Ugrás tartalomhoz

Fotó

Mit olvasol eppen?

• Válasz írásához lépj be
1896 hozzászólás érkezett eddig

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.11, 10:46

Őőőő, és akkor az Ezt, mégis melyik a négyből? :D

Jogos :) First Law.

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.11, 10:22

Ezt olvastam tavaly-tavalyelőtt. Az első rész tetszett, a második-harmadik "elmegy".

Őőőő, és akkor az Ezt, mégis melyik a négyből? :D

Más kérdés, hogy szerintem a Name of the Wind is eszméletlenül túlértékelt nerd körökben, úgyhogy nem feltétlenül kell rám hallgatni.

Érdekes, mert pont a modell-könyvtáros egy másik videóban a túlértékelt könyvekkel foglalkozik, és a Name of the Wind is oda került, mert egy kommentelő szerint unalmas, amivel a modell-könyvtáros is egyetértett, mert hogy csak az elsőt volt képes elolvasni. És valóban, a cselekmény elég lassan halad előre, ami számomra nem volt probléma, mert a stílus nagyon bejött a karakterekkel együtt, és a szerkesztés miatt nagyon kíváncsi voltam, hogy hogyan is lesz a főszereplőből híres hős. (Ami még most is érdekes, mert a második könyv végére még mindig kis senki, és már csak egy könyv van hátra. Talán azért is húzódik a megírása annyi év óta, mert Martin-hoz hasonlóan az író jól bekormányozta magát egy sarokba...) Szerinted miért túlértékelt?

Amúgy közben rá kellett jönnöm, hogy ami nagyon irritál, az a Mary Sue karakteren kívül, főleg a Characterization néven összefoglalt dolgok hiánya. Mintha az írók végignézték volna a linkelt "Terrible Writing Advice" epizódokat, és nem esett volna le nekik, hogy ez irónia... :D

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1768 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.10, 20:05

Van valakinek tapasztalata a First Law, Malazan, Shades of Magic, Stormlight Archive közül valamelyikkel? És az eddigi értékeléseim alapján vajon biztos, hogy lehúznám? Mert tervezem elolvasni őket, de nincs túl sok kedvem megint beleválasztani a jóba... (A többi meg megvolt már.)

Én a Malazant teljes szívemből gyűlöltem, bár ehhez hozzájárult a magyar fordítás erősen megkérdőjelezhető minősége és az a tény is, hogy a borítókon valamiért egyáltalán nincs feltüntetve, melyik kötet hányadik a sorozatban, úgyhogy az első után rögtön a harmadikra ugrottam. (Ha jól emlékszem, a The Alexandrian blogról ismerős Justin Alexander is ennél a kötetnél dobta be a törölközőt.) Más kérdés, hogy szerintem a Name of the Wind is eszméletlenül túlértékelt nerd körökben, úgyhogy nem feltétlenül kell rám hallgatni.

A Stormlight Archive-hoz nem volt szerencsém első kézből, de a Sandersonnal kapcsolatos korábbi tapasztalataim (Ködszerzet I-II, Elantris, Warbreaker) plusz az első kötetről hallottak alapján elég nagy magabiztossággal ki merem jelenteni, hogy ha a Ködszerzetet utáltad, akkor itt se fogod megtalálni a számításodat.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.10, 18:50

Van valakinek tapasztalata a First Law, Malazan, Shades of Magic, Stormlight Archive közül valamelyikkel? És az eddigi értékeléseim alapján vajon biztos, hogy lehúznám? Mert tervezem elolvasni őket, de nincs túl sok kedvem megint beleválasztani a jóba... (A többi meg megvolt már.)

Ezt olvastam tavaly-tavalyelőtt. Az első rész tetszett, a második-harmadik "elmegy".

pro:

- "annyira keménykedős, hogy már vicces" párbeszédek (kb. Guy Ritchie régi filmjei hasonlók)

- a nézőpont karakterek egész jók, életszerűek, de meglepetéssel nem szolgálnak (még azt is előre látni, hogy merre fognak fejlődni a trilógia alatt)

- helyenként, ritkán, vannak egész hangulatos helyszínek

kontra:

- sok nézőpont karakternek "elfogy a tennivalója", ami miatt, főleg a harmadik kötetben felesleges helykitöltő fejezeteket kapnak.

