Ugrás tartalomhoz

A Gyűrűk Ura

• Válasz írásához lépj be
366 hozzászólás érkezett eddig

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.11.14, 16:59

Üdv!

Van Tolkienek egy a tündérmesékről írt tanulmánya, abban részletesen kivesézi az elf-témát. Több könyvben is megjelent itthon, legutóljára a Szörnyek és ítészekben. Az Alexandra adta ki.

Thranduil

Thranduil

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 198 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.11.14, 14:53

Üdv!

Azon lepődtem meg a napokban, amikor Jókai Kárpáthi Zoltán-ját olvastam, hogy abban szerepelt az elf szó, amiről eddig azt hittem, hogy Tolkien kreálmánya. 1850-es években íródott a fenti mű, így nem lehet kérdéses, hogy melyik volt előbb. Jókai a szót amúgy lidérkének, vagy tündérkének magyarázta... :rohog:
Ezen lepődtem meg egy kicsit, fura volt olvasni épp egy szép leíró rész közepén... :ok:

Az elfet tudtommal átvette, az orkot alkotta :rohog:

Warg

Warg

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 443 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.11.14, 10:07

Üdv!

Azon lepődtem meg a napokban, amikor Jókai Kárpáthi Zoltán-ját olvastam, hogy abban szerepelt az elf szó, amiről eddig azt hittem, hogy Tolkien kreálmánya. 1850-es években íródott a fenti mű, így nem lehet kérdéses, hogy melyik volt előbb. Jókai a szót amúgy lidérkének, vagy tündérkének magyarázta... :rohog:
Ezen lepődtem meg egy kicsit, fura volt olvasni épp egy szép leíró rész közepén... :ok:

Bakou-1

Bakou-1

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.10.03, 08:33

OFF:

Nagyszerű...! Minél több ilyen irodalmi-rendezvényt! Az jó. Az kell. De ne csak Tolkien, vagy Lovecraft... :nos:

Bierce, Howard, Carter, akár még maiakat is.

_metalli.cat (NPC/NJK)

_metalli.cat (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.10.02, 20:35

http://www.fantasya.hu/index.php?modul=cik...11&kezdes=0

....igen. Ankalimonék kzdenek terjeszkedni :nos: :D

vigo

vigo

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1540 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.10.01, 18:00

Igen maga, maga ott hatul! mondana par szot rola?! Tessek a mikrofon!

Thranduil

Thranduil

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 198 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.10.01, 16:46

Amugy valaki olvasta mar?

V. :)

*Csendesen jelentkezik a hátsó sorból*

vigo

vigo

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1540 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.10.01, 16:32

Nem sok, de koszi :D Lehet, hogy nekiallok nem enni :D Amugy valaki olvasta mar?

V. :)

Thranduil

Thranduil

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 198 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.10.01, 15:58

Sziasztok!

kicsit talan OFF, de hatah valaki tud segiteni. Arra lennek kivancsi, hogy magyarul mikor varhato az "uj" Tolkien konyv megjelenese, mert az angol verzio nekem kicsit draga, es hatha :) Szoval, ha valaki tud segiteni, annak orok hala!

V.

2008, ennél biztosabb info eddig nincs. Európa Kiadó :D

vigo

vigo

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1540 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.10.01, 10:52

Sziasztok!

kicsit talan OFF, de hatah valaki tud segiteni. Arra lennek kivancsi, hogy magyarul mikor varhato az "uj" Tolkien konyv megjelenese, mert az angol verzio nekem kicsit draga, es hatha :) Szoval, ha valaki tud segiteni, annak orok hala!

V.

Bakou-1

Bakou-1

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.30, 09:46

http://www.fantasya.hu/index.php?modul=cik...11&kezdes=0

_Carolyn (NPC/NJK)

_Carolyn (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.28, 15:09

Vépé! Te magad írtad: "később a stílust, a nyelvezetet". Hát épp ERRŐL beszéltem! Nem tíz évesen értékelted a nyelvezetet!!! :lol: Hanem később...

Módosította Carolyn: 2007.09.28, 15:10

_vépé (NPC/NJK)

_vépé (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.28, 15:06

Véleményem szerint amellett, hogy Rowling a jelenleg beszélet angolt használja szerepet játszik stílusában és nyelvezetében az is, hogy az a korosztály, melynek ő ír, kicsit tágabb, mint a Tolkien művét / műveit olvasóké. Legalábbis én még nem találkoztam olyan 8-9-10 éves gyerekkel, aki a Gyűrűk Urát olvasta volna, ellenben a HP összes eddig megjelent részén átrágta magát. Egy kisebb gyerek még nem tudná értékelni Tolkien nyelvezetét és szóhasználatát. Majd nagyobb korban.

Tényleg? Én kilenc-tízéves koromban szerettem bele a Gyűrűk urába. Mármint a könyvbe. Tolkienban minden olvasásnál mást értékel az ember. Tízévesen az izgalmas történetet, később a stílust, nyelvezetet, stb. Rowlingban minden olvasásnál ugyanazt élvezi az olvasó. Viszont Rowling a Harry Pottert nem tízéveseknek írta: azt nyilatkozta, hogy minden könyvet annak a korosztálynak szánt, ahány éves volt benne Harry.

