Ugrás tartalomhoz

Fotó

Középfölde fajai

• Válasz írásához lépj be
626 hozzászólás érkezett eddig

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 11:12

A hobbitok spirituális értelemben embernek számítanak, ezért a morgultőrnél komoly esély volt arra, hogy sikerüljön a dolog, Frodó keze már kezdett is a sokadik nap után elhalványodni. De persze nem tudjuk, hogy az átalakulása mennyire lett volna teljes, ha a Fekete Lovasok sikerrel járnak. Az biztos, hogy Frodó meghalt volna és a lelkét valamilyen formában megláncolta volna a boszorkányság.

A törpök már úgy lettek kitalálva, hogy ne lehessen az akaratukat könnyen rabigába hajtani, náluk a Gyűrűk is inkább mohóságukat és kapzsiságukat erősítették fel. A tündék teste, lelke és a kettő közötti kapcsolat pedig teljesen másként működik, mint a halandóknál. 

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 10:59

Morwen, a félszerzetek is közel állnak az emberekhez genetikailag, de azt a Prof nem tudom mivelnmagyarázta, hogy a Homálynak jobban ellenállnak, mint bárki halandó. :hogymi:
Biztosan a pipafűbe kevernek valami speckó cuccot, vagy a gombáikba, szerintem Gandalf meg Szarumán is azért járt oda! :bezzeg:

Módosította Orastes: 2020.10.15, 11:00

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 10:45

Ha egy sárkányt megszúrnak Morgul Tőrrel át tud változni lidérc sárkánnyá szerintetek?

:rotfl:

Szerintem amennyiben elfogadjuk, hogy a sárkányok megrontott maiák, akkor nem. :nos:

Másrészt: még az Egy Gyűrű által megrontott vagy megrontani próbált félszerzetek sem változtak lidérccé, egy vacak Morgul-tőr hatalma sehol nincs egy hatalom-gyűrűhöz képest, még a Kilencéhez sem, ami a legbénább.

Bizony, Sauronnak egyedül az emberekből sikerült lidércet csinálnia, pedig próbálkozott törpökkel, félszerzetekkel és tündékkel is. Rengeteget próbálkozott, de valamiért csak nálunk vált be a módszer.

:kavar:

Hát pedig a könyvben határozottan írják hogy amikor Frodót megszúrták a morgul tőrrel akkor lidércé változott volna ha nem gyógyítják meg, tehát ez nem igaz hogy csak az emberek képesek átváltozni. És ha az emberek és hobbitok át tudnak akkor egy törp vagy tünde miért nem? Milyen anatómiai dolog akadályozza meg őket ebben? :hogymi:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 09:32

Ha egy sárkányt megszúrnak Morgul Tőrrel át tud változni lidérc sárkánnyá szerintetek?

Szerintem amennyiben elfogadjuk, hogy a sárkányok megrontott maiák, akkor nem. :nos:

Másrészt: még az Egy Gyűrű által megrontott vagy megrontani próbált félszerzetek sem változtak lidérccé, egy vacak Morgul-tőr hatalma sehol nincs egy hatalom-gyűrűhöz képest, még a Kilencéhez sem, ami a legbénább.

Bizony, Sauronnak egyedül az emberekből sikerült lidércet csinálnia, pedig próbálkozott törpökkel, félszerzetekkel és tündékkel is. Rengeteget próbálkozott, de valamiért csak nálunk vált be a módszer.

:kavar:

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 09:28

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.15, 01:14

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 17:40

A másik bizonytalanság ennek kapcsán, hogy az óriáskoboldok vajon pusztán nagyobb testű, de közönséges orkok, vagy estleg kifejezetten urukok. A primér források e tekintetben nem segítenek. Én magam külön alcsoportként tekintem őket, mivel az urukok jellemzően délebbre bukkantak fel, hiszen Mordorból és Vasudvardból származnak.

