Ugrás tartalomhoz

Fotó

Mágus kérdések és válaszok

• Válasz írásához lépj be
4249 hozzászólás érkezett eddig

theomer

theomer

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 88 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.19, 06:40

@Kashuka, theomer:Ponyva? Na és, van valakinek baja mondjuk P.Howard munkásságával?
Vagy épp a néhai Carlo Pedersoli filmjeivel?

Mondom szeretjük! :)

Kaloz

Kaloz

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.18, 08:46

Azért ne essünk túlzásokba. Olvastam persze én is több borzasztó írást, ahol csak a kötelességérzetem segített tovább, de olyat is, amit egyszerűen félbe (vagy inkább nyolcadba) hagytam. Viszont van számos színvonalas mű is, melyeket nem csak engedékeny elnézéssel, de az olvasás élmény átélésének teljességével szemlélhet az ember.

A színvonal egy dolog, a stílus meg egy másik. Rejtő Jenő neve nem tudom mennyire ismerős neked...

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 159 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.18, 08:42

Azért ne essünk túlzásokba. Olvastam persze én is több borzasztó írást, ahol csak a kötelességérzetem segített tovább, de olyat is, amit egyszerűen félbe (vagy inkább nyolcadba) hagytam. Viszont van számos színvonalas mű is, melyeket nem csak engedékeny elnézéssel, de az olvasás élmény átélésének teljességével szemlélhet az ember.

Módosította Cundior: 2017.06.18, 08:43

KLM

KLM

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 9968 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.18, 06:47

@Kashuka, theomer:Ponyva? Na és, van valakinek baja mondjuk P.Howard munkásságával?
Vagy épp a néhai Carlo Pedersoli filmjeivel?

Kashuka

Kashuka

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 150 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.17, 23:02

(OFF)

Szerintem a Karnevál és Renegát két jól megírt, lendületes ponyva.

Kb. az összes az, de ennek ellenére szeretjük. ;)

" Ennek ellenére (vagy éppen ezért?) [...]"
- Gyalog Galopp, a Narrátor

:nod:
(/OFF)

theomer

theomer

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 88 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.17, 21:54

Jesszusom, szerintem a Halál Havában, az Észak lángjai és a Két Hold rendkívül rosszul megírt lektűrök - gondolom ezekben még jelentős részeket írt Novák Csanád is. Komolyan mondom, gyakran felordítottam a nyelvi igénytelenség vagy megfogalmazási sutaságok miatt. Lehet, hogy a történetek maguk tele vannak ötletekkel, de ízlésesen leírni őket nem nagyon sikerült, az biztos.

Szerintem a Karnevál és Renegát két jól megírt, lendületes ponyva. Én az egyelőre kevés M* regény ismeretemmel csak ezeket merem őszintén ajánlani bárkinek.

Kb. az összes az, de ennek ellenére szeretjük. ;)

KLM

KLM

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 9968 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.17, 12:10

Jesszusom, szerintem a Halál Havában, az Észak lángjai és a Két Hold rendkívül rosszul megírt lektűrök 

A Két Holdat senki nem is javasolta - nem irodalmi okokból, hanem mert az egy elhalt "spinoff".

De a Halál Havában, Jutalomjáték, Holtak Légiója és a Holtszezon már kezdetnek elég jó - szigorúan a "kezdő játékos ismerkedik a világgal" szempontból.

Aztán jöhet a Csepp és Tenger, ÉL, Karnevál - az ÉL-hoz kell azért némi magyarázat (ti. abból sokan azt szűrték le, hogy a Kalandozók micsoda táposok, aztán mikor kimazsoláztuk, hogy például Dawalonba be sem engedik őket, meg az asszisz falanxot nem a kalandozók ugrasztották szét, hanem a Vörös Lobogó bűvereje, akkor volt némi "újratervezés").

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 712 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 21:33

Az említett könyvekről alkotott véleményeddel nagyrészt egyetértek, de ha elolvasásuk célja nem a végtelen magasirodalmi élvezet, hanem a M* világával való megismerkedés, akkor fenntartom, hogy kezdésnek a Halál Havábant (és az Észak Lángjait) érdemes elolvasni, mivel szerintem ezeknek a könyveknek a szerves részei azok a M*-os alapinfók és alaptörténések, amiknek ismeretében érdemes a mélyebb bugyrokba alámerülni.

