiból emelkedik ki, az ugyanúgy felsőbbrendű lesz, és igaz, hogy ismerik, de mégiscsak egy változás áll be a hatalmat megszerző embernél, hiszen más dolga is lesz, nem ér rá mindig a saját csapatát pátyolgatni. Ha az emberek el tudják fogadni a felsőbb hatalmat, aminek feladata, hogy az emberek életét jobbá tegye, akkor rend lesz. Ha viszont nem teljesíti kötelezettségeit a felsőbb réteg, akkor a nép eltávolíthatja (népfelség elve, Jean-Jacques Rousseau gondolkodása ugyan a lehető legtávolabb áll tőlem, filozófiájának ezen pontjával egyetértek bizonyos feltételek mellett: ahhoz, hogy a nép meg tudja ítélni, hogy mi a jó, és mi a rossz, erősíteni kéne a szociáldarwinizmust, és értelmi fejlődés indulna el).

Nagyon szép szavak, de nagyon nem alkalmazhatóak erre a kérdésre. Itt nem nép és "hatalom" van, hanem ÖNKÉNTES szervezők és ÖNKÉNTES játékosok. Itt nincsen felsőbbrendű, csak olyan aki többet tesz a játékosok játékélményéért, és azok akik csak játszanak. Itt nem "hatalom" van hanem felelősség és becsület. Amire mi törekszünk, hogy megtaláljuk azokat az embereket akiknek ez a két dolog számít, és őket kérjük fel hogy segítsenek. Szerencsére már elég sok ilyen ember akad a játékon, és bár melléfogások mindig akadnak, de arányaiban már elenyésző a számuk.

Ezek elég kemény mondatok voltak, de úgy hiszen, hogy azt a békét, ami a fejlődéshez kell, csak és kizárólag totalitárius módszerekkel lehet elérni.

Lehet hogy kemény mondatok, viszont találó a kezdés: úgy hiszed :(
Szerencsére a gyakorlat nem ezt igazolja, amióta nagyobb a mozgástere a szervezőknek és játékosoknak sokkal jobban alakul a szervezés és a játékmenet is. Igen, BIZONYOS kérdésekben szükséges határozottan fellépni, pl veszélyes játék, vagy törvénytelenségek, vagy tudatos játékrombolás...stb. De a legtöbb kérdésben csak előnyünk származott abból, hogy nincs totaliárius módszer.
A fejlődéshez nem elég a béke, sokkal több dolog kell hozzá, és ezek legtöbbjét nem segíti a diktatúra...

Golyszi

Golyszi

Fröccsöntött kapuőr

• Archívum
  • 551 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 17:46

Úgy látom két külön dologról beszélünk: hiányosan fogalmaztam.
A felelősségvállalás érvényes, ellenben ezt lehet centralizáltan is megoldani. A szervező maga döntsön, mindegy mely szintjén áll a piramisnak, de a döntésének súlya van, és mikor egy látói döntés miatt sikerül egy csata/ostrom úgy, ahogy, akkor ott ténylegesen a felette álló egy-két embernek is be kell kapcsolódnia, és segítenie. Példának felhoznám: hatalmas nagy csata, és mondjuk <Főszervező1> utasítja az alá tartozó Látókat, hogy kövessék figyelemmel a csatát. Ha létszámukat kevésnek ítéli meg, akkor kérhet segítséget <Főszervező2>-től, aki mozgosíthatja a saját csapatát, vagy annak egy részét. (ezt mondjuk futárokkal meg lehet tenni: a főszervezőknek lennének, és mondjuk az outos emberek közül páran biztos elvállalnák.)

A másik fenntartásom, hogy a Látókkal kapcsolatban van: szerintem nem kéne játékosnak lenniük, hiszen mindenkiben van egy kis részrehajlás, ez pedig már önmagában kizárja ugye a pártatlan és tényszerű véleménynyilvánítást.

