Ugrás tartalomhoz

D&D extrák magyarul...

• Válasz írásához lépj be
571 hozzászólás érkezett eddig

emperor666

emperor666

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 575 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.16, 22:43

(OFF)Nem egész 12 óra múlva megvan az éreccségim, és utána a Tiétek vagyok. Ma néztem bele először a tételekbe, úh ez az éjszaka irodalommal, történelemmel energiaitallal és mansonnal fog eltelni :rohog:

Imádkozzatok értem Oghmához, hogy adja meg a kellő tudást a kellő pillanatba. Bár lehet inkább Timora kell ide :)(/OFF)

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.15, 04:04

:vitatkozik:

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.14, 21:09

ja, igen, én is ősforrást akartam írni, csak valaki szabotálta a hozzászólásomat!

Valószínűleg a szemét tudatalattim. Mindig belebeszél mindenbe.

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.14, 19:14

közönséges világ..hát..mennyire lehet egy darksun vagy egy ravenloft világa közönséges..

való világ...ezt hagyjuk meg a stól bucinak

emberi világ...mechanus-on például nem sok ember van, de gyanítom az is helyezkedik el

szóval halandók világa / halandó világ tán még mindig a legjobb...

Primal (keyword)-ot meg enyelőre ősforrásnak fogom írni (mint már említettem, sok "erő" lenne, ha őserőnek fordítjuk)

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.14, 10:58

Egyetértek (vagy legalábbi nincs jobb ötletem) az alábbiakkal:
Primal (source, keyword) - őserő
primal (szövegben) - ősi
primordial - őselőd
Shadowfell - Árnyékmezsgye
Astral Sea - Asztrális Tenger
enhancement bonus - varázsbónusz

A mortal worldre az "anyagi világ" nekem nem tetszik annyira (korábbi kiadásokban hívták [Prime] Material Plane-nek). Már csak azért is, mert ugye elvben az Anyag (és energia) "világa" az elemi káosz, a szellem és eszme világa meg az Asztrális Tenger.
A halandó világ tükörfordítás, csak szerintem a "mortal world", még ha nem is állandó szókapcsolat angolul, de szeirntem létező fordulat. A halandó világ magyarul nem annyira. Mit szólnátok a "közönséges világ" vagy a "való világ" esetleg "emberi világ" vagy "a halandók világa" fordulatokhoz?

emperor666

emperor666

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 575 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.12, 03:21

Jelentésben talán az 'előd' jobban passzolna hozzá szvsz, de ez a magyarban halmozva elég hülyén nézne ki, szóval szerintem az ősi a legmegfelelőbb.

A Homálymezsgye nekem már erőltetettnek tűnik, viszont az Árnyékmezsgye kifejezetten tetszik! Szerintem visszaadja a hangulatot, tökéletesen, talán jobban is, mint az eredeti szó :punny: Kérdés ez a gondolat mennyire kommunális? Legyünk itt is demokratikusak? Elég sok lehetőség felmerült...

Asztrális Tenger akkor eldöntve, amúgy szerintem is.

mortal world - inkább Anyagi Világ, nem?

enhancement akkor legyen varázsbónusz...

primordial - Őselőd
primal (mint keyword, illetve erőforrás) - ősforrás
-> szerintem is így a legjobb, de szóljatok, ha nem...

volt még valami? :nemertem:

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.11, 19:59

Most hogy jobban belementem a druida fordításába, valahogy úgy alakulnak a mondatok, hogy a primal megfelelője leginkább az "ősi".

Druida leírása jelenleg így néz ki nálam:
"A druidák otthona a titokzatos és rejtélyes vadon. Együtt futnak a farkasfalkával, társalognak az ősi fákkal, s a felhők tetejéről figyelik a vihart. A természet kihívásaira úgy tekintenek, mint tesztek, melyek próbára teszik edzettségüket és a világ vad területeivel való kapcsolatukat. S bár a világ számára nyugalmat mutatnak, belsőjükben a vadállatok ravaszsága és a vihar tomboló ereje rejtőzik.
Függetlenül attól, hogy a vadonban születtél, vagy visszavonultál a civilizációból, akár tudatosan választottad utad, akár ösztönösen a szíved suttogására hallgattál, különleges kötelék köt össze az ősi világ természetének szellemeivel. Nem vagy sem szolgálójuk, sem a mesterük, de a szelek, a fák, s a vadállatok figyelnek szavaidra, hisz úgy tekintenek rád, mintha egy volnál közülük.
Szólítsd a szellemeket, s ők megközözik ellenfeleid, vagy lesújtanak rájuk a viharok erejével. Engedd szabadjára a saját szellemed, s válj te is egy ősi bestiává, szabad és zabolátlan vaddá."

