Ugrás tartalomhoz

Fotó

Mágus kérdések és válaszok

• Válasz írásához lépj be
4275 hozzászólás érkezett eddig

Tuor

Tuor

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.06, 08:49

Igen, ez jó ötlet. Ugye régen az 5E-vel az átlagemberekre biztos volt a siker, de akinek volt védelme az ellen tehetetlen volt. Felviszem 15Ere, de akinek van pajzsa annak auto immunitás. De nem is biztos, hogy kell immunitás, mert a pajzs úgyis megfogja, ha legalább 10-es.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.08.05, 19:48

Tuor: A legegyszerűbb emelni az erősségen. Vagy esetleg kikötöd, hogy csak olyanok ellen alkalmazható akiknek nincs semmilyen védelmük, és elég hozzá egy sima akaraterőpróba. Akkor maradhat az 5E, így viszonylag könnyű destruálni.

Tuor

Tuor

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.08.05, 18:47

Sziasztok!

Volna egy kérdésem. Szerintetek, hogy lehet megoldani ÚTK-ban a wier fajt? Leginkább a mágiája érdekel, mert ugye régen 5E volt, és nem lehetett erőssíteni, de ez az új rendszerben használhatatlan a +10 TME miatt.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 17:59

Bár ez a másik téma, de pont ilyeneket kéne végre kimondani az új könyvben, és akkor lenne értelme mindenki számára. De persze feleslegesen várom...

Nem hiszem hogy 25 év után állnának neki átírni a világképet..:) Ha meg átírják, az is csak arra lesz jó, hogy legyen min marakodni. Mikor megírták, hogy a Nyolcadkorban visszaszorul a mágia, és megerősödik a mechanika, akkor is kitört a forradalom, hogy nem kell steampunk-Ynev. A Nyolcadkorra se... Mondjukrá erre is jó lehetett volna a beigért százéves előrelépés, hogy át lehetett volna alakítani a világot. (Régen is létezett, de ritkaság volt, ma meg már mindennapos.) A fajok viszonyán is lehet alakítani (Régen gyűlölték egymást, ma már akár szóba is állnak egymással.) Aztán mindenki akkor és úgy játszik, ahogy neki szimpatikus...

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 17:34

Bár ez a másik téma, de pont ilyeneket kéne végre kimondani az új könyvben, és akkor lenne értelme mindenki számára. De persze feleslegesen várom...

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 17:23

Ez a leírás egész hangulatos, ezzel együtt tudok élni.

Az Ynevképről, azért elég szélsőséges eltérés figyelhető meg a regényekben és a szabálykönyvben olvasható dolgok között. Nem tudom melyik regénybe volt ez a vízforraló varázsjel, de ilyen varázstárgyakat (a könyv szerint) még Erionban sem árulnak, csupán néhány talizmánt és főzetet, de ha mégis, az áruk, az 1.5-ös manaszorzó miatt elég magas lenne, biztos nem találkoznánk velük hétköznapi emberek otthonaiban.

Nem akarok hosszas eszmecserét indítani az egyik és a másik oldal bizonyítékairól, de szerintem a világ highfantasy mivolta, nem annyira egyértelmű.

Gáspár András regényeiben és novelláiban (meg a fórumos írásaiban) a világ is reneszánszosabb, és a mágia is gyakoribb. Aztán hogy a szabálykönyvekbe ebből mi szivárgott át... Dehát mint a mellékelt ábra is mutatja, van akinek inkább ez tetszik, és van akit zavar a mindennapi mágia, és elvárja a klasszikus középkori világot. Sőt, volt aki az emeletes épületeket is kifogásolta. :) Persze a világ nagy, és lehet hogy ami valahol mindennapos, máshol csodaszámba megy. 

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1664 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 15:32

Köszönöm. Csak elméleti szinten gondolkodtam egy nem dorani/pyar varázslóról, pl Holdkos és elkezdtem az alapkönyv varázslóját átszámolni az iskolaalkotó metódus alapján, de már az elején horribilis összeg jött ki. Gondoltam, hogy nem találom fel a spanyolviaszt, ezért kérdeztem.

A "sima" varázsló is 90 IAP, nem igazán van lehetőség trükközni, ha tartani akarod a max 104 IAP-os limitet. Nem véletlen, hogy az Adron pap is ott áll csak meg.

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 14:40

Ez a leírás egész hangulatos, ezzel együtt tudok élni.

