Üdv!
Ismét egy lépés előre. Bővült a tesztcsapat aminek köszönhetően a 3-as verziószám igen sok fejlesztést hozott, miközben az alapmechanikák változatlanul stabilnak mondhatók. (vagy még nem találtam elég kötözködős embert tesztelésre

)
Amit még a szeptemberi hozzászólásomban említettem, hogy különállóan készül majd kiegészítős könyv az alapszabályok mellé. Ím elkészült még az idénre, így annak első verziója most kerül napvilágra!
Visszatérve az alap harcrendszerhez. Próbálom összefoglalni az érdemi változásokat az előző verzióhoz képest:
- Mozgás során lehet erőltetni a tempót, így messzebbre jut a harcos, mint amennyi lépéspontja van, viszont ezzel fáradtság pontokat kap. (max. 3 fáradtságig)
- Közelharci hatósugár bevezetése. Ez hivatott megoldani a nyakatekert kézitusákat, ahol ez alapján lehet megállapítani a túlerőt, találkozó harcot, fegyverlekötést (fegyversodrás).
- 7+ fegyversodrásnál kötelező eldobni az egyik kézben lévő fegyvert. Ha ezt ellenfél okozza, akkor ő választja meg melyiket. Voltaképp ez lenne a lefegyverzés, fegyvertörés. (narratíva dönti el, mikor melyik)
- lefogás frissült: semmilyen lépést igénylő mozzanat nem használható, taktika sem választható, és megszűnik a hatósugár.
- Roham taktika 1 lépéspontot igényel a célpont irányába, viszont a mozgást nem kötelező lelépni, pl. ha már közvetlenül az ellenfél mellett tartózkodik a harcos. Így gyalog mindig használható lesz a roham, viszont rákerült az adóztatás; egyfelől, mint legfárasztóbb taktika, másfelől pedig belső egyensúly kialakítása a többi taktikához képest.
- Hátrálás taktika az eddigi módosítók mellé +1 blokkolást ad. A többi taktikához képest el volt maradva, belső egyensúly alapján.
- Torzsalkodásonként egyszer lehetőség van egy újradobást érvényesíteni a saját 1k6-ra, a 2k6E dobáskódból. Ennek költsége van; 1 fegyversodrás vagy 1 fáradtság (ha nincs fegyvere a harcosnak vagy ezt választja valamiért). Ennek a szabálynak a neve: izomból újradobás.
- Maximális túlerő 3-as, vagyis négy ellenséges harcos hatósugarába kerülés egy reakció végén. A nyakatekert közelharcokat így nem lehet végletekig csűrni-csavarni.
- Távharci mozzanatok konkretizálva lettek, hogy melyik tényező, mikor, meddig számít. [célnehézség (távolság), fedezék]
- Távharci kitérés taktika törölve. Elvi síkon az alap célnehézség tartalmaz kitérést. A kifejezetten védekező mozzanatot a sáncolás már lefedi.
- Távharci gyors lövés taktika törölve. Elvi síkon ez már része a célzott lövésnek. Ez annyit tesz, hogy ha nem célzott lövést ad le a harcos, az már gyors lövésnek minősül, így az alapvető távharci nyitást tekintjük annak.
- Távharci ívelt lövés taktika áthelyezve ----> kiegészítő könyvbe került egyúttal teljesen átalakított formában. Így jóval összetettebb viszont valósághűbb szerepet tölt be, leginkább nagy távolságok esetén!
- Célzás taktikának a lépésköltsége lovak számára 4-ről 2-re csökkent. Lovas -íjászok / kelevézhajítók nagy örömére.
- Megbújás (földre vetődés) taktika akció közben is bevethetővé vált. Ez azt jelenti, hogy már megtörtént a kezdemény, reakció és már a támadó dobás is. A találati eredményhez így utólag hozzá lehet tenni a megbújásból eredő célnehézséget, afféle utolsó mentsvárként. Ez a kis szabály sokszor nagyon izgalmas helyzeteket teremtett, amikor a végzetesnek tűnő számszeríj vessző végül éppencsak elsüvít a harcos feje fölött!
- Egy harcosnak adható pajzsfal száma szintén maximalizálva lett 4-ben. Hasonló okokból, mint a túlerő.