Nem hiszem hogy urkukok lennének, azok ki lettek tenyésztve mesterségesen, az északi orkok meg alapvetően Szaurontól elég nagy függetlenségben élnek, sokkal inkább civilizálatlan törzsi társadalmakban mint a militarizált Vasurdvard vagy Mordor. Ezeknek a nagyobb termetű északi orkoknak a fizikai ereje kb az urukok és a sima orkok között van valahol szerintem. A Nagy Goblin esetében lehet látni hogy az itteni goblinoknál előfordul a mutáció (lehet a beltenyészet miatt) szerintem ez lehetséges ok lehet hogy honnan származhatnak a nagyobb termetű egyedeik.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 17:11

A másik bizonytalanság ennek kapcsán, hogy az óriáskoboldok vajon pusztán nagyobb testű, de közönséges orkok, vagy estleg kifejezetten urukok. A primér források e tekintetben nem segítenek. Én magam külön alcsoportként tekintem őket, mivel az urukok jellemzően délebbre bukkantak fel, hiszen Mordorból és Vasudvardból származnak.

Módosította Garaboncias: 2020.10.12, 17:12

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 17:08

Ez logikusan hangzik, akkor viszont Morwen felvetése jogos, hogy északon élnek az urukokhoz hasonlóan nagy darab orkok. És akkor nyilván a dnd Tolkientől vette át a hobgoblint, nem az eredeti mitológiából, ahol kisebbek a közönséges goblinoknál.

Ez így van, bár érdekes kérdés, hogy mit hívunk "északnak". A Szürkehegység északon húzódik, de ebből nem következik, hogy a teljes északra igaz, hogy óriáskoboldok (hobgoblinok) lakják. Az "északi orkok" kifejezést ezért én nem használnám.

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1342 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 16:59

Ez logikusan hangzik, akkor viszont Morwen felvetése jogos, hogy északon élnek az urukokhoz hasonlóan nagy darab orkok. És akkor nyilván a dnd Tolkientől vette át a hobgoblint, nem az eredeti mitológiából, ahol kisebbek a közönséges goblinoknál.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 16:48

Ez találtam a hobgoblinokról Tolkienes wiki oldalon:

In a 1971 letter to Roger Lancelyn Green, Tolkien commented that "the statement that hobgoblins were 'a larger kind' is the reverse of the original truth."

Vagyis eredetileg pont úgy gondolta, hogy a hobgoblin egy kisebb termetű goblin fajta - ellentétben a találgatásokkal nem hasonlít az urukokra, nem a nagyobb/katona goblinok/orkok megnevezése. Nekem dnd-ből volt csak ismert a szó (a hobbitból nem rémlett), szóval mikor először olvastam, akkor én is nagyon csodálkoztam rajta.

Itt az eredeti link:

http://tolkiengateway.net/wiki/Hobgoblins#cite_note-3

Ez az idézet arra utal, hogy a hobgoblin szó eredetileg mást jelentett, mint amire Tolkien a műveiben használta. Tehát Középföldén a hobgoblin mindig is nagyobb fajta volt. 

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 16:21

In a 1971 letter to Roger Lancelyn Green, Tolkien commented that "the statement that hobgoblins were 'a larger kind' is the reverse of the original truth."

Vagyis eredetileg pont úgy gondolta, hogy a hobgoblin egy kisebb termetű goblin fajta - ellentétben a találgatásokkal nem hasonlít az urukokra, nem a nagyobb/katona goblinok megnevezése. Nekem dnd-ből volt csak ismert a szó (a hobbitból nem rémlett), szóval mikor először olvastam, akkor én is nagyon csodálkoztam rajta.

Itt az eredeti link:

Na ez érdekes infó nem hittem volna. Viszont Gandalf akkor is 3 különféle fajról számol be: goblin, hobgoblin, ork, ebből az egyik szerintem nagyobb volt, különben mi különbség lett volna köztük?

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1342 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 16:19

Vagyis eredetileg pont úgy gondolta, hogy a hobgoblin egy kisebb termetű goblin fajta - ellentétben a találgatásokkal nem hasonlít az urukokra, nem a nagyobb/katona goblinok/orkok megnevezése. Nekem dnd-ből volt csak ismert a szó (a hobbitból nem rémlett), szóval mikor először olvastam, akkor én is nagyon csodálkoztam rajta.