(OFF) Harmadik, és egyben utolsó észrevételem: ha valaki a nép soraiból emelkedik ki, az ugyanúgy felsőbbrendű lesz, és igaz, hogy ismerik, de mégiscsak egy változás áll be a hatalmat megszerző embernél, hiszen más dolga is lesz, nem ér rá mindig a saját csapatát pátyolgatni. Ha az emberek el tudják fogadni a felsőbb hatalmat, aminek feladata, hogy az emberek életét jobbá tegye, akkor rend lesz. Ha viszont nem teljesíti kötelezettségeit a felsőbb réteg, akkor a nép eltávolíthatja (népfelség elve, Jean-Jacques Rousseau gondolkodása ugyan a lehető legtávolabb áll tőlem, filozófiájának ezen pontjával egyetértek bizonyos feltételek mellett: ahhoz, hogy a nép meg tudja ítélni, hogy mi a jó, és mi a rossz, erősíteni kéne a szociáldarwinizmust, és értelmi fejlődés indulna el). Ezek elég kemény mondatok voltak, de úgy hiszen, hogy azt a békét, ami a fejlődéshez kell, csak és kizárólag totalitárius módszerekkel lehet elérni.(/OFF)

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 11:45

ezzel a decentralizált ellenőrzéssel kapcsolatban nem értek egyet:

Nem is kell :) Egyébként hogy pontosak legyünk, nem az ellenőrzési rendszer hanem a TELJES szervezési procedúra az amiről beszéltem. Pont az ellenőrzés az ami (kellő fajsúlyosság esetén) végigfut a különböző szervezési szinteken, és ha valóban komoly problémáról van szó akkor valóban a "legfelsőbb bírósághoz" jut. Nem hiszem hogy a "Gerzson rosszul mondta a varázsigét" jellegű gondokkal mindig minden szervezőnek foglalkoznia kéne :)

1.: szerintem a szervezettség alapfeltétele a központosítás, hogy 2-3 emberrel a piramis tetején szépen lépcsőzetesen van kialakítva a játékos rendszer, így mindenkin nagyobb felelősség lenne, hiszen nem csak egy ember kapna leszúrást vagy leoltást egy esetleges hibáért, hanem az egész fölötte-alatta levő szervezői csapat...

Minél kevesebb embert terhelünk minél több problémával, annál kevesebb idő-rálátás lesz az adott problémák megoldására. A központosított szervezési modell másik hátránya, hogy a központi szervezők ritkán tudnak mindenhol ott lenni, így nyilvánvalóan kevésbé tudnak jó döntést hozni az adott problémákban, mint a helyszínszervező.
Egyébként pont a centrális szervezésnél lesz kisebb a felelősség mindenkin, hiszen ezzel a lépéssel a 10-20 emberen lévő felelősséget összevonnád 2-3 emberre. A felelősségvállalás ugyanis ott kezdődik, amikor a problémát NEM passzolod tovább fentebbi szintre, hanem neked kell megoldani. És nem mondod azt, hogy "majd a Homár megoldja" és vállat vonva továbbállsz a probléma mellől.

én szívesen vezetnék be totalitárius rendszert a játékon, hiszen nagyon sok live-os itt kezdi pályafutását, így nem kéne hibákat ejteni, nyugodtan lehetne szervezői diktatúra...kevesebb lenne a sérülés, a nyavalygás, a szabálytalanság előbb-utóbb...

