Ugrás tartalomhoz

Fotó

Középfölde fajai

• Válasz írásához lépj be
182 hozzászólás érkezett eddig

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 09:44

Morwen,

bekezdésenként válaszolnék, nem akarok idézgetni:

Szerintem azzal, hogy az entek az orkok ellen bevetették a huornokat, vagy a fanyűvők segítettek a rohaniaknak, azzal a "jó" erői mellé álltak, apró ám fontos szereplőivé váltak a Szaruron elleni küzdelemnek, tehát adott esetben éppen a "jó" oldalra álltak. Máskülönben egyikük sem törődött a világ dolgaival, de abban a pillanatban a döntésük  miatt mégis álltak valahová. Ha abból indulunk ki, hogy a világ rendjében nem volt nagy szerepük, az igaz, de az sodorja őket az egyik oldal mellé, hogy nem csak önmagukért küzdöttek, hanem egy nagyobb ügyért. A Gyűrű keresése azt írja, hogy a drúadánok együtt éltek Númenorban az adánokkal, tehát korábban megvolt, hogy kikkel álltak egyfajta szövetségben. A "hóemberek" ugyanez: apró szerepük volt abban, hogy Arvedui, arnori király megmenekült, a Boszorkányúr elől menedéket adtak neki.

A rasszizmusos felvetésre: szerintem ez közönséges elitizmus, Tolkien nem bújtatottan rasszista, hanem ezeknek a "magasabbrendű" népeknek van egy olyan vérvonaluk vagy örökségük, amik miatt elkülönülnek. Rasszizmusról azért nem beszélnék, mert ezt nem mások kárára teszik, hanem őrzik az ősi örökségüket. Ilyen alapon az összes tünde rasszista, mert nem akarnak kontaktusba lépni, netán keveredni a fiatalabb népekkel, sőt az entek is ilyenek. Nem rémlenek rasszista megjegyzések sem a könyvekből.

A harmadik bekezdéshez: nagyjából egyetértek

Lond Daer: az egyik númenori király alapította, Aldarion, aki sokat járt Középföldére és az volt a célja, hogy majd innen viszi a faanyagot a hajókhoz, mert Númenor fában szegényebb volt. Később ezt a kikötő a tenger elmosta, meg ha jól tudom, Szauron szolgáinak is volt szerepe abban, hogy elpusztult.

Morwen_

Morwen_

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 35 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Ma, 02:57

Eloszor is azzal kezdenem hogy szerintem nem igaz hogy Kozepfolde kizarolag fekete es feher, jo es gonosz. Vannak semleges lenyek ilyenek pl a Fangornban elo entek es Szilszakall: "en nem allok senki oldalan, mert az en oldalamon sem all senki". Az ottani enteket nem erdekli a politika, se az igenek haborui csak a sajat erdejuk. Vasudvardot azert tamadtk meg mert Szaruman megtamadta az erdot, modszeres fairtasba, pusztitasba kezdett, egyebkent nem foglalkoztak volna a Gyuru Haboruval. Az entek valogatas nelkul megtamadjak a fairtokat, legyen az ork, rohir, barki. A Bakfold melleti Oregerdoben Fuzfaapo es a tobbi huorn gonosz, tehat a kanonbol az derul ki hogy ezek a lenyek vagy gonoszak vagy semlegesek.
De az enteken kivul is vannak semleges lenyek pl azok a Holtak akiket Aragorn segitsegul hivott. Csakmert segitettek megolniaz orkokat Minas Tirith ostromanal meg nem szamitanak jonak, mert erdekbol tettek hogy vegre eltavozhassanak es nem joszandekbol. De Kozepfolde rejtett zugaiban is biztos vannak meg olyan nevtelen lenyek akiket nem erdekel a kulso vilag, elvannak magukban es csak azt szeretnek hogy beken hagyjak oket. Amugy en a Druadan Erdo fanyuvoit se mondanam kifejezetten jonak vagy gonosznak ahogy a forodwaithi ho embereket sem. Egyszeruen elvannak a maguk vilagaban es kesz.