Módosította tar242: 2017.06.16, 21:34

Urban

Urban

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1546 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 18:15

Jesszusom, szerintem a Halál Havában, az Észak lángjai és a Két Hold rendkívül rosszul megírt lektűrök - gondolom ezekben még jelentős részeket írt Novák Csanád is. Komolyan mondom, gyakran felordítottam a nyelvi igénytelenség vagy megfogalmazási sutaságok miatt. Lehet, hogy a történetek maguk tele vannak ötletekkel, de ízlésesen leírni őket nem nagyon sikerült, az biztos.

Szerintem a Karnevál és Renegát két jól megírt, lendületes ponyva. Én az egyelőre kevés M* regény ismeretemmel csak ezeket merem őszintén ajánlani bárkinek.

tar242

tar242

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 712 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 14:07

Köszönöm szépen a sok tanácsot!
Azt hiszem valamelyik klasszikussal fogom kezdeni.

Szerintem kezd a "Halál Havában"-nal.

Ne várj katarzist, de egy egész tűrhető, olvasható fantasy ponyva, és egész jól átadja az ős-M* hangulatát és világképét. (mondjuk a legjobb benne a végső nagy heroikus összecsapás jó és gonosz között :D )

Módosította tar242: 2017.06.16, 14:08

Bloksma

Bloksma

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 2 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 10:00

Köszönöm szépen a sok tanácsot!

Azt hiszem valamelyik klasszikussal fogom kezdeni.

Diocletianus

Diocletianus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1257 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 07:12

Kezdésnek én a következőket ajánlanám:

Wayne Chapman:

regény: Csepp és tenger; A halál havában; Észak lángjai; Karnevál

novella: Prófécia; Holtak légiója; Együttállás

Innen direkt hagytad ki a Jutalomjáték (és talán a Toroni Vér) novellákat?

Igen, de csak azért, mert igyekeztem rövidre venni a listát. Bár kétségkívül a Jutalomjáték Erion-hangulata valóban meghatározó.

A bővebb listán ugyanúgy helye lenne, mint a többi Chapman, Renier, Boomen vagy Sherwood műnek.

O'Connor regényei közül én a Hollóidőket , a novellái közül pedig a Halál hét arcát és a Homályhozót ajánlanám.

Üdv:

D.

Kaloz

Kaloz

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.16, 00:03

Előző hozzászólók a leghíresebb regényeket és novellásköteteket említették, én más szempontból közelíteném meg (előrebocsátom, kb. 10 éve olvastam utoljára M* regényt, a klasszikusok nagy részét még régebben - Valhalla-Szukits, illetve Ronin kiadásokat).

A klasszikusok főszereplői hősök/hőskezdemények, magas tapasztalati szinten, olyan különleges képességekkel, amit egyes szabálykönyvekkel nem lehet játékos karakterként megvalósítani (az újakat nem ismerem, van változás?). A leírt események elkápráztatnak és nagyon "cool" lesz minden, de szerintem egy átlagos játékban, főleg az elején, azt a hangulatot nem lehet visszaadni.

Véleményem szerint "reálisabb" és játékosközelibb Alan O'Connor 'Síró fém' és 'Kék éjszakák árnyai' c. könyvei (előbbi talán modul volt eredetileg?), ahol a főszereplő nem tökéletes, nem gyalogol keresztül hadseregeken sérülés nélkül (bár a háttere/előtörténete neki is bonyolított).

De ismétlem, lehet tévedek (ez esetben remélem a többiek javítanak) mert régen olvastam őket, visszaemlékezve ez benyomás maradt meg bennem.

Alan O'Connor jópofa könyveket írt, de a világhoz elég kevés közük van. És volt ahol a főszereplők keresztülgyalogoltak egy hadseregen...
Wayne Chapman lenne az alap, de nekem a későbbi könyvei jobban bejönnek mint a világteremtő írások, Raoul Reniertől inkább a novellákat ajánlanám (a regények kissé túlhaladottak) Jan van den Boomentől meg kb bármit.