Ezt csak te hiszed. Az emberi természet alapvető tulajdonsága hogy mindig fennáll némi berzenkedés a "felsőbb erővel" szemben. Ha azonban ez az erő nem felsőbb, hanem "közülünk való" akkor sokkal inkább elfogadható, és sokkal inkább lesznek együttműködőek valakivel akit ismernek és becsülnek, mint egy idegennel.
Arról nem is beszélve, hogy a diktatúra sosem működik a diktátort támogató erőszervezet nélkül, ami pedig mindenképpen outos frontokat nyitna a játékosokban. Ebbe pedig akkor se mennék bele, ha a játék léte múlna rajta.
Egyébként pont az új játékosokról mondanám, hogy pl 2007-ban is Sonnosban, Ébredésekben és asszem Felkelő nap városában is voltak nagyon fiatal és nagyon elsőliveos újoncok, akik jól érezték magukat, és ami még lényegesebb, a helyszínszervezők nagyon jól tudták kezelni a helyzetet. Miközben a túlvilágon tanyázó szervezőknek (köztük nekem is) semmi rálátásom nem volt hogy ezek a nemritkán 12 éves gyerkőcök hol és mit tesznek.
Egyszerűen egy ilyen livenál át kell rendezni a megcsontosodott és sokszor nem alkalmazható elveket. Hogy könnyebb legyen megérteni miről van szó:
Tekints rá úgy, hogy itt gyakorlatilag nem egy játékról hanem 4-5 kisebb játékról beszélünk, melynek mindegyikének megvan a maga szervezője. Bár maga a világkép és a szabályok egyformák, de minden helyszín egy külön hangulatú és jellegű játékrész saját külön történésekkel és külön szervezéssel. Ha megnézzük a városok zöme önmagában is kitett akkora létszámot, mint a magyarországi liveok jó részén előforduló emberek száma :) Az már csak hab a tortán, hogy a történetszálak kereszteződhetnek a helyszínek között, és hogy a városok kihatnak egymásra.

2.: ha a tapasztalt harcosok látók lesznek, akkor hol maradnak ők a csatatérről? mert én mondjuk nem mondanék 25-nél nagyobb számot, azzal kapcsolatban, hogy kit tartok tapasztalt harcosnak, és megbíznék benne feltétel nélkül, ezen tulajdonságok hiányában pedig számomra hiteltelen egy látó és/vagy szervező munkája és bírálata...

Mint minden eddigi játékunkon a Látók továbbra is a játék aktív résztvevői. Voltál már CJ-n talán emlékszel hogy némely emberkéknek nagy piros L betű volt a karilapján :D Ők voltak a Látók :sir: (némely években a karilap színe volt más, és volt amikor ki is volt írva a látó mivolt.)

Golyszi

Golyszi

Fröccsöntött kapuőr

• Archívum
  • 551 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.23, 10:55

ezzel a decentralizált ellenőrzéssel kapcsolatban nem értek egyet:

1.: szerintem a szervezettség alapfeltétele a központosítás, hogy 2-3 emberrel a piramis tetején szépen lépcsőzetesen van kialakítva a játékos rendszer, így mindenkin nagyobb felelősség lenne, hiszen nem csak egy ember kapna leszúrást vagy leoltást egy esetleges hibáért, hanem az egész fölötte-alatta levő szervezői csapat...

én szívesen vezetnék be totalitárius rendszert a játékon, hiszen nagyon sok live-os itt kezdi pályafutását, így nem kéne hibákat ejteni, nyugodtan lehetne szervezői diktatúra...kevesebb lenne a sérülés, a nyavalygás, a szabálytalanság előbb-utóbb...

2.: ha a tapasztalt harcosok látók lesznek, akkor hol maradnak ők a csatatérről? mert én mondjuk nem mondanék 25-nél nagyobb számot, azzal kapcsolatban, hogy kit tartok tapasztalt harcosnak, és megbíznék benne feltétel nélkül, ezen tulajdonságok hiányában pedig számomra hiteltelen egy látó és/vagy szervező munkája és bírálata...

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.16, 17:21

Az Április 12-i terepbejárással kapcsolatos infók és esetleges kérések-észrevételek:

http://caelum.hu/modules.php?name=Forums&a...wforum&f=57

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.12, 11:21

Eddig alapvetõen alacsony részvételi arányú liveokon voltam (15-60 fõ), nagyon magasnak tûnik számomra ez a 100+. :) Igazából tisztában vagyok az elõnyeivel, de hogy ne kelljen az egész topicot végigolvasnom megkérdezném, hogy van e elõreláthatólag tervetek arra, hogy ekkora létszám mellett biztosítva legyen a szabályok betartása, illetve a retorziók arra az esetre, ha csapat(ok) vagy ember(ek) a szabályokat semmibe veszik, illetõleg kiskapukat keresve rombolnák a játékot. Feltéve ha tartatok ilyentõl.