Az Ynevképről, azért elég szélsőséges eltérés figyelhető meg a regényekben és a szabálykönyvben olvasható dolgok között. Nem tudom melyik regénybe volt ez a vízforraló varázsjel, de ilyen varázstárgyakat (a könyv szerint) még Erionban sem árulnak, csupán néhány talizmánt és főzetet, de ha mégis, az áruk, az 1.5-ös manaszorzó miatt elég magas lenne, biztos nem találkoznánk velük hétköznapi emberek otthonaiban.

Nem akarok hosszas eszmecserét indítani az egyik és a másik oldal bizonyítékairól, de szerintem a világ highfantasy mivolta, nem annyira egyértelmű.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 13:49

Cundior: Jobb híján kénytelenek vagyunk elfogadni a GA féle "hivatalos" magyarázatot, hogy a paplovagok nemesi származású egyházi harcosok (két nevezetes kivétellel) az ilyen rendek szervezése pedig a pyarroni egyházon belül Dreina, Krad és Uwel híveinek monopóliuma volt. Mert csak. Történelmi okok, vagy valami. Ezt rúgta fel Airun al Marem a saját lovagrendjével, ahol ráadásul nem volt elvárás a nemesi származás sem. (A másik nevezetes rend a Kard Testvériség.) A nekropolita felekezetről GA fórumán volt szó röviden.

Nekropolita felekezet
A Darton-kultusz első, a hetedkor nagyobb részében egyetlen militáns irányzata. Az erioni temetőnegyed felvigyázóinak második újhitű nemzedékével jelent meg a P. sz. 2. században, és mindmáig godorai sajátságnak számít; az északföldi nagyvárosok közül csak Ifinben tudott györkeret verni.
A tilalmak, melyekkel a Szent Város hatóságai Krad és Dreina követőinek  erőszakmonopóliumát utóbb körülbástyázták, a hajnalkorban még nem léteztek: Darton hívei Godorábain is, másutt is önállóan dönthettek arról, milyen eszköket alkalmaznak a nekropolisz lakóinak falakon belül tartására, ami akkoriban sokkal komolyabb kihívást jelentett, mint manapság.
Nehéz páncélzatú, kis csoportokban viszonylag fürgén mozgó, kézitusában egymást fedező egységeik minden lényeges szempontból a maremita csapásmérő raj és áthatoló ék előképei. Godorából ered az az “eretnek” gyakorlat is, hogy Dartonért nem csak az foghat fegyvert, aki erre szültetett, hanem bárki aki szolgálni akar, és akit előljárói  arra alkalmasnak ítélnek. A nekropoliták hivatalosan nem képeznek fegyverforgatókat, papjaik kétharmada azonban világi erőszakszervezeteknél kezdi pályafutását, altiszti vagy tiszti rangban veszi magára a varjú jelét... és az egész környék számára nyilvánvaló, mire tanítja hitsorsosait “gyakorlati katekizmus” címén.
A temetőnegyedben kialakult harcmodort két fontos tényező, a kifinomultság és ló hiánya különbözteti meg a lovagitól. A paplovagihoz hasonlóan kombinálja a szálfegyveres harcot a mágiahasználattal, felkentjei azonban jellemzően vagy az egyikhez,  vagy a másikhoz értenek; szabályt erősítő kivételnek számít az, aki a kettőt egyszerre is hatékonyan tudja alkalmazni.
A nekropoliták katekizmusa szerint Darton azért húzta a határvonalal élet és halál között, hogy azt büntertlenül senki ne léphesse át. Ők maguk a két világ mezsgyéjén élnek-halnak, de otthont és békét nem lelnek egyikben sem. Ami voltaképp természetes, hisz a Változásnak ugyanazt az aspektusát – az örök ármenetiséget – képviselik, ami ellenfeleikben, a kóborló holtakban megtestesül.
Ezt a kettőséget tükrözi Darton szent jelképének nekropolita változata, az eredetivel ellentétben  szimmetrikus szárnymotívum is, mely címerükben hamufekete mázon, ezüstben vagy éji vasban jelenik meg.

Az UTK-ban nem volt róluk szó, de az ő hivatalos versenyük kalandmoduljában is ortodox papok irányítása alatt álló (részben?) kényszersorozott harcosok voltak.

Az Ynev-képpel meg éppen az a gond, hogy ha elolvasod a regényeket, ahol varázsjel forralja a vizet és tartja távol a rágcsálókat, akkor a mágia igenis a mindennapok része, még az egyszerű hétköznapi embereknek számára is.

És épp azért kérdeztem, mert bár vannak ötleteim (amit leírtam, mind együtt) de érdekel ki mit gondol erről.

