Ugrás tartalomhoz

Kérdezz-felelek

• Válasz írásához lépj be
200 hozzászólás érkezett eddig

_Fereste (NPC/NJK)

_Fereste (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.07.03, 22:20

nézd, természetesen izlések, pofonok, stb, valamint a fenti idézetedet kissé módosítva (tetszőleges -korában- nagy példányszámban eladott íróra cserélve) is igaz.

természetesen nem olvashatatlanul rossz a csávó. mindenesetre nagyon-nagyon óvatosan tenném meg minden irodalom alapjául.
...

(mondjuk jókai pl, nem különösebben sok irodalmi értéket vonultat fel, viszonylag kiegyensúlyozott, közepesen érdekes stílusban ontotta a cselekményes sztorikat. ezrével. ennyi. megkockáztatom, lehetne rá engine-t írni. ez persze személyes vélemény. elhiszem, hogy vannak rajongói. ízlés kérdése a dolog, nyilván)

első sorban, igen abszolút igazad van, ízlések és pofonok. ezt nem kérdőjelezem meg, így működünk.

azt nem mondtam, h minden irodalom alapjául kéne tenni, természetes, h nem. mint ahogy az is természetes, h manapság nem így érdemes írni. de az elolvasása akkor is érdemes, egyrészt amit leírtál, h az ember a hibákból is tanul, és azért is, mert minden elolvasott könyvvel vmi újat szívsz magadba (mégha az negatív is), és szélesíti a látáskörödet.

a zárójeles résszel is abszolút egyet tudok érteni, ezt az előző hozzászólásomban meg is említettem: tipikus romantikus helyzeteket, alakokat vonultat fel a regényeinek majdnem mindegyikében, akár azt is mondhatnánk h 'sablonra van írva'. ahogyan egy rakás más romantikus regény. szvsz viszont ettől függetlenül jók a regényei, és bár egyértelmű, h nem felel meg a mai kor elvárásainak és szemléletének, nem hagyható ki a magyar irodalomból és nem lehet elintézni egy 'hosszúak a leírások, ez rossz és unalmas' szerű mondattal.

nem akarok senkit letámadni, aki nem szereti Jókait, mert mint azt tudjuk, más az ízlésünk. csak az bosszant, hha egyes elemeknél megragadva már rossznak van kikiáltva vki.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.03, 19:14

szimplán szomorúnak találom, h az emberek nem értékelik xyz-t és nem olvassák... ...de igenis elgondolkodtat és van mit belőle tanulni.

hűha.
nézd, természetesen izlések, pofonok, stb, valamint a fenti idézetedet kissé módosítva (tetszőleges -korában- nagy példányszámban eladott íróra cserélve) is igaz.

természetesen nem olvashatatlanul rossz a csávó. mindenesetre nagyon-nagyon óvatosan tenném meg minden irodalom alapjául.

hiszen ma úgy írni, mint jókai meglehetősen ciki lenne. mondjuk 10 irodalomtanárból 9,7 visszalökné, ha olyan stílusban értekeznél bármiről, mint ő anno. nem szerencsés épp ezért scripteseknek ajánlott szerzőként említeni.

egyébként bárkitől lehet tanulni. ha mást nem, a hibákból, amiket elkövet.
én, egyébként, egyáltalán nem utálom se hugót, se móriczot se jókait, csak éppen ponyvának tartom, mint ahogy az is volt a maga idején. ettől még lehet jó, meg lehet szórakoztató olvasmány. pl. a terézanyu is az. nincs ebben semmi lekezelő.
(mondjuk jókai pl, nem különösebben sok irodalmi értéket vonultat fel, viszonylag kiegyensúlyozott, közepesen érdekes stílusban ontotta a cselekményes sztorikat. ezrével. ennyi. megkockáztatom, lehetne rá engine-t írni. ez persze személyes vélemény. elhiszem, hogy vannak rajongói. ízlés kérdése a dolog, nyilván)

