Ugrás tartalomhoz

Kérdezz-felelek

• Válasz írásához lépj be
200 hozzászólás érkezett eddig

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.01.29, 08:15

ColemanV: Alul megtalálod az impresszumot, ott le van írva.

_ColemanV (NPC/NJK)

_ColemanV (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.01.27, 21:30

Hi mindenki!... Nem tudom jó helyre írok-e - ha nem, akkor elnézéseteket kérem - de szeretnék érdeklődni, hogy lehet, illetve szabad-e az rpg-re Sci-fi témájú, kisregényeket feltölteni?

Úgy értem saját készítésűeket.

Azért érdeklődöm, mert most derült ki, hogy "egy másik" fanfic oldalon, nem kívánatos a Sci-fi írók jelenléte, így hát úgy dönöttem magamtól állok odébb, mielőtt kiútálnak. :D

Ursa_Maior

Ursa_Maior

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1960 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.01.27, 18:03

OK kösz. hamarosan mennek a novellák.

Üdv

Zyro

Zyro

Komisszár

• Fórumita
  • 214 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.01.27, 10:03

Üdv!

Ursa Maior: Szerintem igen. Jelenleg is van a körben olyan, aki már egyszer tagja volt a script1-nek, majd hosszú szünet után tavaly év vége felé újra jelentkezett, és fel is vettük. A követelményeket lásd lentebb. :D

Hannácska: Ezer bocs, meg egy anyamedve, csak igyekeztem szerényen fogalmazni. :D

(Z)

Módosította Zyro: 2006.01.27, 10:06

Ursa_Maior

Ursa_Maior

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1960 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.01.27, 07:51

Én mint enedély nélküli eltávon lévő script második körös is jelentkezhetek?

Üdv

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.01.27, 07:46

2. jelenleg vagy-e olyan szinten, hogy belátható időn belül felzárkózz a körbe - avagy nem vagy-e már túlságosan is jó író, hogy az adott körhöz csatlakozz.

Zyro, ez nem egészen így van, hanem épp fordítva. (Ugyanis nics író, akinek ne lenne szüksége gyakorlásra, ugye.) A kérdés az, lyan szinten van-e a felvételiző, hogy követni tudja az épp folyó szemesztert, vagy azért még szüksége van felzárkózásra - mert ez esetben nem tudjuk vállalni.

Zyro

Zyro

Komisszár

• Fórumita
  • 214 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.01.26, 12:26

Üdv!

saint germain: Ez körönként változó. általánosan bevett gyakorlat, hogy néhány (nálunk a cohors-ban 3 darab) novellát kell beküldened azzal, hogy felvételizni szeretnél, amelyek közül az egyik megszabott terjedelmű legyen (pl nálunk 10 ezer leütés). Olyan novellákat küldj, amelyek nagyjából tükrözik mire vagy képes.

Az írásaidat az adott kör tagjai véleményezik, és szavaznak arról, hogy bekerülhetsz-e a csapatba. A véleményezésnél a szempontok általában a következők:

1. természetesen a novellák összessége alapján a stílusodról, mentalitásodról kialakult kép
2. jelenleg vagy-e olyan szinten, hogy belátható időn belül felzárkózz a körbe - avagy nem vagy-e már túlságosan is jó író, hogy az adott körhöz csatlakozz.

Csak csendben jegyzem meg, hogy jelenleg a Cohors Scriptoriumban ha jól tudom, két üres hely van, úgyhogy akár hozzánk is felvételizhetsz.

Az írói köröknek általában van egy vagy két adminisztrátora, közülük valamelyiknek kell e-mailt küldened, de bármelyik tag továbbítani tudja a kérésedet. (Tájékozódhatsz a fórumokon -> Társalgók, vagy az Interneten.)

Ha úgy gondolod, hogy megpróbálkozol velünk, dobj egy e-mailt a zzzyro@gmail.com
címre, én pedig továbbítom a jelentkezésedet.

Maradok

(Z)

_saint germain (NPC/NJK)

_saint germain (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.01.25, 11:52

Üdvözlök Mindenkit!

Azt szeretném megtudni, hogy milyen módon lehet a scriptorium-hoz (alkotóműhelyhez) csatlakozni?

Segítséget előre is köszönöm!

Módosította saint germain: 2006.01.25, 11:52

Arsentis

Arsentis

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 387 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.10.21, 16:36

http://mek.oszk.hu/01500/01502/html/

És köszönöm a tippet, bár nem nekem szólt... Jók ezek nagyon.
Az melyik (nem vagyok biztos, hogy Móricz), amiben a katonák elkapnak egy fickót, mert példát kell statuálni, de mivel félig magyar, félig román falu, megkérdik tőle, hogy nincs-e valami román haragosa, mert akkor inkább azon statuálnának példát...?
:titok:

Daoldin

Daoldin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1011 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.10.17, 15:21

Hali!
tudtok olyan online regényről, amit valamelyik nevesebb író kezdett?
valamiért úgy rémlett, hogy Neil Gaiman honlapján volt egy ilyen kezdeményezés, de nem találtam... (vagy O.S. Cardnál volt? vagy Stephen King? ;) )

Hamlet

Hamlet

dán kalózherceg

• Fórumita
  • 602 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.09.22, 16:08

PS.:
Lenienn, mindenképpen a Matúra sorozatból olvasd el ezt a Móricz-novellát, mert annyi, de annyi benne az egy oldalra jutó "ízes réteg-nyelvi lelemény", hogy nem győzöd majd keresni a széljegyzetekben az értelmezésüket! :aboci:
(ezek zömmel persze olyan szavak, amelyeket Császári&Királyi seregben szolgáló magyar katonák találtak ki "belső használatra", hogy jobban meg tudják jegyezni a német nyelvű vezényszavakat, rendfokozatokat, etc.)