A masik dolog hogy Kozepfolde tele van a Tolkien idejet meghatarozo politikai elemekkel. Pl ott van a fajelmelet, az arja ember, tehat ez a vilag eleg kozeli kapcsolatban van a nacizmussal is. Nemcsak a Hitler vezette nemeteknek volt fajelmeletuk, Csorcsil is rengetegszer kijelentette hogy az angolszasz nep felsobbrendu. Roosevelt meg nem fogott kezed Jessie Owensel az aranyermes fekete atletaval a berlini olimpia utan. Azt a vilagot athatotta a rasszizmus. Ez Tolkien vilagaban is megfigyelheto, Kozepfolden is van felobbrendu ember a numenoriak es az alsobbrenduek: rohirok, dombi emberek, haradiak, kelet lakok stb. Arnor bukasanal kulonosen Cardolanban es Rhudaurban fontos szerepet jatszik Tolkien szerint hogy az ottani dunadanok vere az alantasabb emberekevel keveredett. De ha megnezitek a tolkieni vilag fontos eleme a fajtisztasag. Ott nincs keveredes, torpok, emberek es tundek kozott,csak feltundek vannak, meg tavoli tunde felnokkel rendelkezo emberek pl Dol Amrothban de ok is nagyon ritkak. Sot meg a fekete boru es feher boru emberek se nagyon keverednek. Fontos jellemzo meg hogy a fekete vagy fustos borszin Tolkien szerint gonoszsagot rejt, vagy legalabb is arra valo hajlamot. A feher bor a josag, tisztasag szimboluma, a fekete bor a csunyasage, ocsmanysage, ez mind megfigyelheto, ez is resze ennek a fekete-feher vilagnak.

A Gyuru Haboru utani politikai eletrol is egy kicsit. Oriasi hulyesegnek tartom azt az elkepzelest hogy Gondornak mivel fara van szuksege nekiesnek majd a Fangornnak. Nem csak ott van fa hanem mondjuk a Druadan Erdoben is, Ithiliaban rengeteg vagy Nyugat Gondorban a tavoli Anfalas videken, szoval van boven utanpotlas. Ebben a vilagban nincs UNESCO vilag orokseg de ha lenne 100% hogy Fangorn ide tartozna. Nemcsak azert mert ezek nem hagyomanyos fak hanem elo fak, de maganak a teruletnek is oriasi eszmei erteke van. Kizart hogy ennek barki nekiesne fakitermeles cimen.
Arnor feltamasztasarol egy kicsit, a Megye nem lesz a kiralysag resze, ahogy ugy tudom a regi Rhudaur teruletet sem fogjak ujjaepiteni. A Gyuruk Ura szerepjatek vilagleirasaban azt irjak Cardolanban ujaepitik majd Tharbadot es a Nagy Hidat ami Arnor es Gondor kozotti kereskedelem fontos csomopontja lesz, de a terulet tobbi resze gyeren nepesul csak be. Itt lenne egy kerdesem mi van a Harmadkor vegen Lond Daer kikotojevel? Ott a Szurkeviz es a Tenger torkolatanal. Tudtok rola valami infot? Eltek ott emberek a Gyuru Haboru idejen? Amugy Arthedain kiralysagat allitjak vissza a leginkabb, Fornost varosat megint ujjaepitik, a kornyezo foldeket meg ismet muvelesbe vettek. Amon Sul helyreallitasarol en semmi infot nem tudok bar logikus hogy ezt is renovaljak. Eleg jo vedekezesi pont lehet egy esetleges Gram Hegyrol, Gundabadrol vagy Ettenszikrol erkezo tamadas kivedesere.

Zarojeles megjegyzes: en is ugy tudom hogy Gondort Olaszorszagrol mintaztak, de hogy hogy jon ide Egyiptom fogalmam sincs.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 15:51

Sajnos a források hiányossága miatt csak azt mondhatom, hogy nem támogatja, mert mivel ugarra épül, sokkal több fát szükséges hozzá kivágni.

Inkább a földváltó gazdálkodást támogatja, mert igaz, hogy sokkal nagyobb terület kell hozzá, de van ideje megújulnia az erdőnek. (Az entasszonyok viszont valószínűleg a nyomásost támogatták, mert ők jobban kedvelték a gyümölcsösöket és a nem annyira zárt erdőket. És ez a gondolatmenet, ellentét, megmagyarázza, hogy miért Szilszakáll viselkedése az eltűnésükkel kapcsolatban.)
:)

(OFF)

Én leginkább arra lennék kíváncsi, hogy Szilszakáll hogyan áll a két-, illetve háromnyomásos gazdálkodáshoz, illetve érdekében áll-e a vetésforgó bevezetése a Fangorn-környéki földeken. S ha nem, miért nem. Indokokat csak minimum 5.000 leütésnyi terjedelemben vagyok hajlandó elfogadni, időben az Elsőkortól levezetve.