_Fereste (NPC/NJK)

_Fereste (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.07.03, 16:44

igen, épp ezért írtam, h az a regény már valóban durva. szélsőséges példaként hoztam fel, hha vki már a Kőszívű ember fiait sem tudja elolvasni, akkor mit kezdene a Jövő század regényével, amiben maga az író figyelmezeteti az olvasót, h akár lapozhat is.
az meg h kinek mi az élvezetes, az változó. mint írtam, én az Aranyembert szó szerint nem tudtam letenni és fel sem tűnt, hol van az a baromi nagy leírás, amit senki nem tud elolvasni.
szimplán szomorúnak találom, h az emberek nem értékelik Jókait és nem olvassák. tény, h rengeteg tipikus romantikus vonás van a regényeiben, tipikus, állandóan visszatérő alakok (persze aki nem tudja elolvasni egyiket se, az ezt nem tudhatja..), de igenis elgondolkodtat és van mit belőle tanulni. szvsz.

Darkman

Darkman

Rendszeres fórumozó

• Inactive
  • 422 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.03, 08:34

Az már rossz, ha külön figyelmeztetnie kell az olvasót hogy most egy lélekölően unalmas rész következik... Egy könyvet úgy kellene megírnia, hogy azt egy percre se tudja letenni az olvasó, és ne kelljen a fél könyvet átlapoznia...

_Fereste (NPC/NJK)

_Fereste (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.07.02, 15:58

Móriczcal egyetértek, de Jókait nem bántani...
nekem például komolyan fel se tűnt mi a francról beszél a sok ember, h xszáz oldalas leírások és mennyire unalmas.. az Aranyembert napok alatt elolvastam, annyira élveztem. Kőszívűvel hasonló az eset.
ami viszont tényleg durva, az a Jövő század regénye. no igen, arra azt mondom, h tényleg rengeteg rész felesleges. de Jókai bele is írja, h itt az olvasó nyugodtan lapozhat párat... én mégse lapoztam, hanem végigolvastam, azért van a könyv.

Darkman

Darkman

Rendszeres fórumozó

• Inactive
  • 422 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.02, 10:02

Jókai szerintem minden csak nem jó író. Elsődleges szempontnak kellene lennie, hogy nem szabad túl terjengős leírásokat csinálni. Erre ő írt egy majd' 100oldalas ismertetőt a Vaskapuról. Annakidején még a Kőszivű ember fiait sem tudtam végigolvasni, annyira terjengős és unalmas lett.

Személy szerint, maradok az X-men funfiction írásnál :) az irodalmi nobel-díj még várhat magára :D :D :)

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.07.01, 09:24

klasszikust... pl. Móricz, Jókai? :(

hát nem a legszerencsésebb éppen ezt a kettőt kiragadni az egyébként zsenkitől hemzsegő magyar irodalomból.

tán a legkevésbé tehetéses két arc. :árnyalja a kérdést:

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.07.01, 07:48

Bocs hogy belerondítok!

Több scriptoriumnak is van weboldala, azokat is ajánlott nézegeti. Elég sok a feladat kiírás amikkel fejleszteni tudod az írói képességeidet. Persze egy jó kritikus mindig kell.
Mindezek mellett olvass sok klasszikust (Hugo, Móricz, Jókai, etc.)

Bocsánat hogy belerondítok!

Pork

Pork

Necrophil

• Fórumita
  • 455 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.23, 06:53

Lenienn, köszönöm, hogy nem veszed el az örömöm.
Örökre lekötelezel! :sor: :pirul: :)

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.22, 22:59

Pork,

nem.
meghagyom neked a felfedezés örömét. :)

Pork

Pork

Necrophil

• Fórumita
  • 455 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.22, 17:26

Köszönöm a válaszod Lenienn! :sor:
Megtudhatom, hogy te melyik kör jeles képviselője vagy? :)