KLM

KLM

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 9968 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 23:46

Wayne Chapman:

Innen direkt hagytad ki a Jutalomjáték (és talán a Toroni Vér) novellákat?

Tryn

Tryn

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 131 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 22:28

Előző hozzászólók a leghíresebb regényeket és novellásköteteket említették, én más szempontból közelíteném meg (előrebocsátom, kb. 10 éve olvastam utoljára M* regényt, a klasszikusok nagy részét még régebben - Valhalla-Szukits, illetve Ronin kiadásokat).

A klasszikusok főszereplői hősök/hőskezdemények, magas tapasztalati szinten, olyan különleges képességekkel, amit egyes szabálykönyvekkel nem lehet játékos karakterként megvalósítani (az újakat nem ismerem, van változás?). A leírt események elkápráztatnak és nagyon "cool" lesz minden, de szerintem egy átlagos játékban, főleg az elején, azt a hangulatot nem lehet visszaadni.

Véleményem szerint "reálisabb" és játékosközelibb Alan O'Connor 'Síró fém' és 'Kék éjszakák árnyai' c. könyvei (előbbi talán modul volt eredetileg?), ahol a főszereplő nem tökéletes, nem gyalogol keresztül hadseregeken sérülés nélkül (bár a háttere/előtörténete neki is bonyolított).

De ismétlem, lehet tévedek (ez esetben remélem a többiek javítanak) mert régen olvastam őket, visszaemlékezve ez benyomás maradt meg bennem.

Diocletianus

Diocletianus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1257 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 21:52

Sziasztok
Már lehet érkezett hasonló kérdés, de a sok hozzászólás között egyelőre nem találtam választ.
Még soha nem játszottam M.A.G.U.S.-t, de egy pár ismerőssel szeretnénk egyszer kipróbálni. Olvastam, hogy készülőben van az új rendszer, ami remélhetőleg hamarosan megjelenik. Addig is szívesen ismerkednék a világgal. Egyébként is olyan regényeket szeretek olvasni, amik egy nagy, jól kidolgozott világban játszódnak. Ahogy eddig láttam, elég széles a választék  Szerintetek hol kezdjem?

Wayne Chapman:

Dale Avery

regény: Renegát

Raoul Renier:

regény: Acél és oroszlán; Korona és kehely

novella: Kráni krónika

Jan van den Boomen:

regény: Morgena könnyei

novella: Számoknak ideje; Homokszem, mind megannyi...

Szerintem ezek a definitív, azaz Ynevet meghatározó írások. Ezeken kívül még számos olvasásra ajánlott mű van (főleg a fenti szerzőktől), de kezdetnek "megteszik" a fentiek.

Üdv:

D.

Cundior

Cundior

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 159 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 18:19

Ez jóval nehezebb kérdés, mint amilyennek első olvasásra tűnik. Sajnos nincs a M.A.G.U.S. világának semmi olyan irodalma, akár sorozata, ami bármilyen tekintetben is megkísérelné összefogni Ynev helyeit, népeit, korait. Így bármivel is kezded, mindenképpen csak egy apró szeletével ismerkedhetsz meg. Egyrészt a világ megismerésének szempontjából (szerintem) nincs jó olvasási sorrendje a könyveknek, másrészt az írók stílusa is jelentősen eltér egymástól, így könnyen lehet, hogy az én kedvenc könyvem nem csak tematikájában, a bemutatott dolgok mivoltában, de az olvasás élményében is kiábrándító lesz számodra.

Több módon is meg lehet közelíteni a kérdést. Elsőnek meg lehet próbálkozni, rövidebb novellák olvasásával, így minden területről kaphatsz valami képet. Északról ott a Merész álmok, sötét titkos sorozat az északi szövetség részéről, vagy a kyr témát felölelő Kyr históriák, vagy Toroni krónikák (van még néhány, de ezzekkel nem nyúlhatsz mellé), az örök háborúskodás másik oldalának megismeréséhez. Külön törpés, gnómos és orkos kötetek is vannak, de talán túl specifikusak a nagy egész látásához.