Viccen kívül; egészen sokáig teljesen jó volt olvasni ezt a fórumot, szvsz nem érdemes elmenni olyasmi irányokba, ami az ominózus, butácska, és még provokációnak sem túl jó, méltán elfeledett Kornya-agyömléshez hasonló alapokról indul. Lehet egy Hamupipőkén számonkérni azt, hogy lábbal tiporja a késő-középkori, nyugat-európai feudális házasságkötési rendszer alapjait (szolgálólány és királyfi, mi ez az ökörség), lehet is róla okosakat mondani hosszú, hosszú ideig, meg intellektust csillogtatni, csak foganatja nem sok van. Értelme viszont legalább az égvilágon semmi.

Ezt csak így a partvonalról. És maradok továbbra is érdeklődő olvasó. ;)

(/OFF)

Abdul

Abdul

Jetipásztor

• Fórumita
  • 382 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 15:08

(OFF)

Én leginkább arra lennék kíváncsi, hogy Szilszakáll hogyan áll a két-, illetve háromnyomásos gazdálkodáshoz, illetve érdekében áll-e a vetésforgó bevezetése a Fangorn-környéki földeken. S ha nem, miért nem. Indokokat csak minimum 5.000 leütésnyi terjedelemben vagyok hajlandó elfogadni, időben az Elsőkortól levezetve.

Viccen kívül; egészen sokáig teljesen jó volt olvasni ezt a fórumot, szvsz nem érdemes elmenni olyasmi irányokba, ami az ominózus, butácska, és még provokációnak sem túl jó, méltán elfeledett Kornya-agyömléshez hasonló alapokról indul. Lehet egy Hamupipőkén számonkérni azt, hogy lábbal tiporja a késő-középkori, nyugat-európai feudális házasságkötési rendszer alapjait (szolgálólány és királyfi, mi ez az ökörség), lehet is róla okosakat mondani hosszú, hosszú ideig, meg intellektust csillogtatni, csak foganatja nem sok van. Értelme viszont legalább az égvilágon semmi.

Ezt csak így a partvonalról. És maradok továbbra is érdeklődő olvasó. ;)

(/OFF)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 14:20

Pedig érdekes volt. Igaz feleennyit akartam irni és nem ennyire szájbarágosan. Pláme viccesebbnek szántam.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 14:14

Befejeztem a vitát, ennek semmi értelme. :)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:50

Aha akkor itt a probléma mert szerintem meg érdemes. Plusz pont azért érdemes onnan hozni mert öreg,pontosabban csak erre meg hamuzsirfözésre jo meg mert közel van. Nem fogja Gondor a gyümölcsfáit és mogyorosait kivágni csak azért föleg ha egyiptomi vagy olasz a minta. Türelmi idöt csak akkor kapott volna ha az emlitett angolszász a minta, de nem mentességet.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:38

Kérlek nézz rá egy térképre (akár a Középfölde atlasza, de akár csak a regények valamelyike) és nézd, meg hogy a Fangorn az egy picsányi kis erdő, a többi, térképen szereplőhöz képest, másrészt tele van huornokkal meg entekkel és Szilszakáll is megjegyzi, meg Legolas is, hogy ez erdő nagyon öreg. Akkor már eleve semmi értelme onnan fát hozni.

Mivel Szauron és Szarumán kiiktatásával beállt egy szinte teljes béke, szerintem a fakitermelés abszolúte nem gond, mivel nem fogja a kutya sem fenyegetni a fakitermelést.