- annak ellenére, hogy fantazi, kiefejezetten nem fantasztikus. Egy-két apróságot leszámítva játszódhatna a földön is. (vannak varázslók, de csak páran, és rejtőznek. A létük nem közismert tény, a mágia semmilyen hatással nincs a mindennapokra)

- a karakterek egy-két kivétellel kicsit klisések, bár életszerűek. (bizalmatlan vadóc nő, nyápic úrifiú, az átlagember aki megteszi amit kell).

El lehet olvasni, nem rossz. Szerintem jobb lett volna két kötetben, szigorúbb szerkesztéssel.

Kilhalm

Kilhalm

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 34 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.10, 18:20

Hello!

First Law:

Nekem az első és a harmadik kötethez magyarul a másodikhoz angolul volt szerencsém, a magyar jobban tetszett.

Szerintem egész olvasható, egyszer sem kellett passzív szégyent éreznem, hogy milyen kínos némely jelenet. Van benne némi karakterfejlődés, a történet a leggyengébb része a könyvnek mert kiszámítható de szerintem megéri elolvasni mert vannak kifejezetlen érdekes fejezetek és egész jók a mellékszereplők. 7/10.

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.10, 16:17

Nos, most láttam, hogy a modellnek sminkelt könyvtáros-lányka az "Adult Fantasy" stílushoz sorolta pár értékelésemet, és csak a Mistborn-nál említi a "Young Adult" címkét eshetőségnek.

https://www.youtube.com/watch?v=gXOP6if3Ic4

(Ráadásul a Black Prism esetében csak annyit jegyez meg, hogy a főhős egyesek számára nem túl szerethető, szóval nyilvánvalóan nem megbízható az értékelése... :) )

Meg még lenne egy kérdésem, hogy a többiek értékeléseit olvasva, úgy néz ki, hogy én rövidebben írok a regényekről, mint mondjuk galu22. Ha a könyv rossz, akkor maradnék is ennél a formátumnál, mert szerintem ennyi is elég az emberek elriasztásához, de vajon elég ennyi jó könyvek esetén is? Például lehet, hogy többet kellett volna ajnároznom a Szél neve könyvet, hogy senki se hagyja ki, mert annyira tetszett nekem? Vagy elég ennyi is?

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.07, 11:56

Nagyjából a kétszázadik oldalig jutottam három hét alatt (!), de végig csak szenvedtem a szöveggel, úgyhogy feladom.

Nocsak, csak nem egy "ifjúsági" regény? :D

Ön genyó :D

Egyébként tényleg kicsit úgy tűnik, hogy megpróbálta meglovagolni az Alkonyat-szerű vámpír-tiniszex vonalat. (fura, mert egy felnőtt nő írta, azt gondolná az ember, hogy vannak azért határok :D)

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.07, 11:30

Nagyjából a kétszázadik oldalig jutottam három hét alatt (!), de végig csak szenvedtem a szöveggel, úgyhogy feladom.