Nos a félelmeid nem alaptalanok, lévén nemcsak a szándékos de a tévesztésbõl elõforduló szabálytalanságokkal is számolnunk kell. Tisztában vagyunk vele ugyanis, hogy nemcsak az egyik legtöbb lehetõséggel bíró (vigyázz! önreklám! :lol:) de egyben a liveos keretek határait feszegetõ bonyolultságú a szabályrendszer.

Tehát a "megoldás" egy decentralizált szervezõi és látói rendszer, melyet az évek alatt kitapasztalt emberekre építve igyekszünk mindinkább önszervezõdõvé tenni. Magyarán, idõvel haladunk afelé hogy egyre kevesebb szabályt kelljen keményen ellenõrizni, és egyre inkább a játékosok saját maga és egymás iránti elvárása legyen a becsületes játék.
Ez így ebben a formában persze utópia, hiszen tudjuk mindig lesznek akik tévednek, vagy rosszabb esetben "bepróbálkoznak". Jelen helyzetben ott tartunk, hogy nem direkt központi kontroll, hanem helyszínszintû szervzés zajlik, tehát adott táborok saját (lehetõleg helyben elismert) szervezõvel bírnak. A saját területen belül történõ problémák megoldásának joga a saját közösségük kezében van, és csak akkor szükséges központi beavatkozás, ha a problémák kihatással lennének másik területekre is.

Tapasztalatunk az, hogy bár mindig vannak "kiskapukeresõk" de szerencsére egyre többen tartanak ott, hogy akár játékosként is felhívják a figyelmet az esetleges "tévesztõ" kollégáikra.

Technikailag pedig a dolog úgy néz ki, hogy ha kérdésed, vitád van akkor szólsz az elsõ "Látónak" (más szinû karilapjukról messzirõl megismerhetõek) aki helyben elmeséli a kapcsolódó szabályokat és véleméynezi az esetet, vagy ha ez nem hoz megoldást akkor megmondja, hogy melyik szervezõt kell megkeresned (értsd, adott helyszín hová tartozik). Ennél is problémásabb helyzetekben pedig a vitás feleket a játékon kívül helyezi, és elküldi a túlvilágra (ahol engem lehet utolérni)

Mivel a szabálytalankodók vagy a játékrombolók tettei általában visszahullanak a helyszínszervezõjük fejére (illetve a táboréra ahol õk is laknak) ezért érdemes mindenekelõtt õket értesíteni hogy a csapataik-embereik némelyike megkérdõjelezhetõen viselkedik. Ez után általában jobban oda lehet figyelni a kérdéses elemekre, hiszen nekik sem érdekük hogy játék után mindenki azt mesélje mekkora csalók/bunkók XY város lakói...

Amennyiben viszont a helyszínszervezõket is semmibe vevõ, szándékosan játékromboló, szabálytalankodó, veszélyesen játszó ember-csapat kerül a képbe, nos ott a képlet egyszerû, visszakapják a befizetett pénzüket és elhajtjuk õket a játéktérrõl. Szerencsére ilyenre nem volt még szükség.

ui: helyszínenként 1 szervező, és 2-4 látó lesz... első körben 4-5 helyszínre tervezünk

Módosította Homár: 2008.03.12, 11:23

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.12, 10:42

Üdv!

Igazad van Homár! :sor:

Én elsősorban azokra gondoltam akik mehetnének, de nem mennek, mert 20+ km-re van a helyszín. :)

A lényeg...hogy ne menjünk offba...

Eddig alapvetően alacsony részvételi arányú liveokon voltam (15-60 fő), nagyon magasnak tűnik számomra ez a 100+. :lol: Igazából tisztában vagyok az előnyeivel, de hogy ne kelljen az egész topicot végigolvasnom megkérdezném, hogy van e előreláthatólag tervetek arra, hogy ekkora létszám mellett biztosítva legyen a szabályok betartása, illetve a retorziók arra az esetre, ha csapat(ok) vagy ember(ek) a szabályokat semmibe veszik, illetőleg kiskapukat keresve rombolnák a játékot. Feltéve ha tartatok ilyentől.