Délen jelentős Pyarron (Hadak árja, Hit városa), vagy a Manifesztációs háborút bemutató kötetet (Vihar Ibara felett, A kos és a kobra éve), esetleg a Kráni krónikák. Fontos még Erion városa (Erioni regék, A sötétség szíve), vagy a régi dolgok ismeretéhez esetleg az Opálhajós, hol elfekről és aquirokról olvashatsz.

Ezek mind novellás kötetek, rövid olvasmányok, de egyértelműen túl számosak ahhoz, hogy mind beszerezd őket. Szerencsés lenne talán a szerepjáték oldaláról megismerni inkább először a világot (egy tapasztalt mesélő úgy is kell), én onnan elkezdeni olvasni azokról, amik megtetszettek. Ha már megvan a kívánt témakör, segítséget is könnyebben találhatsz.

A másik lehetőség, ami szerintem inkább járható út, ha nem akarod megismerni a világot, csak megkísérelsz elvárások nélkül belekóstolni a hangulatába. Erre (bár nem mind a kedvencem) a legjobb a Delta által keménykötésben megjelent 9 M.A.G.U.S. klasszikusok bármelyike. Azok az írások, a maguk nemében (függetlenül attól, hogy önmagában mennyire tetszik egyik, vagy másik írói stílus) talán a leghitelesebben mutatják Ynev valamelyik oldalát.

Mint látod a paletta elég széles, még úgy is, hogy csak néhány, hirtelenjében eszembe jutó címet írtem le. Ahhoz, hogy megismerd a M.A.G.U.S. világát, amúgy is rengeteg időre van szükség, mint játékra, mint pedig olvasásra egyaránt. Ehhez nincs 1-2 jó könyv, vagy egy könnyen bejárható út, de talán pont ez a szép az egészben. :)

Eldoxar

Eldoxar

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 17:50

Szia!

Van egy rész a magus fórumon, ahol a megjelent könyvek vannak kitárgyalva. Mindegyik tartalmaz egy szavazást is, hogy kinek mennyire tetszett. A legújabbak sajnos hiányoznak. Nagy általánosságban a klasszikusokat, illetve a Renegátot szokták a legtöbben szeretni. Nekem a Garmacor címere jött be a legjobban ezidáig.

Bloksma

Bloksma

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 2 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.06.15, 15:53

Sziasztok
Már lehet érkezett hasonló kérdés, de a sok hozzászólás között egyelőre nem találtam választ.
Még soha nem játszottam M.A.G.U.S.-t, de egy pár ismerőssel szeretnénk egyszer kipróbálni. Olvastam, hogy készülőben van az új rendszer, ami remélhetőleg hamarosan megjelenik. Addig is szívesen ismerkednék a világgal. Egyébként is olyan regényeket szeretek olvasni, amik egy nagy, jól kidolgozott világban játszódnak. Ahogy eddig láttam, elég széles a választék  Szerintetek hol kezdjem?

Diocletianus

Diocletianus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1257 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.06.03, 13:49

Itt talán jó lesz a kérdésem. A kezdetek óta játszom, foglalkozom a MAGUS világával (RPG, kártya), de olyan mélyrehatóan nem sikerült olvasnom az alábbi személyekről, entitásokról:

- Sápadt Angyal, Könnytelen Öreg, Leples Asszony, Csontlovag, Százkarú.

Ha jól emlékszem, akkor a Bosszúangyal c. könyvben kerültek megemlítésre. Annyi természetesen megvan, hogy aquir lényekről van szó, de bármi mélyebbet tudnék-e róluk olvasni. A Summarium vonatkozó fejezeteiben lesz róluk elegendő információ?

A Bosszúangyal valóban említi őket, de bővebb - ha nem is sokkal bővebb - információt róluk (az első négyről) tényleg a Summariumban, illetve a DV fórumán, Kornya Zsolt (ott Tükörálarc) hozzászólásai között találsz.

A Százkarú John J. Sherwood Százháború c. regényének egyik alakja.

Üdv:

D.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]