Nocsak, csak nem egy "ifjúsági" regény? :D

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.07, 11:27

Brandon Sanderson - Ködszerzet I-II

Brent Weeks - A fekete prizma

Nos, ezt is a hong kongi ismerős ajánlotta, gondolom büntetésből újabb "ifjúsági" remekmű... A világ egészen érdekes a könyvben, a gonosz ?gonosz? uralkodó kormányozza, és a mágia a fémeken színeken alapul, amit a mágusok kis mennyiségben elégetnek színes szemüvegeken szűrnek át a hatásokért. Csak 10 7-féle fém szín használható, és bizonyos mágusok csak egyfélét tudnak használni, de a főhősről nyilván kiderül, hogy az összeset, annyira jó és szép Mary Sue. Ezzel viszont nem kifinomult mágiát tudnak űzni, hanem csak bizonyos hatásokat előhívni (például fémek vonzása vagy taszítása rugalmas/törhetetlen/gyúlékony fény-anyag öntése), így amolyan marvel superhero szerűen irtják az ellenséget. Persze a főhős rögtön mindent jól csinál, van amit jobban is, mint az őt tanító, nyilván tökéletes férfi, aki a tökéletesen önfeláldozó ellenállási mozgalmat irányítja ?gonosz? uralkodó személyesen. Persze bármennyire tökéletesek is a szereplők, időnként elkövetnek hibákat, hogy a cselekményt előre mozdítsák, és ezen kívül sokat moralizálnak, hogy az illogikus döntéseiket az író megindokolhassa. De gondolom, az ifjúságnak ezek a dolgok nem annyira problémásak, vagy csak már kiégtem, és károgok mindenen...

Szóval, előnyére szolgál a könyvnek, hogy a végén közepén van egy csavar, amire nem jöttem rá. De ezt nem rontócozom el, ha tudni akarod, neked is meg kell szenvedned a tudásért...  :) Ezen kívül a végkifejlet utal valami nagy titokra is, ami gondolom, a III-IV további kötetekben lenne kifejtve, de részemről ennyi ebből elég volt.

Ezt a könyvet a többinél is fárasztóbbnak találtam, mert a főhős itt még kövér és béna is, és emiatt folyamatosan korholja magát a kis monológjaiban, meg teljesen negatív attitűddel áll hozzá nagyjából mindenhez, hogy áááá, úgy se fog sikerülni. Persze kivéve akkor, amikor előtör belőle a terminátor... A szereplők cselekedeteit annyira megalapozatlannak éreztem, hogy amikor bármelyik szereplő elkezdett hosszabban magában gondolkodni, akkor már számítottam arra, hogy 3 oldal múlva valami eszement baromságot fog tenni, hogy a történetet előrébb mozdítsa, és lám, általában be is jött... Csak saját felelősségre ajánlom olvasásra.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.07, 07:14

Kim Harrison: Boszorkányfutam (Dead Witch Walking)

Egy jó ideje keresek már urban fantasy-t. A Nagyrészt halott zseniális, de csak az első rész jelent meg magyarul, a Dresden-akták és a Peter Grant sorozat pedig nem talált be nálam. A következő próbálkozó Kim Harrison volt, de eddig ez volt a legrosszabb.

Nagyon rég jártam úgy, hogy félbehagytam egy könyvet :(

pro:

- érdekes a világ. A huszadik század ötvenes éveiben, egy járvány miatt felfedik magukat a mindig is köztünk élő mágikus lények, vámpírok, trollok, pixik. Természetesen őket ellenőrző rendvédelmi szervek és bürokrácia is kialakul, "rengeteg vámpírcsalád került koldusbotra, miután kötelező lett fizetni a vérdonoroknak". :)

- az egyik mellékszereplő (a pixi) elég érdekes, és nagyon jó szövegeket írtak neki

- a világ mágiaképe érdekes és átgondolt. Elég nagy hatásokat lehet vele elérni, viszont szigorú szabályokat követ, és emiatt jelentős előkészületeket, felderítést igényel. Menő.

kontra:

- nem nagyon van történet (a kötet első felében). Felmondás után vérdíjat tűznek ki a főszereplő fejére. Kb. ennyi.

- van néhány érthetetlen (vagy logikátlan) beszélgetés. Pl. a főnök évek óta el akarja érni, hogy a főszereplő felmondjon. Mikor felmond, vérdíjat tűz ki a fejére. Miért nem rúgta ki eddig?