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 13:30

Ez a dartonita harcos kérdés érdekes. Mindig is furcsáltam, hogy miért nincs Darton ortodox egyházának, egy paplovagrendje. Nyilván nem kalandozó kóborlovagokból álló, vagy szértszórt rendházakkal rendelkező, mivel Darton pyarroni hite más természetű. De, hogy ne szolgálják a Nekropoliszt védőket, Darton felszentelt lovagharcosai, ez teljesen ésszerűtlen. Ezt a hiányt, egyszerű harcosokkal pótolni, nekem kicsit hangulatromboló (vagy mit lehet tudni ezekről a harcosokról, semmit?).

Visszatérve az eredeti kérdésre, gondoltam, hogy nem úgy érted, csak pontosan, részletesen akartam körülírni az elképzelésemet, úgy, hogy azt is leírom, szerintem mi nem. Amúgy Ynevet sokan teljesen máshogy látják, a mágia és a realizmus határát máshol húzzák meg. Éppen ezért talán fölöslegesen is írom le, mert nem jobb, valósabb vagy igazabb amit én hiszek, mint amit bárki más, de én a visszafogottabb, mesésebb hozzáállást szeretem, ahol a mágia vagy a különleges dolgok ritkák, és csak indokolt esetben jelennek meg. Ezért a "megvásárolt" varázstárgyak, és "gombnyomás módjára aktivált" papi varázslatok helyett (megint csak túlzón fogalmazok), inkább a kihelyezett lámpások fényét képzelem normális körülmények között, de ha elszabadul a pokol, akkor viszont Darton hideg kékes fényében tündöklő papok (és harcosok?) zúzzák szét, a hirtelenjében lobbanó máglyák védelméből előtörtve a zombik hadát, de addig csak mások által ismeretlen ösvényeiket járják, ködös fényekkel és figyelnek.

De amúgy engem is érdekel ki, hogyan képzeli. Kaloz, szerinted?

Módosította Cundior: 2017.07.25, 13:33

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 12:21

Cundior: Ja igen! Nem arra gondoltam, hogy a papok éjjel-nappali nyitvatartással várják a látogatókat, és ezért kell a világosság, hanem hogy ha ők kimennek éjszaka (ami szokásuk kéne hogy legyen) akkor hogyan világítanak, hogy ne essenek orra egy kidőlt síremlékben, vagy ne fussanak bele egy falka éhes zombiba (tudom hogy nincsenek) a sötétben?

Ui.: Az UTK, és a legutóbbi (talán még érvényes) GA agymenés szerint a Nekropolisz dartonitáinak csak kisebb része pap, a többség közönséges(?) harcos.

Siffad

Siffad

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 12:15

Köszönöm. Csak elméleti szinten gondolkodtam egy nem dorani/pyar varázslóról, pl Holdkos és elkezdtem az alapkönyv varázslóját átszámolni az iskolaalkotó metódus alapján, de már az elején horribilis összeg jött ki. Gondoltam, hogy nem találom fel a spanyolviaszt, ezért kérdeztem.

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 11:12

Én úgy képzelem, hogy a Nekropolisznak vannak jobban átlátható és védettebb területei, Dartonita rendházak vagy a fal és örző tornyok közelében, ahol lámpások fénye világíthatja meg a járt utakat. Olyan, mint egy régi, úri temető, hol a sírokból furcsa hideg árad, és a kivilágított utaktól messze kóborolni senki nem mer. Papok sétálgatnak, Dratonhoz imádkozva, lámpásaikkal figyelve minden lehetséges mozgást. Viszont ezektől a helyektől távolabb, ahol a növényzet jobban benőtte már a sírokat, ahol a gazt taposva az ember néha észre sem veszi, hogy elkorhadt síremlékeken tapos, vagy ősi kripták sötéte homályosítja el az eget, és az utak inkább hasonlítanak gyakrabban járt ösvényekhez, már nem csak a fény ritka, de Darton papjai is elmaradnak. Néhol pesze kissebb csoportok mozognak, tapasztalt veteránok halvány fényű lámpásaikkal, de inkább ősi szellemek, vagy megtébolyodott szektákba botolhat az ember, nem pedig bármilyen módon kivilágított utakba.

Viszont azt nem gondolom, hogy zombiapokalipszis hangulatát idéző máglyák tüze lobogna, barikádok mögött sorakoznának a Dartoniták, vagy állandó reflektorfényhez hasonló szent fény árasztana el bizonyos területeket. De persze ez teljesen egyéniség függő. Szerencsére ez nincs pontosan kitalálva.