Lehet Középföldén Bullák és bányajogosat játszani, de nem látom értelmét annak sem, hogy egy mesevilág társadalmi problémáiról írjon valaki tanulmányokat. Tolkien munkássága egy fiktív történelem, mese, rege, nem érdemes szerintem ezekben belemélyedni.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:35

Gondolatkisérletnek nevezném amelyet alátámasztottam jolrosszul, inkább rosszul de szerintem azért érdekes jelenségek ezek mert szilszakállt öltalában önzetlen alaknak szokás tartani és kissé nevetségesnek.is. pedig az elöképei melyeket tolkien felhasznált echte szörnyetegek coltak és általában gonoszabbak.is mint a trollok.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:27

Amugy persze hogy hulyeseg de ezen az alapon az egész mitologiája az, mert csak egy mese.És az egész topik is igy balrogostul mindenestül. Ovatosabban tehát a jelzökkel mert maximum alaptalan amit irok amit azonban ugy lehet megcáfolni mint mikor Gondor olasz és egyiptomi mintáját hoztátok fel. Amin le vagyok döbbenve még mindig és nehezemre esik elfogadni. Mert Gondor fahiánya ezek alapján még sokkal sürgetöbb és elöre kell hozni a Fangornnal valo konfliktus kiélezödését. És mindig nem találtam példát hogy ezt máshogy mint háboruval olvasni tudják mert erre nem ismerek középföldérebpéldát.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:20

Mondom mobilrol irok, bocsi a névért. A hoditás jelentésérol másként vélekedek vedd ugy hogy ugyanazt a folyamatot értem alatta mint te (tisztában vagyok Aragorn adományával hoditás alatt a benépesülést értem) Szillszaká viselkedésérol hoztam példákat és én is ugy gondolom mint te hogy az entek érdekeit nézi csak. Viszont a gyuruk ura világában ahogy nekem felrottátok az egyenlo a gonoszsággal. Legalábbis a kurrens mesei világkép szerint aminek figyelembe nem vételét felrojjátok nekem egy részrol. Másrészröl pedig azt hogy figyelembe veszem.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 12:44

Azért kötök bele, mert nettó hülyeség, amiket írsz.

A gonosz entek azért marhaság, mert korábban ott erdők voltak, ahol Vasudvard volt, ezt Szilszakáll el is mondja, meg egy másik ent is. Másrészt mondd meg nekem, idézd, hogy milyen módon akartak keresztbe tenni az entek Aragorn új királyságának. Ennek sehol nincs nyoma, sőt, Vasudvard/Orthanc kulcsait maga Szilszakáll adja oda Aragornnak. Attól, hogy ott erdő lett, simán el tudnak menni a gondori, vagy más kereskedők karavánjai.

(Az, hogy lehetnek gonosz entek az rendben van, de azt továbbra sem értem, hogy Szilszakáll mitől lett volna gonosz? :he: Az entek érdekeit nézte és akkor mi van? De nem akarta Gondort, vagy bárkit lerohanni. Mitől következne be konfliktus, azt mondjuk továbbra sem értem. Ent haditervek vannak, amikről nem tudunk és akkor a szupergonosz entek lerohanják Gondort? :he: )

A hobbit "hódítás" ugyanez a hülyeség: azt a helyet lehet meghódítani, amit nem adnak át önként, de ezt Aragorn önként adta a hobbitoknak, akkor megint nem értem, hogy ki hódított  meg bármit is? :he:

ps. A nikcem pedig Orastes

Módosította Orastes: Tegnap, 12:44

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 12:30

Orestes: ha a kákán is csomot keresel akkor igen tisztában vagyok vele kitol kapták. Mivel lakstlan terület volt vagy ujjonan terjedt ki rájuk a megye hatalma a hoditás kifejezés belefér. Foleg a nyugati részek esetében. Speciel én nem katonai értelemben használtam és hogy jogtalan volt. Lásd: a Tiszátol elhoditott terület. Nem én találtam ki a kifejezést igaz idlzojelbe tehettem volna. Azt pedig döntsétek már el hogy az a baj hogy gonosznak nevezek e valakit vagy az hogy nem. Mert egyszer abba köttök.bele hogy az entek miért gonoszak, amikor meg leirom hogy jo, ez csak gondor oldalárol akkor abba köttök bele hogy a könyvnen nincsenek semlegesek. Én egy konfliktust akartam felvázolni ami törvényszerüen be fog következni. Voltam kedves ehhez elfogadni tolkien egyszerü és ostoba világképét hogy ne sértsek.meg senkit aki mesének tartja. Ugy látszik felesleges volt.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 111 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 12:16

Társadalomtudományi szempontból viszont nem létezik olyan, hogy jó és rossz, a moralitás az egy etikai kategória. ;)

BTW, kezdünk itt eltávolodni az rpg-vonaltól, és lehet, hogy a könyves topikokban lenne inkább helye ennek a beszélgetésnek.

