Ugrás tartalomhoz

Fotó

Játék ellentétes nemű karakterrel

• Válasz írásához lépj be
780 hozzászólás érkezett eddig

RedSign

RedSign

Régi fórumozó

• Archívum
  • 3179 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.03.20, 18:55

Abban egyetértünk, hogy a mesélő feladata a világot, a szereplők mikrokörnyezetét és benyomásait minél jobban visszaadni, és lehetőleg minél jobban belevinni a játékost a karakterébe.
Abban nem egészen, hogy szerintem azért kettőn áll a vásár, tehát nem lehet mindent a mesélőre hárítani; a játékosoknak ugyanolyan jól képben kell lenniük a karakterük hátterével. (vö: a színész játssza el a szerepet, neki kell a karakterbe bújnia, és nem a rendezőnek.)

Teljes mértékben igazad van, hogy minimum kettőn áll a vásár... :nono: ...viszont a "rendező" feladata a színdarab megrendezése és irányítása, míg a színésznek "csak" a szerep és a karakter marad... :P

LadyCrow

LadyCrow

Nachtkäfer

• Fórumita
  • 2258 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.03.20, 17:33

RedSign

Azért egy ilyen kérdés felvetése esetén talán elgondolkozhatnánk azon, hogy a Mesélő mennyire "hiteles" középkort mesél? :P Hiszen ahhoz, hogy Te (és a játékos társaid) jól és hitelesen alakítsd a középkori embert és gondolkodásmódját (nemtől függetlenül), a Mesélőnek hatalmas, "csuklóból alkalmazott" középkor szakértőnek kell lennie (a legjobb persze egy középkorban élt Mesélő lenne :rohog: ) és nagyon jól át kell adnia a középkor szellemiségét.

Abban egyetértünk, hogy a mesélő feladata a világot, a szereplők mikrokörnyezetét és benyomásait minél jobban visszaadni, és lehetőleg minél jobban belevinni a játékost a karakterébe.
Abban nem egészen, hogy szerintem azért kettőn áll a vásár, tehát nem lehet mindent a mesélőre hárítani; a játékosoknak ugyanolyan jól képben kell lenniük a karakterük hátterével. (vö: a színész játssza el a szerepet, neki kell a karakterbe bújnia, és nem a rendezőnek.)

Jaqs
Szóval az, hogy valaki - egyebek közt - azt élvezi a játékban, hogy minél jobban megértse és átérezze a karakterét, és ennek érdekében felállít valamilyen mércét önmaga számára, az "sznobéria". :nono:

Azért a rend kedvéért keress egy értelmező kéziszótárt, és nézd meg a "sznob" szó jelentését.

Módosította LadyCrow: 2009.03.20, 17:34

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.03.20, 12:28

Hali!

Pedig meg mertem volna esküdni első olvasásra, hogy te is arra gondolsz, hogy ez sima sznobéria! :P

Annak a tollából, aki Sicset túlérzékenynek, esetleg túl modorosnak tartja ennek a beszólásnak
nincs túl sok súlya... :nono:

Adios
KLM

RedSign

RedSign

Régi fórumozó

• Archívum
  • 3179 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.03.20, 12:06

RedSign:

"Nem kötekedés, csak néhány gondolat hozzáfűzése... pajzs.gif "

Pedig meg mertem volna esküdni első olvasásra, hogy te is arra gondolsz, hogy ez sima sznobéria! :nono:

Hát nem. Te igen?

Módosította RedSign: 2009.03.20, 12:09

_Jaqs (NPC/NJK)

_Jaqs (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2009.03.20, 11:57

RedSign:

"Nem kötekedés, csak néhány gondolat hozzáfűzése... pajzs.gif "

Pedig meg mertem volna esküdni első olvasásra, hogy te is arra gondolsz, hogy ez sima sznobéria! :nono:

RedSign

RedSign

Régi fórumozó

• Archívum
  • 3179 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.03.20, 07:52

Itt ugye nem arról van szó, hogy mit tud és nem tud egy átlag játékos a maga számára és mások számára hihetően alakítani, a kérdés arra vonatkozott, hogy én személy szerint miért tartózkodok bizonyos karaktertípusok (azaz középkori vagy régebbi) alakításától, amikor az ellenkező neműekétől nem.
A kultúra, a korabeli ember világképe összehasonlíthatatlanul nagyobb gondolkodásmódbeli eltérést mutat a mai nyugati kultúrkör emberétől, mint amit - az amúgy jól feltérképezett - férfi/női gondolkodási különbség valaha is jellemzett - utóbbi ráadásul a XX. században a szerepek erőltetésének csökkenésével már jóval kevéssé markáns.