Itt az eredeti link:

Módosította Krynn: 2020.10.12, 16:23

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.12, 15:40

Csak kis korrigálás az északi orkokra, a kánon szerint az északi orkok egy része nagyobb termetű:

"...ott találnátok magatokat a Szürke-Hegység lankáin, ahol csak úgy nyüzsögnek a legrémesebb goblinok, hobgoblinok és orkok."

Az idézet a hobbitból van és a hobgoblin jelző nyilván a nagyobb termetére utal.

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 636 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.01, 21:06

Az aláhúzott részre reagálnék egy idézettel:

"Erős és csodálatos vár volt Vasudvard; egykor nagy királyok lakóhelye, Gondor nyugati határának őreié, bölcseké, akik a csillagok járását figyelték. De Szarumán fokozatosan átalakította a maga változó céljaira; tökéletesítette, gondolta – tévesen – Szarumán, mert mindaz a művészet és ravasz fortély, amiért föladta korábbi bölcsességét, s amiről szerette azt hinni, hogy csak az övé, Mordorból származott; így hát minden műve semmiség volt, gyermekkéz vagy hízelgő rabszolga műve, hitvány másolata Barad-dűr, a Fekete Torony roppant erődjének, fegyvertárának, börtönének, irdatlan kohójának, amely nem tűrt vetélytársat, kinevette a hízelgést, kivárta a maga idejét, gőgjében és mérhetetlen ereje tudatában magabiztosan."

Ez alapján nem voltak jobbak a fegyvereik.

A könyv leírásai szerint a vasudvardi orkok jobban bírták a napfényt, mint a mordoriak.

Ebben az idézetben nincsenek megemlítve a fegyverek minősége csupán a fegyvertárak nagysága.

Az van benne - szerintem - hogy mindaz, amit Szarumán létrehozott, csak gyenge utánzata volt Mordornak.

Ide értve a kovácsműhelyeket is...

Konkrétan a fegyvereket nem említi, de merek egy kicsit extrapolálni a többi feltétel alapján.

Ez pedig azt a következtetést adja, hogy ha nem is rosszabb, de biztosan nem jobb fegyvereket kovácsoltak Orthanc-ban, mint Mordorban.

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.10.01, 17:42

"Erős és csodálatos vár volt Vasudvard; egykor nagy királyok lakóhelye, Gondor nyugati határának őreié, bölcseké, akik a csillagok járását figyelték. De Szarumán fokozatosan átalakította a maga változó céljaira; tökéletesítette, gondolta – tévesen – Szarumán, mert mindaz a művészet és ravasz fortély, amiért föladta korábbi bölcsességét, s amiről szerette azt hinni, hogy csak az övé, Mordorból származott; így hát minden műve semmiség volt, gyermekkéz vagy hízelgő rabszolga műve, hitvány másolata Barad-dűr, a Fekete Torony roppant erődjének, fegyvertárának, börtönének, irdatlan kohójának, amely nem tűrt vetélytársat, kinevette a hízelgést, kivárta a maga idejét, gőgjében és mérhetetlen ereje tudatában magabiztosan."

A könyv leírásai szerint a vasudvardi orkok jobban bírták a napfényt, mint a mordoriak.

Ebben az idézetben nincsenek megemlítve a fegyverek minősége csupán a fegyvertárak nagysága.

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 636 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.30, 08:46

A mordori urukok bőre ha jól tudom fekete volt, a vasudvariakéra hirtelen nem emlékszem. Szerintem fizikailag kb egy ligában játszottak, azt még el tudom képzelni hogy a vasudvardiaknak minőségibb fegyvereik voltak, mert Mordor nem volt annyira iparosítva. A könyv szerint olyan fegyvereket használtak mint az emberek, nem ilyen ork kardokat mint mordori társaik. Arra is kíváncsi lennék hogy fizikailag milyen különbség van az urukok és északi orkok között? Az utóbbiak is magasak és erősek. Egyébként a mi játékunkban nem minden északi ork ilyen csak a gundabadiak.