- talán a legnagyobb problémám, hogy van egy vámpír barátnő, akihez nagyon vonzódik a főszereplő lány. Ez még nem lenne akkora probléma, ha nem ez lenne a téma a szöveg kábé felében-kétharmadában. Szerencsétlen Ivy ha pálcikával eszik, ha reggel mosakodik, ha a kertben ügyködik, Rachel rögtön elkezdi folyatni utána a nyálát, pedig saját bevallása szerint nem leszbikus.

Kicsit olyan, mint egy ismerős, akinek csak egy hobbija/problémája van, és akármiről beszélgettek, mindenről arra tereli a témát.

Módosította galu22: 2020.01.07, 07:14

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.05, 12:36

A filmek nagyjából semmit nem adnak vissza Harry Potter világából.

Tipikus példái a rossz adaptációnak.

ÁÁÁ, köszi, ez hasznos információ. Mondjuk ettől még valószínűleg nem fogom elolvasni, de ki tudja, mikor vetődök egy lakatlan szigetre... :)

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.04, 20:18

Stefan Wul: A Perdide árvája (L'Orphelin de Perdide)

1982-ben nagyot ütött az Az idő urai francia-magyar animációs film.

Tudható volt, hogy Stefan Wul regényén alapult.
Nekem furcsa volt, hogy magyarul nem jelent meg.
Aztán, amikor az internet is elérhetővé vált, még furcsább volt, hogy nemhogy magyar, de angol fordítása sincs.
Kb. szökőévente rákerestem, semmi.
De, meglepő módon, 2019-ben megjelent magyarul, és a kötetet a Jézuska a karácsonyfám alá rejtette.

Kisalakú könyv, kb. 150 oldal, úgyhogy gyorsan kivégezhető.
Izé.
Valószínűleg nem véletlen, hogy nemigen jelent meg más nyelven (csak portugálul 1960-ban).

Szerintem, ez már 1958-ban is sovány volt, az animációs film készítői (Moebius és társai) igen nagy képzelőerővel bírtak, hogy ebből az alapanyagból ezt a filmet elkészítették.

Mintha egy tervezett könyv vázlata lenne.
Pl. "Silbad egy páratlanul szép edényt tett az asztalra...", de hogy mitől páratlan és pontosan miből áll a szépsége, az már az olvasó fantáziájára van bízva.

A cím eltérés sem véletlen, annyit el rontócozok ("spoiler"), hogy semmiféle "idő urai" nincsenek a könyvben.
Ellenben a filmbeli Jaffar (könyvben Max) hátteréről, illetve a Perdide bolygóról valamit megtudunk, illetve egy fokkal értelmesebb a magyarázat a végkifejletre.

Spoiler

Nem bánom, hogy elolvastam, mert régi vágyam volt megismerni az alapanyagot, de kizárólag az animációs filmhez fűződő nosztalgiafaktor miatt tudok rá 6/10-t adni.

Módosította scaurus: 2020.01.04, 20:22

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.04, 19:45

Nem a lényegre, hanem erre reagálnék:

...
Nekem sokkal jobban bejött, mint a Harry Potter világa, bár csak a filmeket láttam, a könyveket nem olvastam, megvallom.
...

A filmek nagyjából semmit nem adnak vissza Harry Potter világából.
Tipikus példái a rossz adaptációnak.
Pusztán illusztrációk, fogták a könyveket és bekezdésről-bekezdésre végigmentek, hogy "ez a mondat maradhat", "ez kimarad"...
A főszál nagyon gyenge, faék egyszerűségű.
(Ne jöjjön senki, hogy mekkora (kassza)siker volt, a Star Wars Ep.VII-IX. is az, pedig mennyire rossz filmek.)

Ugyanis a filmekből pont a könyvek sava-borsa maradt ki: a rengeteg, különböző házbéli szereplő és közöttük felmerülő interakciók, ami miatt egyáltalán szórakoztatóak a könyvek és ahhoz képest steril ifjúsági kalandfilmek a mozik.

Félreértés ne essék, nem állítom, hogy irodalmi remekművek (jellem és/vagy fejlődés történetek), de a regények már felnőttfejjel olvasva szórakoztatóak voltak, a filmekkel ellentétben.