Nem kötekedés, csak néhány gondolat hozzáfűzése... :felvon:

Azért egy ilyen kérdés felvetése esetén talán elgondolkozhatnánk azon, hogy a Mesélő mennyire "hiteles" középkort mesél? :ok: Hiszen ahhoz, hogy Te (és a játékos társaid) jól és hitelesen alakítsd a középkori embert és gondolkodásmódját (nemtől függetlenül), a Mesélőnek hatalmas, "csuklóból alkalmazott" középkor szakértőnek kell lennie (a legjobb persze egy középkorban élt Mesélő lenne :) ) és nagyon jól át kell adnia a középkor szellemiségét.

A férfi-női gondolkodás jól feltérképezett különbségét pedig szerintem a játszott rendszer hangsúlyos elemeinek függvényében lehet boncolgatni - ahogy írtad is -, hiszen egy női társadalomból származó karakter (pl.: amazon) gondolkodásmódja sokkal inkább elüt egy hercegnőétől - holott mindkettőnek lehet hercegnői státusza kultúráján belül (ez nem volt kérdés, de így jött ki)... :D :pirul:

Meg harcossal, modern hóhérsegéddel sem beszéltem...

Ízlés és igényességbeli dolgokkal persze nem tudok vitatkozni, de pusztán attól, hogy vki beszélget ellenkező nemüvel, még nem biztos, hogy a gondolkodásmódját is jobban fogja ismerni annál, mintha pl elolvasná Egri Csillagokat, pár Jókai művet, katonák önéletrajzait.

Ezzel szerintem a korabeli néprajzkutatók, világjárók és felfedezők vitába szállnának, hiszen nekik nem léteztek még könyvek és önéletrajzok, csak a saját tapasztalataikra építhettek. Ezeket persze később papírra vetették - ha sikerült túlélniük - de az már korántsem olyan részletes, mint a konkrét helyszíni tapasztalt, ráadásul az információáramlás törvényei szerint most már korántsem biztos, hogy azonos az eredeti gondolatokkal.

Módosította RedSign: 2009.03.20, 07:53

_Kilhalm (NPC/NJK)

_Kilhalm (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2009.03.19, 21:15

(OFF)Eh. Jó egyeseknek, hogy férfi/női általános gondolkodásról beszélhetnek, én gyakran a saját gondolataimban sem igazodom el. Azért pedig, hogy ezt néhány női aggyal/lélekkel is megtehessem a súlyukat fizetném aranyban, már ha lenne annyim.
(/OFF)

Véletlenül sem kötözködni akartam, annyit szándékozok mondani, hogy ha már megformálunk valakit akkor mennyünk rá az ő egyéni gondolataira, azt se vigyük túlzásba. Ergo egy adott, játékosa által "megteremtett" más nemű karakter gondolatain könnyebb eligazodni, mert olyanra formálod amilyenre úri kedved tartja. Na ebben az írásban én sem látok túl sok értelmet, bocsánat fáradt vagyok, csak a kisördög íratja velem.

(OFF)Bennem azért a mai napig tüske ha egy játékosom ellentétes nemű karakterrel akar játszani. A nagy szőrős izéknek én nem fogok női szituációkat mesélni. Erotikus tartalmú jeleneteket meg amúgy sem szeretek, nálam senki ne várjon ilyent részletesen, az olyan goblinkodós, nem azért mert nem érzem magam elég érettnek hozzá. Mást tartok értéknek a szerepjátékban...(/OFF)

Módosította Kilhalm: 2009.03.19, 21:21

LadyCrow

LadyCrow

Nachtkäfer

• Fórumita
  • 2258 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.03.19, 14:19

MUMUSi:

Itt ugye nem arról van szó, hogy mit tud és nem tud egy átlag játékos a maga számára és mások számára hihetően alakítani, a kérdés arra vonatkozott, hogy én személy szerint miért tartózkodok bizonyos karaktertípusok (azaz középkori vagy régebbi) alakításától, amikor az ellenkező neműekétől nem.
A kultúra, a korabeli ember világképe összehasonlíthatatlanul nagyobb gondolkodásmódbeli eltérést mutat a mai nyugati kultúrkör emberétől, mint amit - az amúgy jól feltérképezett - férfi/női gondolkodási különbség valaha is jellemzett - utóbbi ráadásul a XX. században a szerepek erőltetésének csökkenésével már jóval kevéssé markáns.
Na meg mindenki hordoz "feminin" és "maszkulin" tulajdonságokat egyaránt (mindenkiben van Animus és Anima), noha persze vannak két lábon járó nemi sztereotípiák.

De, hogy egy példát hozzak:
Sokkal könnyebben azonosulok akár egy déli redneck kamionsofőr vagy akár egy modern párizsi DJ srác gondolkodásával, mint egy középkori apácáéval vagy udvarhölgyével - míg előbbi kettőnél lehetnek elég jó tippjeim arra, hogy miként szemlélik a világot, hogy nőttek fel, mivel töltik a szabadidejüket, hogy vélekednek a világ dolgairól és az ismeretlenről, milyen viselkedés várható el tőlük és hogy élnek meg bizonyos eseményeket, az utóbbi kettőnél ezekről jószerivel fogalmam sincs - mivel nem elegendőek (számomra) az adott kor emberéről az ismereteim.

Szóval az analógiád nem állja meg a helyét. Nálam.

Minden játékosnak vannak korlátai, ahogy a színészek közt is ritka, aki mindenféle szerepet jól képes alakítani. Ez van.

Módosította LadyCrow: 2009.03.19, 14:21

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.03.19, 12:05

Hali!

Ízlés és igényességbeli dolgokkal persze nem tudok vitatkozni, de pusztán attól, hogy vki beszélget ellenkező nemüvel, még nem biztos, hogy a gondolkodásmódját is jobban fogja ismerni annál, mintha pl elolvasná Egri Csillagokat, pár Jókai művet, katonák önéletrajzait.

Azért nem tekinteném tipikusnak (sőt, talán még egészséges személyiségnek sem :felvon: ) azt, aki
többet tud a múltbeli emberek gondolkodásmódjáról, mint a másik nemről...

Merthogy az élőkkel - jó esetben - együtt lélegzel, reagálnak rád, stb.
------------------

Ezt elmondva, azért mondjuk egy 1400-as évek beli, Közép-Amerikában játszódó
meséhez elég lehet elolvasni a Popol Vuh -t és esetleg megnézni az Apocalipto-t.

További művek fogyasztása ajánlott, de már nem elengedhetetlen.

Adios
KLM

_MUMUSi (NPC/NJK)

_MUMUSi (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2009.03.19, 11:42

"A karakterek fórumban van idevágó téma, ahol ez is ötezerszer át lett beszélve, meg ez inkább játékosi, semmint mesélői kérdéskör, szóval ha folytatni akarod, inkább ott.
(Reminder: hány nővel beszéltél eddig, és hány középkori hóhérsegéddel?)
Meg ugye kinek mik a korlátai, mivel azonosul könnyebben/nehezebben. Nem. Vagyunk. Egyformák."

Meg harcossal, modern hóhérsegéddel sem beszéltem...

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6552 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.20, 13:58

Bulldy:

Akkor az aDnD kiadásokban következetesen "he" volt az alany? :aboci: Érdekes fejlődés...

Peace and happiness!

Ez az "új kor" trendje. Mindenféle íratokban találkozok vele, hogy ha harmadik személyt neveznek meg személyes névmással, akkor a nőnemű (she) verziót használják. Most ez a menő.

Bulldy

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.20, 13:15

(OFF)"it"-et nem használunk személyre, azok nemtelen, személyre elég sértő lenne(/OFF)

Bulldy példájából indultam ki én is, ugyanis a régi ADnD-s cuccok végig "he"-ként hivatkoztak a játékosokra, majd később jött be a "she"-zés. Egyszerű szebbik nem iránti tiszteletből, mivel a játék elvesztette a csak férfiak játszák jellegét.
Erről egy elmélkedést valami ősrégi Dragon magazinban olvastam :aboci:
Így megy ez; nadrág, szavazati jogok, szerepjáték... :D

Hellguard666

Hellguard666

The Fallen One

• Fórumita
  • 2313 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.20, 12:46

MUMUSi:

Legjobb tudomásom szerint az "it" nem használható személyekre, hanem csak élettelen tárgyak vonatkozásában. Én mindig úgy értelmeztem, hogy az it=az, míg a he/she=ő, ha le akarjuk fordítani magyar nyelvre.