míg például a Primal Aspect a következő lett:
"Szellem-mentor
Druida-tanok szólnak az ősi bestiáról, a világ nemes ragadozószellemeinek első tagjáról. Árnyak, szőrök, tollak, karmok alaktalan lényeként jelenik meg számos druida látomásaiban, s ők úgy mesélik, hogy az ősi bestia erejét csapolják meg, mikor vadalakot használnak. Druidaként kiválaszthatod, hogy az ősi vadon szellemei közül mely beállítottságú legyen a mentorod, mely segítse képességeid, erőid.
Ősi őrző: Amíg nem viselsz nehéz vértezetet, addig használhatod az Állóképesség-módosítódat is az Ügyesség vagy Intelligencia-módosító helyett, mikor a védelmi fokozatod meghatározásáról van szó.
Ősi ragadozó: Amíg nem viselsz nehéz vértezetet, addig +1 bonuszt kapsz a sebességedre."

ügyebár a Primal az több másik szóval is szerepel együtt, mint például: Primal Aspect, Primal Beast, Primal Guardian, Primal Predator.. ha tudtok jobbat az "ősi"-nél, amit ezekhez passzintani lehetne, szóljatok, addig maradok ennél ;)

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.10, 08:46

nekem az őserővel csak annyi bajom van, hogy csomó mindennél használjuk az "erő" szót, meg állandóan a vampire-es vigor jut eszembe róla... de amúgy mind1, felőlem lehet az, ha nektek jobban tetszik

így a barbárnak lennének olyan harci erői, ami őserő alapú és a támadás erőből megy ?

Homályföld, Homályvidék szerintem okés

Módosította Shiwo: 2009.06.10, 08:48

Jakirte_Jak_Cyr

Jakirte_Jak_Cyr

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1280 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.10, 08:01

Ok, akko legyen őserő, a forräs olyan fura, nekem mär a Healing surge-nal sem jött a szämra....
Ha jol emlekszem, akkor a Emp ill. az en kalandomban is mindenki aszonta, h "elnyomok egy hiling szördzsöt" :(

Az dűlő (Árnyékdűlő) nekem annyira nem jön be...egy falu szelen ällo häziko jut rola eszembe....

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 21:40

Hát akkor, az én két fillérem (bár a jelek szerint ugyanazokat a köröket futjuk már egy ideje):

primordial - nekem is teszik az általam felvetett "őselőd". :(
primal - hát, szerintem még az ősforrás vagy mi állt a legközelebb hozzá. Vagy őserő. Engem nem zavar, ha a primordial meg a primal is az "ős" szóval kezdődik - angolul is egyofrma az első négy betű.

Astral Sea: nekem is az Asztrális Tenger gördül könnyebben a nyelvemen, de ez valószínűleg megszokás kérdése. Szóval amit jónak láttok.

Shadowfell: én a Homályvidéket használtam rá emlékezetem szerint, még az első kedvcsináló cikkemben. De már akkor is túl hoszú szónak éreztem. :sor:
(Egyébként akkoriban éppen sok Gyűrűk Urát olvasgattam, ahol szintén bizonyos részekben ötpercenként visszatérő szó a Shadow, mint Sauron és a sötét erők hatásának jelképe. És az valamiért, szerintem hangulatosan, a magyarban nem árnyék, hanem homály lett. A Homály kegyencei, sűrű Homály bordult a vidékre, ilyenek. Onnan jött a gondolattársítás. )
Szóval nekem bármelyik jó. Homályföld? Homályföldek? Árnyékföld? Árnyékföldek? Árnyékvidék?
Esetleg Árnyékmezsgye? Vagy Árnyékdűlő? Vagy Homálymezsgye, Homálydűlő?
Ezek visszaadnak valamit a "-fell" kissé archaikus területjelölő kifejezéséből. A -mezsgye még azért is tetszik, mert ugye az valamiféle határsávot, elválasztó területet jelent, márpedig a Shadowfellben van valami ilyen hangulat is. Az élet meg a halál, az evilág és túlvilág elválasztása.
Asszem az Árnyékmezsgye, esetleg Homálymezsgye tetszik most éppen a legjobban.