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 21:24

Pork,

miként az alábbi 6-11 postból nyilvánvaló, legalább 7 kör (scriporium) létezik, amelyek valamilyen káoszelméleti elv szerint alakulnak át-szét-össze.

követni, felfogni, akárcsak felszinesen is, képtelenség. :gyagya:

azt javaslom, ha csatlakozni akarsz valamelyikhez, nézz be a társalgókba, válaszd ki a legszimpatikusabb csapatot és kérdezd meg, van-e tagfelvétel.

ha nincs, akkor ugrás a következő társasághoz.

ha mindenhonnan elhajtottak, akkor két eset lehetséges még: megpróbálod nálunk is, vagy csinálsz egy 8.-at. vagy kilencediket. :)

ui. olyan társalgót (topikot) érdemes böngészni, ahol az utolsó bejegyzés nem a francia forradalom előttről való.

Pork

Pork

Necrophil

• Fórumita
  • 455 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 19:30

Üdv!
Először is üdvözlök mindenkit, mivel ezen a fórumrészen nem vagyok igazán járatos.Engem is érdekelne az "írás", mint olyan művészeti önkifejező eszköz és ahogy nézegettem a fórumot felfigyeltem erre a témára és mit ne mondjak igen megragadta a figyelmem. Amikor elkezdtem olvasgatni olybá tűnt, hogy ti mind ismeritek egymást és, hogy már egy "mű" közben állítottam csak be, így nem találtam olyan dolgot, amibe belekapaszkodhatnék, így úgy gondoltam ide írom le elémémben felmerült kérdéseimet:
- Hogyan lehetne bekapcsolódni az itt folyó munkába, ha egyáltalán be lehet?
- Pontosan mit takarnak ezek a Scriptóriumok?
- Az írás technikám még igen kiforratlan, sőt eddig nem is foglalkoztam ezzel igazán. Éppen ezért szeretnék jobban megismerkedni az írás ezen oldalával. Tudnátok segíteni esetleg?
u.i.: Ha különösnek vagy a szokatlantól elütőnek találnátok kérdéseimet, akkor ezt tekintsétek annak, hogy abszolút nem mozgok itt otthonosan szóval nem tudom, hogyan mennek a dolgok.

Sparrow

Sparrow

Írófióka

• Fórumita
  • 706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.12, 14:18

Jól van na, én is úgy értettem, csak hát izé, na, tudjátok. :rohog:

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.11, 09:49

sparrow: Érdekes lett volna, ha a már fuzionált kettes script ráadásul át is alakul, és új nevet vesz fel, miközben már különállóan nem létezik. :aaaaa:

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.11, 08:08

Nem, az egyes és a kettes egyesült, és közös nevük a Cohors Scriptorium :aaaaa:

Sparrow

Sparrow

Írófióka

• Fórumita
  • 706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.10, 19:23

Alyr:
Köszi! De akkor már ne végezzünk félmunkát: a kettes pedig átalakult, és most már Cohors Scriptorium a neve. :aaaaa: :punny:

Alyr_Arkhon

Alyr_Arkhon

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2004 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.09, 23:24

Sparrow: A scriptorium egy nem szűnt meg, hanem egyesült a kettessel; a négyes szűnt meg valóban.

Sparrow

Sparrow

Írófióka

• Fórumita
  • 706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.09, 21:14

Ghorfimbul:

Legjobb tudomásom szerint 7 Scriptorium létezik, ezek egymás után alakultak ki (a Hatodik Bugyor értelemszerűen a hatodik). Továbbá legjobb tudomásom szerint az első már megszűnt.

Üdv!

_Ghorfimbul (NPC/NJK)

_Ghorfimbul (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.04.09, 13:34

Üdv mindenkinek!

Csak egy kérdésem lenne: - az rpg-é scriptoriumának új feladatai nem lesznek? Vagy netán ez a script alakult át a hatodik bugyor sriptoriummá?

előre is kösszi a felvilágosítás! :( :rohog: :eeek:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]