A kérdés furcsának hathat, de eddigi live-jaim alkalmával egy nagyon jól összeszokott bandával voltam rendszeresen, így a gondolat sem merült fel, hogy valaki csal. :D (Persze a szabályrendszer folyamatos finomhangolása miatt olykor úgy tűnhet, hogy valaki illetéktelenül használta ki a rendszer ltal kínált és biztosított lehetőségeket, természetesen erről szó sincs. :five: )

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.12, 09:50

Köszönjük a jókívánságokat Aemaeth!

Egy kicsit azonban meg kell védjem a pösti komákat. Általában egy ilyen játék (itt konkrétan Caelumi Játék) létszámarányának harmadát-felét javarészt a fővárosiak (vagy ahhoz közeliek) teszik ki. És ebből a létszámból igen nagy a fiatalok (értsd nem dolgozók) aránya, akiknél nem csupán az utazás időintervelluma de az ára is számít.
Vannak akik számára nagyon nem mindegy, hogy 1000 vagy 4000 (durva becslés, csak arányosítás végett) forint az járulékos költség (+részvételi díj ami marad kb a szokásos 800-1000 ft körüli összeg). Sajna a diákjegyekkel kapcsolatban nincs infóm kb hogyan állnak, így csak a teljesárú utazást tudtam arányosítani.
Ezzel szemben a vidékiek között jóval nagyobb a önellátó emberek aránya, akik saját erőből (illetve többen közösen összeállva az esetleges fiatalokat támogatva) csapattal érkeznek.
Összegezve: nem várható el, hogy anyukák és apukák engedjék el a "messzibe" és "drágáért" a gyerkőcöket...
Ez egy sajnálatos, de kalkulált veszteség, a játékosok többsége számára előnyös döntés hátrányos következménye.

Természetesen ettől még igaz, hogy akadnak akik számára az utazási kényelem lényegesebb, de számukra lesznek más liveok amiket idén közelebb vittek a fővároshoz :) Mindenesetre a szabályok és a gazdasági rendszer változásai (amik hamarosan publikálásra kerülnek) miatt nem is örülnénk ha megint ilyen 200-as létszám lenne, szívem szerint egy 100-120 ember fölé nem szívesen mennék, bár az elméleti határt 150-ben húztuk meg.

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.03.12, 08:44

Üdv!

Nem akarom bántani a pestieket, de általános rossz tapasztalatom, hogy javarészt nem hajlandóak fővárosunk 5 km-es körzetén kívül menni, de olykor még a szomszédos kerületbe se. :sor: Mintha elvárás lenne egyeseknél, hogy aki valamit szervez, az ne legyen "messze". Persze a "vidékiek" utazzanak ahogy tudnak...ha értelmes program van az biztos olyan időben, hogy aki 120+ km-t kkénytelen utazni minimum előző nap fel kell mennie, vagy másnapig maradnia (vagy túl korán kezdik vagy túl későn). Szóval kérem a pestieket kicsit mozduljanak ki "othonról", és vállaljanak be alig 80-85 km-nyi vándorutat. :D A kivételeknek pedig teljes tiszteletem. :) :D :five: :lol:

Nekem eevil ajánlotta a játékot, bevallom eddig nem figyeltem az eseményeket, de most felkeltette az érdeklődésem a Caleumi világ. A terepjáráson 100%, hogy nem leszek, de még az eseményen magán elképzelhető, hogy megjelenek. A szervezéshez pedig kívánom a lehető legjobbakat. :sor:

Módosította Aemaeth: 2008.03.12, 08:46

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.11, 17:00

Nagyvelegi terepbejárás témája

2008. április 12-én egész napos programként terepbejárás és előzetes területfelosztás lesz az Alariusi Expedíció leendő játékhelyszínén. A terepbejárás publikus program, minden ráérő, érdeklődő illetve kapcsolódó lejutási szándékkal és lehetőséggel bíró embert szívesen látunk.
Alapértelmezésben a szervezőség (pontosabban 10-12 szervező jelentkezett eddig), azon belül kiemelten a helyszínszervezők jelenléte esélyes, akik a körbejárás után némi próbakardozás és piknikezés jellegű cselekedetek mellett beszélgetnek a játékról és nemcsak arról. Igény-lehetőség és létszám függvényében kisebb harc- és/vagy mágiarendszeri tesztek is előfordulhatnak.