Módosította Hamlet: 2005.09.22, 16:09

Hamlet

Hamlet

dán kalózherceg

• Fórumita
  • 602 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.09.22, 15:58

az irodalom meg vágjon csak vissza bátran. :csata: elő a fiókból a lebilincselő móricz novellákkal! ide nekem az ízes réteg-nyelvi leleményt! a bravúros karakterábrázolást! :bajusz: :suba: :ködmön: :nemertem:

Hali mindenkinek!

Veszek magamnak annyi bátorságot, hogy kijelentsem: Móricztól a Szegényemberek c. novellát minden ponyvaírással komoly szinten foglalkozni akaró írópalánta fussa át - pláne, hogyha számára a ponyvaírás a háborús/akció jellegű novellákat, vagy az őrület valamilyen szinten való ábrázolását (is) jelenti.
Ez az I. világháború idején játszódó rövid történet egy olyan katonának szegődött, falusi emberről szól, aki a Monarchia seregében szolgálva megtanult embert ölni - és elfelejtett minden mást.
Rövid időre hazalátogat a falujába, de egyszerűen nem képes visszailleszkedni az ottani világba. Ráadásul a szeme elé táruló nyomorra egyetlen megoldást tud csak: katonaviselt emberként nagy vérfürdőt rendez, elveszi a gazdag paraszttól mindazt, ami szerinte a szegénynek járna. És szépen lassan bekattan...

Határozott vonásokkal megfestett jellemek, hatásos eseménysűrítés, mai akciófilmeket megszégyenítő naturalista erőszakábrázolás, a "parancsra tettem" nevezetű örök etikai-filozófiai problémakör boncolgatása, bűn és bűnhődés kérdésköre, az elborult emberi elme látomásainak fokozatos bemutatása, rövid, mégis szociográfiai mélységű reflektálás egy korjelenségre (nagyon gazdagok és nagyon szegények úri Magyarországa)...

Ebben a novellában (írástechnikai értelemben) minden benne van, ami jó ponyvává tesz egy jó ponyvát.

Scriptoriumos inkább ebből lessen el technikákat, mint a Jókai-regényekből! :aboci:
Szvsz.

Hamlet

Módosította Hamlet: 2005.09.22, 15:58

Zyro

Zyro

Komisszár

• Fórumita
  • 214 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.09.22, 08:38

Üdv!

Krisztyna: ha esetleg megtörtént volna az a szörnyűség, hogy senkitől sem kaptál eddig választ a kérdésedre, hát íme:

Amennyire én tudom, például a Hetedik körhöz még lehet csatlakozni, de igazából ezt az ottani illetékesek tudják elmondani, tehát javaslom a fórumjukat (Írói műhelyek > Társalgók > Hetedik pecsét).

A felvételi követelmény általában 1 (...2, 3, stb.:dilis:) db épkézláb novella, amely híven tükrözi, mire vagy képes. Ezen felül feltétlenül fontos természetesen a személyes szimpátia is - enélkül lehetetlen huzamosabb ideig együtt dolgozni bárkivel is. Álatlánosan bevett gyakorlat: a beküldött novellá(i)dat a kör tagjai mindannyian elolvassák, majd ezek alapján mondanak véleményt, hogy szeretnének-e a tagság soraiban látni - avagy nem.

Ha a mostani körök egyikébe sem nyertél felvételt, ne keseredj el: félévente, vagy évente szinte biztosan alakul egy újabb Scriptes kör, amelyhez utána már biztosan csatlakozhatsz. Az alapelv addig is: "gyakorolni, gyakorolni, publikálni" - legalább az rpg.hu oldalain... :cool:

Maradok

(Z)

_Krisztyna (NPC/NJK)

_Krisztyna (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.08.30, 21:34

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy lehet-e még csatlakozni valamelyik körhöz, és ehhez mit kell tennem?
A választ előre is köszönöm!
Üdv: Krisztyna

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 12:44

A Renegátot és Jókait mint klasszikus-modern összehasonlításnak szántam.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 12:04

Móricz, Jókai és Hugo csak példák voltak. Mondhattam volna Kosztolányit vagy Mikszáthot. Ki kedvére válogathat.

ha már példálózol nem mindegy mit hozol fel.

egyébként meg, hagyjuk már ezt a klasszikusozást, ha lehet. egyrészt szörnyű, másrész nem sokat mond, harmadrészt eléggé félrevezető.

a mágus könyvek témába inkább nem mennék bele. se itt, se máshol.