Szóval szerintem a papok nem uralják a Nekropoliszt, inkább beleolvadva, rejtőzve vigyázzák azt, hatalmas tüzek és szent fény csak nagyobb összecsapásokkor gyúlik, viszont akkor olyan, amit messziről is jól lehet látni. Akkor istenük hatalmát is segítségül kérik, talán valami jelzőtűz rendszerrel még üzennek is társaiknak, vagy fellobbantanak, nagyobb, erre alkalmas, korábban elhelyezett máglyákat, amik sajátos takrikai rendszereik csomópontjain találhatóak.

Efféle "csapdákat" és rejtett praktikákat tudok inkább elképzenli, mintsem folyamatosan mindent bevilágító lángokat.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.25, 10:34

Kreatív elméktől szeretném megkérdezni, hogy szerintük a Darton-papok éjszaka hogyan világítanak a Nekropoliszban? Fáklyával és olajlámpással? Valamiféle mágikus eszközzel? Vagy van valami állandó világítás? (Áldozati máglyák az útkereszteződésekben, mécsesek az út mellett, mágikus világítógömbök a kriptákon?) A legtöbb temetőbe persze elég a fáklya/lámpás, de a Nekropolisz mégiscsak más... Vagy nem?

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 1664 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.24, 13:46

Sziasztok.

Létezik a Hulla/Selmo-féle ÚTK iskolaalkotó metódushoz valamilyen kidolgozott excel-tábla? 
Vagy kidolgozta már valaki a többi kasztot is a metódus segítségével?

Üdv, Siffad

Igen, alkottunk ilyet: http://users.atw.hu/hulla/szabaly.php#kap_e

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.24, 07:46

Siffad, Hulla oldalán megtalálsz mindent a dologról. Van táblázat is, és nagyjából az összes kaszt ÚTK-sított változata, vagy az eredetileg meglévők, iskolaalkotó rendszerbe való átszámolása.

Konkrétan mit keresel?

Siffad

Siffad

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.23, 21:53

Sziasztok.

Létezik a Hulla/Selmo-féle ÚTK iskolaalkotó metódushoz valamilyen kidolgozott excel-tábla? 
Vagy kidolgozta már valaki a többi kasztot is a metódus segítségével?

Üdv, Siffad

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.20, 12:42

Na, nem számítottam rá, hogy ilyen konkrét és kifejezetten hasznos segítséget kapok. Most úgy érzem, végre a sok túlgondolás helyett, letisztultan és egyértelműen tudom kezelni a dolgokat. Köszönöm mindenkinek!

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 110 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.07.20, 11:37

Bevallom erre még sosem gondoltam. Ha jól értelmezem az írottakat (mert, hogy mi az az FR, arról a leghalványabb elképzelésem sincsen), a jellem kérdést megfordítva, nem a belső személyiség és motiváció kifejezéseként, hanem egy külső tükörként, a konkét tettek társadalmi megítéléseként is lehet kezelni. Így hirtelenjében nagyon megtetszett ez a gondolat, mert talán a használhatóság javára egyszerűsíti a helyzetet.

Meglehet, az eredeti szándék szerint ez volt a jellem meghatározásának célja, csak az utólagos magyarázkodások, megkísérelték elvinni egy mélyebb, pszichológiai jellemzés irányába, ami nyilván nem megoldható mindössze négy jellemző felhasználásával.

Köszönöm az ötletet!

A második bekezdésed az tökéletesen igaz, eredetileg nem jelentett mást csak, hogy melyik frakcióhoz tartozol.

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1668 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.07.20, 10:53

A lent említett topicban kicsit visszalapozva ott van az én véleményem is. Miszerint a D&Dben konkrétan a jellemek majdhogynem konkrétan létezo világrendek. Szóval ha chaotic vagy, akkor nem csak kovetkezetlen vagy, hanem szeretnéd, hogy a káosz "nyerjen". Innen nézve Tharr papjai kaotikusak, viszont ha emellett az istenuk szigorú rendszert kovetel meg, akkor a a rendszer hibája, nem a jellemé. Kb olyasmi elven mukodhetnek, hogy amíg Tharr céljait segíted addig senkit nem érdekel, hogy hogyan.

Tény hogy nem mélypszichológiai elemzés, de annak viszonylag kevés értelme van amúgy is. Az ilyen oskovulet rendszerekben is tobbnyire a jellemnek van minimális rendszer funkciója (Védelem a gonosztól spell és társai), aztán kb ennyi is.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]