Enchantment: megnéztem, szerintem a szabályrendszer most nem is használja ezt a kifejezést. Charm van, azt kész. Rákerestem... izé... mármint alaposan végigolvastam a PHB-t, és mint szabályrendszerbeli kifejezést nem találtam rá, csak stiláris leíró részben használja (igen ritkán) a varázslat, bűbáj értelemben.

Enhancement: továbbra is passz. A "bónusz"-nak fordítás sajna nem működik, mivel a kifejezés leggyakrabban "enhancement bonus" fordulatként jön elő. Ha meg ezt egyszerűen "bónusz"-nak fordítod, akkor szabálytechnikát érint már a váltotás, mivel a jelöletlen bónuszok összeadódnak, míg két különböző enhancement bonus pedig nem adódik össze.
Legyen talán mégis bűbájbónusz, vagy esetleg egyszerűen varázsbónusz. 'Magic bonus' vagy 'magical bonus' kifejezés úgysincsen a könyvben, ha mégis hasonló szóösszetétel előkerülne valamikor, majd lesz mágikus bónuszok. A varázsbónusz, így egybe, pedig az enhancement. Hiszen, ahogy Emperror helyesen megjegyezte, per pillanat ilyen bónuszt úgyis csak a varázsfegyverek, varázspáncélok, varázsnyakbavalók adnak, szóval nem akkora torzítás.

A többi sík (elemi káosz, tündérvadon, a világ, abyss, kilenc pokol) meg nekem oké.

Jakirte_Jak_Cyr

Jakirte_Jak_Cyr

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1280 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 20:22

Primordialt nem fordítanám ősnek, mer zavaró lehet, ha egy nemes pl. az őseiről vagy az ősök szelleméről beszél. Nekem tetszett Glowface őselődje. :-)

By the way: a primalnak meg a primordialnak hangyányi köze sincs egymáshoz, szóval így bűvészkedjünk az ős szóval....Lásd Players II. De ha a primal őserő lesz, akko legyenek szimplán elődök.

Jakirte_Jak_Cyr

Jakirte_Jak_Cyr

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1280 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 20:14

Üdv,
Astral Sea: Nekem az Asztrális tenger jobban tetszik mint az Asztráltenger. De ez magánvélemény

Shadowfell: Árnyékföldek vagy esetleg Árnyvidék (asszem ez utóbbi a Legend of the 5 rings szerepjátékban a Falon túli....izé)

Enchantmentre én bűvölést vagy bájolást mondanék, de az utóbbi a charm -bűbáj miatt zavaró.

Enhancement: mivel itt arró van szó, hogy az adott cucc mit erősít, én lehet h simán "bónusznak" fordítanám...

Primal: jóvan, kössünk bele, hogy pl. a természeti mennyire nem fejezi ki a sámán szellemvilágát, meg mittomén, de most őszintén: ha az eredetit nézzük, mennyire fejezi ki mindezt a primal......semmenyire.

emperor666

emperor666

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 575 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 15:18

enhancementnek semmi köze a mágiához... legyen táp, az nem feltétlenül mágia, és az 'erő' sincs benne... :(

Druida idézet így egy csöppet ellentmondásos, szvsz, de az eredeti sem különb.

Ősre én is gondoltam, csak nem találtam elég motiválónak. primal meg akkor inkább őserő.