Mondjuk, a 4. kötet után sokára jelent meg az 5.,6. és 7. kötet, és ezekben a stílus/hangnem is nagyon eltér a korábbi négytől, bennem felmerült a gyanú, hogy az írónő a 4. kötettel annyi puskaport elsütött, hogy kifogyott az ötletekből és a folytatásokat már nem ő vagy nem csak ő, hanem bértollnokok is írták.
Hangsúlyozom, hogy ez csak feltevés, benyomás részemről, semmi (még pletyka sem) támasztja alá!

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.04, 14:56

Jessica Townsend - Nevermoor

Jessica Townsend - Csudamíves

Újabb "ifjúsági" regény, de ez nem annyira rossz, hiszen lám, kettőt is elolvastam a sorozatból... Itt a főhősnő egy fiatal lány, akit mindenki utál, mert el van átkozva, és már várják a halálát, ami 11 éves korában lesz majd, hogy ne okozzon több szerencsétlenséget. De aztán átkerül a sokkal varázslatosabb másik világba, Nevermoorba, ahol több próbát is ki kell állnia, hogy felvegyék a Csudálatos Társaságba. Itt az utolsó próba az, hogy az illetőnek demonstrálnia kell a különlegességét, ami valami világi vagy mágikus képesség, és a főhősnőnek fogalma sincs, hogy mi lehet az...

Szóval az első könyv mindössze annyiról szól, hogy a főhősnőt a felnőttek végigrángatják a könyvön, miközben egyetlen döntést sem hoz, tiszta Corum kardjai stílus. Ez a könyv nagyjából világépítésre megy el, és az elején kívül igazándiból semmi sem történik benne. A főhősnő különlegességét inkább nem rontócozom el, bár nyilvánvaló...

A második könyv a gonosz Csudamívesről szól, aki a Csudát használja varázslásra. Ebben a könyvben a főhősnő már több döntést is hoz, és elkezd nyomozni is, meg megold dolgokat. Sajnos, a történet nagy részét itt is az hajtja előre, hogy a jó szereplők nem osztanak meg fontos információkat egymással, ami igencsak béna...

Ami miatt végül két könyvet is elolvastam az az, hogy maga a világ nagyon hangulatosra, varázslatosra és bájosra sikerült. Nekem sokkal jobban bejött, mint a Harry Potter világa, bár csak a filmeket láttam, a könyveket nem olvastam, megvallom. A fordításban nagyon jól sikerültek a nyelvi játékok magyarra ültetése, élvezetes olvasni, egyáltalán nem béna. Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik szeretik a színes háttereket a szokványos történetek mögött. Netán a 12 éves lányoknak, akiket mindenki utál, és így együtt tudnak érezni a főhősnővel...

Lesz amúgy harmadik könyv is, 2020 nyarán, de megvallom, nekem ez a kettő azért elég volt. :)

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.29, 15:25

Ferrett Steinmetz - Flex

Ez egy "urban fantasy", ami végre nem "ifjúsági"... :) Nem egy mélyenszántó mű, hanem inkább amolyan könnyed, kellemes kis krimi-szerűség, nekem nagyon tetszett. A világ egy alternatív jelen, ahol a mágia jelen van, de nagyon veszélyes, és ezért központilag üldözik. A varázslók azok nagyon rögeszmés emberek, akik egyszer csak hatalmat szereznek a rögeszméjük felett, és így varázsolnak. A főhős, akinek a papírmunka és a pontosság a mániája, ennek megfelelően egy bürökromágus lesz, hatalommal minden civilizációs vívmány felett, ha az papírmunkával jár. Szerintem zseniális. A varázslókat amúgy azért üldözik, mert a varázslás visszacsapódik fluxus-ként, ami katasztrófákat okoz. A főhős pedig egy olyan varázslót próbál elkapni, aki fluxnak hívott varázslat-párlatokat oszt szét gyanútlan embereknek, hogy a fluxus mindenhol romboljon.
Azt hiszem, ennyi elég a regényről, hogy ne rontócozzam el, nekem tetszett, szódával elmegy. Az írásnak olyan hangulata van, mint egy jobban megírt ponyvakriminek, a világépítés pedig szerintem egészen ötletes, ilyet még nem olvastam.

ui: Úgy néz ki, mobilinternet egész használható...