Visszatérve a szerepjátékhoz:
A "gonosz ent"-opció érdekes meseötlet, és simán megvalósítható. Ha nem az összes létező entet tekintjük gonosznak, hanem konkrét gonosz (a Homály által megrontott) enteket dolgozunk ki a kalandhoz, az még a kanonikus lore-ral is összeegyeztethető.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 12:02

A polgármester legalább is ugy tünik választott volt. Samuék pedig egyrészt házasság utján kebelezték be oker, másrészt a nyugati részek kolonizálásával. Ezzel két legyet ütött egyszerre, mert növelte a megye fennhatoságát + Bri és környéke,és eltávolitooa, lekötötte potenciális vetélytársait. Akik jobban értettek neveltetésük és müveltségük alapján a kormányzáshoz bár a Samu által örzött könyv ennek.majd minden nyomát megprobálta eltüntetni.

A Nyugatvéget és a Toronydombokat Aragronl kapták meg, szóval nem volt semmiféle hobbit hódítás.

Brí környékén szintén változások voltak, mivel Arnor királysága helyreállt, így újjáépült Fornost és Tharbad, talán még Amon Sul őrtornya is. Így itt újra az egyesített gondori-arnori király volt az úr, tehát a Brí-vidék sokkal jelentősebb lett, mint korábban, mivel Bríben egy kelet-nyugati és egy észak-déli irányú út találkozik.

A könyv ezt írja, a függelékben, több helyen is, hogy milyen módon szilárdul meg Trufa, Pippin és Samu kezében a Megye: Az Esztendők számlása c. rész foglalkozik vele, nem írom le ide, de nézd át, mielőtt zöldségeket kezdesz beszélni.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 12:01

Ezért NEM foglalkoztam a filozofiai oldalával, csak a társadaltudományi részével és fogadtam el a világképét.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 111 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 11:48

A tolkieni világképben nagyon is világos, mi a jó és mi a rossz, és ennek semmi köze ahhoz, hogy ki áll a győztes oldalon. A Gyűrűk Ura moralitása nem önmagában vizsgálandó, hanem a teljes mitológiai-filozófiai háttérrrel együtt.

(Kornyát hagyjuk, az az írása egyrészt tudtommal szándékos provokációnak lehetett szánva, másrészt az eredeti megjelenési helyén szanaszét szedték az erősen ingatag érveit a komment-szekcióban. A sors iróniája, hogy ezek a cáfolatok eltűntek az oldallal együtt, s csak Kornya írása maradt fenn. Szomorú, hogy a több évtizednyi tudományos Tolkien-kritikából a magyar közönség semmit sem ismer, és az egyetlen kritikai hivatkozási alap még mindig az a rettentően gyenge Kornya-írás.)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 11:18

Orestes utánanéztem. A polgármester legalább is ugy tünik választott volt. Samuék pedig egyrészt házasság utján kebelezték be oker, másrészt a nyugati részek kolonizálásával. Ezzel két legyet ütött egyszerre, mert növelte a megye fennhatoságát + Bri és környéke,és eltávolitooa, lekötötte potenciális vetélytársait. Akik jobban értettek neveltetésük és müveltségük alapján a kormányzáshoz bár a Samu által örzött könyv ennek.majd minden nyomát megprobálta eltüntetni.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 531 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 11:13

Saurus: ezt tessék Tolkiennek és az egész high fantasy világképnek felroni. Agonoszok azért gonik, mert csak, a jok meg szintén. Lehet elemezni ennek filozofiai alapjsit de 1 erre nem érzem alkalmasnak magam 2 sok alapos tanulmány jelent meg rola ahol 3 erre fehuvták a figyelmet. Nekem elég annyi hogy aki a hobbitok ellen van az a gonosz vagy általa befolyásolt.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5496 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 11:11

Plusz nem maffiáztam a Samu klánt pedig megtehetném mert eloször élethossziglanná majd örökletessé tettek egy választott tisztséget majd örökletessé. Végul oedig személyes kapcsolataik segutségével eltávolitották minden megyei politikai eröt amely hatalmuktol független egyensuly lehetne, beleértve a pippin és trufa leszármazottakat is. Ezt pedig diktaturának nevezzuk tudományosan.

Nem is tudtam, hogy Középföldén ismerték a "demokrácia" fogalmát.

Trufa utódai Bakföld urai és Pippin utódai a mindenkori Thán voltak, kicsit jobban olvass utána.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]