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 11:42

Lenienn:
Szeretnélek megkérni hogy a tulajdonneveket nagy kezdőbetűvel írd le.

Móricz, Jókai és Hugo csak példák voltak. Mondhattam volna Kosztolányit vagy Mikszáthot. Ki kedvére válogathat.

Amikor elöszőr leültem MÁGUS regényt olvasni (Renegát) teljesen kiborultam a könyvtől. Ilyen példátlanul rossz leírást a városról még soha nem olvastam! Először nem is tudtam elképzelni hogy néz ki valójában.

Mivel klasszikushoz vagyok szokva (na jó még ott volt a star wars meg egy csomó angol informatikai cikk) nehezemre esett megszokni a stílusát.

Bár szerintem a Renegát kivétel mert Gáspár Péter Fekete vizek novellái írói értelemben jók voltak (a gimnáziumi kosz alapján=azzaz tetszet) maguk a történetek kifejezetten gyengék voltak.

Szerintem az ember először tanuljon meg írni aztán már jöhet a jó történet.

Szerintem.

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 10:30

lennien

elő a fiókból a lebilincselő móricz novellákkal! ide nekem az ízes réteg-nyelvi leleményt! a bravúros karakterábrázolást! :bajusz: :suba: :ködmön:

Vedd elő akkor az Erdély trilógiát; igaz, jóval több mint ezer oldal, és az utolsó rész kissé haloványabb, de találsz benne minden ilyet, bár ködmönt kevésbé. Valszeg a magyar irodalom egyik legjelentősebb történelmi regénysorozata az Erdély, bár az is igaz, hogy kissé hiány van az ilyenekből.

a véleményem viszont ettől még marad. és az is, hogy a scripteseknek nem feltétlenül jó etalonok ők.

Lehet, bár személyes tapasztalataim alapján a scriptóriumoknak jót tenne, ha a különböző írásmódoknak, poétikáknak nagyobb figyelmet szentelnének, és például nem csak az OSC féle írástechnika és know-how lenne az etalon. Mindezzel persze nem azt akarom mondani, hogy ez haszontalan lenne; kitűnően alkalmas arra, hogy a populáris fikciós módokat tanulmányozzák az írópalánták. Csak ezen túl is vannak dolgok.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 10:15

Alyr Arkhon,

nem volt alkalmam az illető srácok teljes életművét olvasni, nyilván igazad van, és nyilván vannak benne jók, nagyonjók, meg átlagosak egyaránt.

amennyit olvastam, abból nekem nem állt össze egy hűdenagy tehetség képe egyikről sem.

természetesen jókai sem mindig illik bele a sablonba, ha jól emlékszem olvastam régebben egy novelláját, ami elég király volt. de attól még a zöm nem egy nagy eresztés.

móricz egy műve sem tett rám nagy benyomást. sőt. igaz, az erdély trilógia kimaradt.

a véleményem viszont ettől még marad. és az is, hogy a scripteseknek nem feltétlenül jó etalonok ők.
ettől eltekintve, magam is felfedeztem már érdekes dolgokat a fenti urak írásaiban.

az irodalom meg vágjon csak vissza bátran. :csata: elő a fiókból a lebilincselő móricz novellákkal! ide nekem az ízes réteg-nyelvi leleményt! a bravúros karakterábrázolást! :bajusz: :suba: :ködmön: :vitatkozik:

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.07.04, 09:58

Lennien:

mondjuk jókai pl, nem különösebben sok irodalmi értéket vonultat fel, viszonylag kiegyensúlyozott, közepesen érdekes stílusban ontotta a cselekményes sztorikat. ezrével. ennyi. megkockáztatom, lehetne rá engine-t írni. ez persze személyes vélemény. elhiszem, hogy vannak rajongói. ízlés kérdése a dolog, nyilván

A szakirodalom meg monnyon le. :vitatkozik: Nekem se nagy kedvencem Jókai, de azért vannak olyan regényei, amik nagyon nem illenek be ebbe a sablona (pl. Mire megvénülünk).

Hogy Móricz az egyik legtehetségtelenebb író a magyar irodalomból? :rohog: Te Lennien, olvastad az Életem regényét, az Erdély trilógia első két részét, meg a nem iskolai kötelezők közül még néhányat? Esetleg felfigyeltél arra, hogy Móricz milyen szinten bánik a különböző nyelvi rétegekkel pl. a Rózsa Sándor első részében (aztán persze a Rózsa Sándor összevonja a szemöldökét, amit már betegsége idején írt, és összecsapta, eléggé széteső)?

No persze a különböző tájszólások, nyelvi rétegek nehezítik az olvasást, ám asszem, az irodalomnak nem feltétlenül kell könnyen olvashatónak lennie.

Óvatosan az ilyen vélemény nyilvánításokkal, mert az irodalom a végén még visszavág. :eeek:

Módosította Alyr Arkhon: 2005.07.04, 10:01

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]