Módosította NoiseEHC: 2019.12.29, 15:25

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.29, 11:10

Galu22!

Ha jól látom, A.C.Doyle Study in Scarlet kisregénye kétszer is szerepel, eltérő ponttal:
- Tanulmány vérvörösben 4,
- A skarlát tanulmány 3,5.

Egyébként, Doyle-tól nekem kellemes meglepetést jelentettek a Challenger professzor történetek:
- Az elveszett világ (The Lost World),
- Méregövezet (The Poison Belt),
- A köd birodalma (The Land of Mist),
- Amikor a világ sikoltott (When the World Screamed),
- A dezintegrátor (The Disintegration Machine).

Az utóbbi három már a spiritualista korszakában íródott, így eltérnek az első kettőtől, illetve az első három kisregény, az utolsó kettő novella.

Az elveszett világok az a könyv, ami filmesítésért kiált, de eddig egy tisztességes feldolgozása nem volt.

Hopp, igaz. A második a négyek jele lenne. (a kettő közül az tetszett kevésbé, bár nem rossz).

Egyébként Doyla írta a Gérard brigadéros kalandjait is, ami szintén teljesen más, mint Holmes. (Gérard afféla vakmerő, de semmi ész francia huszár)

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 678 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.29, 08:37

Galu22!

Ha jól látom, A.C.Doyle Study in Scarlet kisregénye kétszer is szerepel, eltérő ponttal:
- Tanulmány vérvörösben 4,
- A skarlát tanulmány 3,5.

Egyébként, Doyle-tól nekem kellemes meglepetést jelentettek a Challenger professzor történetek:
- Az elveszett világ (The Lost World),
- Méregövezet (The Poison Belt),
- A köd birodalma (The Land of Mist),
- Amikor a világ sikoltott (When the World Screamed),
- A dezintegrátor (The Disintegration Machine).

Az utóbbi három már a spiritualista korszakában íródott, így eltérnek az első kettőtől, illetve az első három kisregény, az utolsó kettő novella.

Az elveszett világok az a könyv, ami filmesítésért kiált, de eddig egy tisztességes feldolgozása nem volt.

Az elveszett világok a nőkkel kapcsolatban is fontos tanulsággal szolgál:

Spoiler

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 697 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.27, 14:56

Az a fura, hogy az idei év tanulsága számomra pont az, hogy felesleges figyelembe vennem az előzetes kategóriákat.

Olvastam olyan ifjúsági könyvet, ami nagyon tetszett (Krabat), olvastam ponyvát, ami szerintem megállja szépirodalmi művekkel való összevetésben (Kapitány és katona), olvastam klasszikust, ami minden dicséretet megérdemel (Ivan Gyeniszovics egy napja).

Ugyanakkor újraolvastam néhány kötelezőt, amik közül például a Hamlet másodszorra nagy csalódás volt (a Julius Caesar még mindig tetszik), a Láthatatlan ember elmegy. Az Anna Karenina olyan, amit utólag sem tudok értelmezni. Azt hiszem korszakalkotó volta miatt lehet ilyen fontos könyv, de manapság már nem igazán érdekes.

Az egyébként igaz, hogy az igazi trash könyvek közül én is már csak néhányat szeretek (pl. a Káosz papja ilyen), a nagy része azért kikopott a könyvespolcról.