No mármost eléggé hülyén venné ki magát, ha egy RPG kiadvány le"it"-ezné az olvasót... :D

Bulldy:

Akkor az aDnD kiadásokban következetesen "he" volt az alany? :aboci: Érdekes fejlődés...

Peace and happiness!

Diok

Diok

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 191 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.01.20, 12:36

Furcsa szokásokat tekintve szerintem itt és ott is vannak példák. Elég ha böfögős, fingós viccekre vagy a túlzott pletykálkodásra gondolunk. Bár ez sem teljesen nem függő. Szerintem a "default 0" mindig a játékos maga lesz. Az, hogy ő micsoda határozza meg a furcsa szokások felvételét vagy kihagyását. Bármit lehet élethűen alakítani (még akkor is ha olyan lény soha nem is létezett) csak megfelelő asszociációs készség kell hozzá.

A 12 éves tűzvarázslóm egyébként hihetetlenül naiv mindenre rávehető örök vesztes volt. (kalandonként egy-két 01, de legalább béna dobások)

_MUMUSi (NPC/NJK)

_MUMUSi (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2009.01.20, 11:53

Angolul it-et használunk köznyelvi beszédben ismeretlen nemű alanynál.

Mondjuk a she ben a he is benne van.

Amúgy nyugaton talán már több nő van a szerepjátékos körökben?

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6552 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.19, 23:39

Szvsz ez amolyan ezredvégi szokás, hogy tiszteljük annyira a nőket, hogy az ismeretlen nemű olvasóra "she"-ként hivatkozunk. Ez jól megfigyelhető a DnD kiadványokban, viszont az ADnD legutolsó kiadásaiban még sehol sem volt.

Bulldy

Hellguard666

Hellguard666

The Fallen One

• Fórumita
  • 2313 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.19, 19:56

Beast:

Erről meg a szerepjáték kiadók már egy ideje letettek, mikor elkezdtek minden karakterre "he" helyett "she"-vel hivatkozni.

Ebben most nem vagyok 100% biztos, de itt nem arról van szó, hogy angol nyelvben, ha nem egyértelmű a személy neme (pl. egy RPG szabálykönyv ahol nem lehet per definitionem meghatározni egy nemet) ott a női alakot kell használni? :aboci:

Peace and happiness!

_MUMUSi (NPC/NJK)

_MUMUSi (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2009.01.19, 16:51

Bizony manapság sok nő elég rosszul játsza ki karakterét IRL...

Pusztán rá akartam mutatni, milyen alapvető gondolkodásbeli és szokásbeli különbségek vannak.

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.19, 16:44

MUMUSi:

Ha ez a nő furcsa szokások alapján felállított definíciója, akkor jómagam és XX-kromoszómás társaim egy jelentős része nagyon szarul játsszuk ki a való élet adta karaktereinket. 0/5.

(OFF)biztos jó az indoklás az előtörténetben :aboci:(/OFF)

Ez a furcsa szokások szerintem elég kifacsart megközelítés, mert akkor innentől, ha jól értelmeztem az elején akkor ezen besorolás szerint a nő is egy külön faj, mint az előbb említett törpök, orkok. Nade akkor mi van ha én törp-nő karaktert akarok játszani? Halmozom a furcsa szokásokat?
Tehát akkor a default 0 az ember férfi? Erről meg a szerepjáték kiadók már egy ideje letettek, mikor elkezdtek minden karakterre "he" helyett "she"-vel hivatkozni.

Remélem ez az egész gondolatfonal csak egy vicc...

LadyCrow

LadyCrow

Nachtkäfer

• Fórumita
  • 2258 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.19, 16:26

MUMUSi:

Ha ez a nő furcsa szokások alapján felállított definíciója, akkor jómagam és XX-kromoszómás társaim egy jelentős része nagyon szarul játsszuk ki a való élet adta karaktereinket. 0/5.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]