Találkozási pont: Mór 9:30 és 9:50 között a buszfordulóban (asszem autóbusz-állomásnak hívják, de gyak. 4 megállónyi betonkanyar :D)
Autósok innét közvetlen továbbirányítva, buszosokkal bevárjuk az EGYETLEN időben közlekedő buszt.

Pár infó tömegközlekedőknek:

- Vonattal - Budapest (déli/Kelenföld) - Fehérvár - Mór vonalon teljesárú jeggyel ~1700 forint. 1 átszállás, és kb. 2-2,5 óra.
- Komárom felé is jön vonat de hosszabb és drágább érdemes rá figyelni nehogy ilyenre szálljunk.
- Busz - bp-ről Mórra egy közvetlen járat indul reggel Népligettől 7:35kor (illetve még napi két alkalommal, dél és késő délután körül). Ez 1:45 alatt ér Mórra. Árban nem tudom de hasonló mint a vonat.

- A többi buszos megoldás szintén Szfvárra hoz (1 óra 15 perc), ott 20 perc pihi és tovább másik busszal Ez további félórát jelent és kb. 400 froncsit felnőtt áron.

Most már mindenki Móron van :) Innét marad a helyibusz Nagyvelegre. A dolog eccerű, vagy odaértek 9:50-ig (a busz tízkor indul, de néha előbb) vagy gyalogoltok 8 km-t :) A köv. busz ugyanis 14:30-kor indul...

Megjegyzés: Zaraz - A zinternet szerint a bp-mór busz 86,5 km-es úton megy, ami teljesáron 1350 Ft. A mór-nagyveleg járat 9,4 km, ami 200 Ft.

Zárás: buszosoknak 14:55, 17:55-kor indulnak vissza Mórra járatok, ahonnét Székesfehérvárra 16:15 és 18:15-kor megy tovább busz. Innét 17:00 és 19:30-kor induló buszokkal lehet visszajutni a Népligetbe 1:15 perc alatt.
Vidékről érkezőknek nem gyűjtöm ki az adatokat, ők már rutinosabbak a helyközi közlekedés berkeiben :)
Autóval érkezettek számára max sötétedésig érdemes a helyszínen maradni utána "tábort bontunk"

Autósoknak infó: A 81-es főút Móron áthaladó szakasznál lefordulni a Velegi útra (nyugat-délnyugati irányban) és onnantól csak követni a táblákat Nagyveleg felé. A helyszínre érve a buszfordulótól (kocsma melletti tér) a balra szemben nyíló Petőfi Sándor utcán kell végigmenni amíg el nem fogy a falu és a betonút :D Ott lesz balkéz felé egy böszmenagy félig késznek tűnő épület (régen magtár volt) ez előtt lesz a találkozó. A tulaj is ott lesz, de optimális esetben én is, illetve ha nem is de fel lesz készítve érkezésünkre.

Akik még lelkesebb nyomkeresők, azoknak a helyszín koordinátái: 47°21'4.39"N 18° 7'15.66"E

Részletekről érdeklődni itt vagy mailben egyránt lehet...
Üdv!

Homar

Homar

Caelumi Játék

• Fórumita
  • 953 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.03.10, 14:40

kb. rohadt messze van mindentől...mert Gödöllőre megy HÉV, meg minden...

Valóban messzebb van Pesttől mint Gödöllő. Egy laza 60-80 kilóval messzebb van, viszont kb ennyivel van közelebb a dúnántúliaknak :) 4 évig a pestieknek volt jó, most egy kicsit kedvezünk az ország másik felének is...

Az igazzy igazságtalanság a tiszántúliakat érinti, sajna nekik aztán még hosszabb lesz az út. :) Igaz, ezt a helyet pont egy kedves debreceni játékos ajánlotta, amiért hálával is tartozunk neki.

De sebaj, jövőre is minden a játékosok által ajánlott helyszínt számításba veszünk, és ha lesz ilyen feltételekkel egy pesthez közelebbi természetesen azt választjuk! Kezdhetitek nézni a térképeket és bejárni a potenciális tereplehetőségeket! :D

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]