Egyébként a beorningok alakváltó képessége is eléggé új dimenziókat nyit meg lény alkotás terén. Mondtam korábban hogy a kalózos sztori amit irkálok lenne benne egy hasonló alakváltó boszorkány csak ő óriás kígyóvá tudna mint az anakonda. Nem tudom erről mit gondolsz, kukacnál gondolom kiverné a biztosítékot, de most ebből a logikából kiindulva kánon szerint is reális lehet.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.29, 18:26

Arra is kíváncsi lennék hogy fizikailag milyen különbség van az urukok és északi orkok között? Az utóbbiak is magasak és erősek. Egyébként a mi játékunkban nem minden északi ork ilyen csak a gundabadiak.

Nincsenek külön "északi orkok", ahogy a gundabadi orkok sem képeznek külön alfajt. A könyvekben a ködhegységbeli orkok egy kategóriaként vannak megnevezve, és ők kisebb termetűek.

Nem tudom erről mit gondolsz, kukacnál gondolom kiverné a biztosítékot, de most ebből a logikából kiindulva kánon szerint is reális lehet.

Pontosabban nem a kánon szabályai szerint, hanem a kánonban is szereplő ellentmondások/kivételek (a megfelelő aláhúzandó) szerint. 

Módosította Garaboncias: 2020.09.29, 18:30

Morwen_

Morwen_

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 162 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.29, 18:05

Az elsőre az a válaszom, hogy Tolkien nem magyarázott meg mindent. Felállított általános szabályokat, amelyeket a legtöbb esetben szigorúan betartott, és néha mégis megalkotott egy-két kivételt, amelynek okait ki se fejtette. Egyébként irodalmi és szerepjátékos szempontból se feltétlen kell mindig mindenre magyarázat. Szerintem az is rendben van, ha a bőrváltók esetleg maguk sem tudják, honnét e képességük és miért, mert már a múlt homályába veszett.

A másodikra: picit más lehetett a kinézetük. Gondolom, mivel eltérő volt a tenyésztési "alapanyag", másmilyen lett a végeredmény is. Mint ahogyan ugyanannak az almafajtának a két különböző orszában termett változata is eltér egymástól.

A mordori urukok bőre ha jól tudom fekete volt, a vasudvariakéra hirtelen nem emlékszem. Szerintem fizikailag kb egy ligában játszottak, azt még el tudom képzelni hogy a vasudvardiaknak minőségibb fegyvereik voltak, mert Mordor nem volt annyira iparosítva. A könyv szerint olyan fegyvereket használtak mint az emberek, nem ilyen ork kardokat mint mordori társaik. Arra is kíváncsi lennék hogy fizikailag milyen különbség van az urukok és északi orkok között? Az utóbbiak is magasak és erősek. Egyébként a mi játékunkban nem minden északi ork ilyen csak a gundabadiak.

Egyébként a beorningok alakváltó képessége is eléggé új dimenziókat nyit meg lény alkotás terén. Mondtam korábban hogy a kalózos sztori amit irkálok lenne benne egy hasonló alakváltó boszorkány csak ő óriás kígyóvá tudna mint az anakonda. Nem tudom erről mit gondolsz, kukacnál gondolom kiverné a biztosítékot, de most ebből a logikából kiindulva kánon szerint is reális lehet.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1585 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.29, 17:32

De akkor hogy lehet alakváltó képessége ha Tolkien azt mondta ember? És miben különböznek a vasudvardi és mordori urukok?

Az elsőre az a válaszom, hogy Tolkien nem magyarázott meg mindent. Felállított általános szabályokat, amelyeket a legtöbb esetben szigorúan betartott, és néha mégis megalkotott egy-két kivételt, amelynek okait ki se fejtette. Egyébként irodalmi és szerepjátékos szempontból se feltétlen kell mindig mindenre magyarázat. Szerintem az is rendben van, ha a bőrváltók esetleg maguk sem tudják, honnét e képességük és miért, mert már a múlt homályába veszett.

A másodikra: picit más lehetett a kinézetük. Gondolom, mivel eltérő volt a tenyésztési "alapanyag", másmilyen lett a végeredmény is. Mint ahogyan ugyanannak az almafajtának a két különböző orszában termett változata is eltér egymástól.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]