_Carolyn (NPC/NJK)

_Carolyn (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.28, 14:11

Véleményem szerint amellett, hogy Rowling a jelenleg beszélet angolt használja szerepet játszik stílusában és nyelvezetében az is, hogy az a korosztály, melynek ő ír, kicsit tágabb, mint a Tolkien művét / műveit olvasóké. Legalábbis én még nem találkoztam olyan 8-9-10 éves gyerekkel, aki a Gyűrűk Urát olvasta volna, ellenben a HP összes eddig megjelent részén átrágta magát. Egy kisebb gyerek még nem tudná értékelni Tolkien nyelvezetét és szóhasználatát. Majd nagyobb korban.

masvalaki

masvalaki

Pápai kalóz

• Fórumita
  • 2539 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.09.22, 20:17

ne idezzen senki pottert ellenpontozasul ha egy mod van ra ;)

Amugy az eredetiben nincs olyan nagy tavolsag a ketto kozott. Vagyis leginkabb az van, hogy Tolkien egy regebbi nyelvet hasznal regebbi stilusban (archaikus? hat az azert nem, de joval regebbi). Rowling meg a mostani beszelt angolt hasznalja, nehol nyilvanvalo fantasy-irodalmi behallasokkal. De az egyszeruseg szerintem inkabb ebbol fakad (a beszelt angolban senki nem hasznal 1 jelzonel tobbet, meg passziv multas akarmifelesegeket, meg szep, hosszu mondatokat). (jojo, a leirasokhoz nincs turelme a holgynek, nyilvan ezert nem tudjuk, hogy pontosan hogy neznek ki a dolgok... mert nincs 20 oldal roluk. ha egy van, az mar minimum a dumbledorr) Most hogy ezt minosegileg lekepezzuk, es hasonlitgassuk, egyreszt komoly szakmai (irodalmarkodos) apparatus kellene, masreszt meg haszontalan (ha nem is direkte ertelmetlen) dolog volna.
Hat mas, na. Nekem is jobban fekszik (neha ugyan atlapozok ezt-azt, ha mar kb. fejbol tudom)

_metalli.cat (NPC/NJK)

_metalli.cat (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.17, 07:38

.........És az egész sereg nevetett és sírt: vidámságuk és könnyeik közepette úgy szárnyalt az énekes szava, mint az arany és az ezüst, és elnémult tőle minden ember. És az énekes mondta az énekét: hol tünde-nyelven, hol a Közös Nyelv szavával, mígnem a szívük, melyet megsebeztek az édes szavak, túlcsordult, s örömük olyanná vált, mint a kard, s örömükben el nem kalandoztak olyan tájakra, ahol együtt árad a gyönyör és fájdalom, és a könny, az áldott boldogság bora......

az ilyenekre szerintem nem elég az elegáns jelző... :)

Módosította metalli.cat: 2007.09.17, 07:38

_Kyra Stacci (NPC/NJK)

_Kyra Stacci (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.14, 12:46

Tolkien nyelvezete azért cseppet elegánsabb szerintem, mint Rowlingé :D De ennek ellenére a könyvet fájdalmasan hamar le lehet nyomni, nekem két éjszakámba telt normál olvasási tempóban ;) Ha Berenről és Lúthienről is kijönne egy hasonló, annak nagyon tudnék örülni. De nem fog, az utószó szerint legalábbis :)

Ami Tolkien nyelvezetét illeti, engem nagyon megfogott, bár valóban "nehezebben" olvasható mint Rowling könyvei. De ez teszi "izgalmassá". Legalábbis számomra. Bár a kb.20 oldalas tájleírások azért lefárasztottak :virag:

Módosította Kyra Stacci: 2007.09.14, 12:47

_metalli.cat (NPC/NJK)

_metalli.cat (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.09.11, 14:10

http://www.armuredube.com/Site%20Anglais/H...%20Uruk-Hai.htm
Csak 410 dolcsi..... Hülyének is megéri :)

masvalaki

masvalaki

Pápai kalóz

• Fórumita
  • 2539 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.08.29, 16:05

Hat igen... en is elolvastam gyorsan, pedig azert angolul volt... mondjuk ezen sokat segitett, hogy a tortenetet mar ugye ismertem, nem volt nehez rajonni, hogy az az 1-2 ismeretlen szo mit jelenthet... :kirohog:

Ha nem jelenik meg ilyen, kell irni egyet... mar regota gondolkozom, hogy valamelyik sztorit dramatizalni kene a Szilmarillokbol... csak nem fogadnak el szakdolinak sztem, mer ezek ilyenek (persze a Rejtojenot azt be tudtam csusztatni... :D )

Thranduil

Thranduil

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 198 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.08.12, 10:05

Tolkien nyelvezete azért cseppet elegánsabb szerintem, mint Rowlingé ;) De ennek ellenére a könyvet fájdalmasan hamar le lehet nyomni, nekem két éjszakámba telt normál olvasási tempóban :) Ha Berenről és Lúthienről is kijönne egy hasonló, annak nagyon tudnék örülni. De nem fog, az utószó szerint legalábbis :ugri:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]