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 13:25

lehet erőltetett, de esetleg

Primal - Ősvilági

Primordal - Ős (ősök többesszám)

/tudom, az ős meg túl csillagkapus -.-/

enhancement - hát nem tom.. mágikus erősítés ? varázsosság ? tipptiripp ? :(

5+1 fő részre van osztva a MoP szerint
the astral sea - az asztráltenger
the elemental chaos - az elemi káosz
the shadowfell - az árnyföld / árnyékföld
the feywild - a tündérvadon
the mortal world - a halandó világ (?)
+1 Sigil, a ketrec, a kapuk városa

az abyss (métely esetleg, ha mégis akarnánk fordítani) az elemi káosz része, míg a nine hells (kilenc pokol) az asztráltengeré..

ezeken kívül az asztráltengernek, az elemi káosznak, az árnyföldnek és a tündérvadonnak több kisebb része van még (egy részük lefordítható szó, míg egy részük értelem nélküli névnek tűnik)

Druida idézetnek esetleg :

„Én vagyok az egyensúly kutatója, a lopakodó halál, a tomboló vihar.” ?

emperor666

emperor666

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 575 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.09, 11:25

Ejj, srácok, Glow nem először hozza fel a témát... :(
a bűverő, talán a lehető legrosszabb. az erő szót akartam elkerülni a bájolással, én is arra alapoztam, hogy addig máshol is az volt (DV 3e-ja), de ami félrefordítás, az félrefordítás... beláttam én is :sor:

Főleg, h jön az alkímia meg a steampunk, így lehetséges, hogy nem csak mágia lehet megoldása az ilyen módú erősítésnek (bár ellenpéldát még nem találtam - mondjuk nem is kerestem).

Ha természeti, akkor mik legyenek a Primordialok? btw, a természet sem teljesen átfedő - druida talán oké, sámán a szellemvilággal foglalkozik, barbár az elemi káosszal, az őrző meg a természetben élő természetfelettivel.

Más:
Külső síkok
Asztál Tenger, vagy Asztrális Tenger?
Elemi Káosz, talán ez nem vitatott...
Shadowfell - Jakirte mondta anno az Árnyékföldeket, én azóta ezt használom. Glownál olvastam valahol egy alternatívát, de nem jut sajna eszembe, lehet az jobb... Más: nem lehet Árnyéksík, történelmi okokból. pl az FRben az is létezett, de Shar beleolvasztotta ebbe.
Tündérvadon sem vitatott talán,
Abysst nem fordítják, Kilenc Pokol meg egyértelmű.
Nem nagyon merültem bele... van más új a MoPban? A régieknél aszem a többi pedig marad az angol nevén, ha van még egyáltalán az új síkrendszerben.

Módosította emperor666: 2009.06.09, 11:27

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.08, 22:16

maradjunk a természeti-nél akkor, nekem is még mindig az a legszimpatikusabb

enhancement...de dúrva, tényleg :ninja: honnan jött akkor ez az enchantment, mert mi is mindig úgy mondtuk/gondoltuk rá...
mondjuk a lényege hogy mágiával megbűvölik a fegyvert, ami erősebb lesz ezáltal, meg már az adnd magyar változatában is bűvölésnek v minek fordították emlékeim szerint, szóval annyira nem tévút a dolog

meg ugye magyarban is van hangyányi különbség aközött, hogy elbájolok valakit vagy elbűvölök... elbájolás inkább kicsit, hogy elcsábítja, s az elbájolt illető nem lesz teljesen tudatában cselekedeteinek, míg az elbűvölés az, hogy lenyűgözi, elismerését, csodálatát váltja ki.. és hát egy +3-mas kard eléggé lenyűgöző tud lenni

Glowface

Glowface

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2912 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.08, 19:07

az őselemit, ha lehet, én is kerülném, mert elvben még lehet egy Elemental power source is később.

egyébként az az enchantment az nem enhancement, már megint még mindig? :ninja:

Jakirte_Jak_Cyr

Jakirte_Jak_Cyr

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1280 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.08, 17:05

primal: őselemi...hmmm.....kicsit erőltetve, de végülis elmenne a hatások tekintetében.... az a baj vele, hogy a primal épp a világ egyensúlyával van kapcsolatban, nem pedig az Elemi Káosszal.....
ezen alapon már lehetne természeti is..

enchantment: bűvölés? Ha jól tudom, a mentális + érzelmi manipulációk a bűbájok, így nem lesz összekeverhető.

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.07, 22:33

primal - őselemi tán még a legjobb

enchantment tán bűverő ?

Módosította Shiwo: 2009.06.07, 22:34

emperor666