- Terepfedezékek hatásfoka megnőtt.
- Megkülönböztetjük a részleges fedezéket (a harcost nem takarja kellően) és az alkalmi fedezéket (a harcos nem volt végig fedezékben, de mozgás közben érintette). Ezzel nem csak élethűbb a fedezékrendszer, de egyúttal a lehetőségek is bővülnek, hogy miként használják ki a terepet a játékosok.
- Vegyes összecsapás során a közelharci nyitás és a távharci nyitás szinkronizálásra került, így egy az egyben szembeállítható egymással, rendkívül éles helyzetet teremtve!
- Új lovas védelmi taktikák: Táncoltatás, és Behajlás. Mindkettő ugyanazon elv mentén épül fel: Ha a lovast csak éppen egy ponttal találnák el közelharcban illetve távharcban, akkor a vonatkozó taktikával ez a találat áthárul a lóra!
- Lovas belharc élethűbbé vált: külön vesszük a legázolást (hátas támad belharcban), és külön a lovas birkózást. A mechanika továbbra is ugyanaz, itt mindössze annyi a kérdés, hogy mikor melyik értéket vesszük alapul.
Az összes fegyver értéke újra lett számolva. A fegyverképességek finomításra kerültek.
- Nyitások és a fegyverméretek tartománya kisebb lett.
- Önállóan lett megadva minden fegyvernél a kétkézben és egykézben forgatásra járó sebzés / torzsalkodás érték.
- Lefogásban a marokfegyver átütés eddig fixen egy kategóriát csökkentett a páncélon. Most egyszerűen csak +1k10-el csökkenti a páncélvédelmet. Erre rájöhettem volna hamarabb is, elvégre a sebzésdobás ugyanezért lett nagy szórású (k10). Így a könnyű vértesnek (illetve a páncél nélkülinek) még marad esélye, a teljes vértes érdemi fenyegetés alá kerül, a fél vértes nem lesz se túl erős, ugyanakkor túl gyenge sem.
- Kardok: eddig csak a fegyversodrás hatását mérsékelték (támadás nem csökken, csak a blokkolás). A 3-as verzióban a riposzt szabály lehetővé teszi, hogy akkor is kontratorzsalkodjanak, amikor csak pusztán hárítanak egy támadást. Így nem szükséges sáncolniuk. (De nem is fölösleges, mert sáncoláskor a blokkolásba csapodó támadást is lehet kontrázni!). Közvetett módon pedig az újonnan bevezetett izomból újradobás jelent még előnyt, hiszen annak költsége a kardforgatókat érinti legkevésbé, így másokkal szemben előnyt szereznek. Összességében úgy is lehet mondani, hogy a kardos mindig veszélyt jelent, és akkor nem felejti el az ember ezeket a részleteket.
- Kopja betámasztás: az eddigi plusz sebzés lehetőség messze nem tükrözte azt a hatásfokot amit ez a fegyvernem és taktika (maximális lovasroham) nyújt. +1k10 sebzés és +1k6 torzsalkodás támadásra, egy nagyfokú veszélyességet ad, de közben továbbra is megmarad a csekélyke esély a megmenekülésre. Ilyenkor halmozottan érvényes az, hogy a sebzésdobás nem csak annak mélységét, hanem a találat helyét is hivatott eldönteni!
- Távharci fegyverek bővültek: csataíjjal, nehéz számszeríjjal és masszív tárgy hajításával. Parittya sebzése is emelkedett eggyel. Mindezek alapvetően sebzésnövelésre kihegyezett módosítások, valamint a távharcosok fegyverválasztékát is bővítik. Ezzel együtt, valamint az új típusú ívelt lövés taktikával egy kicsit kevésbé fogja szétaprózni a távolság a sebzést.
A kiegészítő szabálykönyv tartalmazza az önálló játékhoz szükséges terepasztalos vonalat, és az asztali szerepjátékhoz szükséges egyszerűsítéseket. Ezen felül a kiegészítőben találhatók különleges fegyverek (mérgezett vesszők, álló pajzsok, nyílvetők / balliszták, harci kutyák stb.!), és a csoportos küzdelem (csatarend) modellezésére szolgáló szabályok, és még sok más nyalánkság!
Jó olvasgatást és Boldog Új Évet Kívánok!