Nézd, én nem azt mondom, hogy minden ifjúsági könyv rossz, de annyi rosszat olvastam egyhuzamban, hogy szerintem azért van itt valami szabályszerűség... :) Mintha az írók a minimális munkát sem fektetnék abba, hogy a szereplők értelmesen reagáljanak, hogy a cselekményt ne csak a szereplők hülyesége mozdítsa a megfelelő irányba, vagy hogy ne kelljen a szereplők gondolatait folyton monológokkal magyarázni, hanem mondjuk a cselekedeteik is mutathatnák, de persze ez ütközik a mondatom elejével. De mondjuk ez a bajom a mostani filmekkel is, lehet, bennem van a hiba...

A 2019-es termés, TOP7-re jön ki. Azért a négyesek közül kipótolom a három legemlékezetesebbel.
...

Hehe, ebből a listából egyetlen-egyet sem sikerült kiválasztanom... :D

Ja, és köszi a Ted Chiang említéséért, az Életed Története elég tömény...

Na, itt a végére egy ajánlás, aztán sokáig nem írok, mert itt Laoszban ritka kincs a működő internet...

Andrus Kiviräkh – Az ember, aki beszélte a kígyók nyelvét

Ez egy észt író, szerintem zseniális, regénye. A sztori egy fiatal fiúról szól, aki az észt középkorban nő fel, ahol megjelenik a nyugatról jött kereszténység, és lassan mindenki belöltözik a faluba a vadonból. A vadonban mindenki megtanulja a kígyók nyelvét, amivel parancsolni lehet az állatoknak, és a kígyókkal is el lehet társalogni. A történet, ami akár egy furcsa észt népmese is lehetne, közben a főhős a dolgok elmúlásán, a régi korok dicsőségén, az emberek lealacsonyodásán, és a vallásokon filozofál, elég szabados stílusban. A regény hangulata nekem olyasmi volt, mint a Krabat (amiről itt hallottam ezen a fórumon, köszönet érte), viszont egyrészt észt legendákra építkezik, másrészt meg nagyon depresszív. Ha ezek a stílusok bejönnek, akkor szerintem a regény is tetszeni fog.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4781 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.26, 20:52

A 2019-es termés, TOP7-re jön ki. Azért a négyesek közül kipótolom a három legemlékezetesebbel.

Alexandr Szolzsenyicin: Ivan Gyenyiszovics egy napja 5 (talán ez volt a legnagyobb élmény)
John Le Carré: Tükrök háborúja 5
Max Gladstone: Nagyrészt halott 5 (vagy talán ez)
Robert Heinlein: A Hold börtönében 5
Clark Ashton Smith: Sarki regék 4,5
Kij Johnson: Vellit Boe álom-utazása 4,5
P.G. Wodehouse: Igenis, Jeeves! 4,5
Dennis Lehane: Egy pohárral a háború előtt 4
John Le Carré: Az elszánt diplomata 4
Veres Attila: Éjféli iskolák 4

Arkagyij és Borisz Sztrugackij: Lakott sziget 4
Arthur Conan Doyle: Tanulmány vérvörösben 4
Cixin Liu: A háromtest-probléma 4
Cixin Liu: Sötét erdő 4
Gárdonyi Géza: A láthatatlan ember 4
Jókai Mór: A damokosok 4
Katherine Arden: A medve és a csalogány 4
Lőrinczy Judit: Ingókövek 4
Mary Shelley: Frankenstein 4
Michael Moorcock: Sárkány a kardban 4
Pierre Boulle: Nagyúri mesterség 4
Patrick O'Brian: Déltengeri kalandok 4
Terry Pratchett: Fegyvertársak 4
Arkagyij és Borisz Sztrugackij: A hétfő szombaton kezdődik 3,5
Arthur Conan Doyle: A skarlát tanulmány 3,5
Ben Aaronovitch: London folyói 3,5
Bernard Cornwell: Sharpe erődje 3,5
Gulácsy Irén: Fekete vőlegények 3,5
Indrek Hargla: Melchior, a patikárius, és a Szent Olaf-templom rejtélye 3,5
Jack McDevitt: Elveszett kolónia 3,5
Michael J. Martinez: A Daedalus-incidens 3,5
P.G. Wodehouse: Halihó, Jeeves! 3,5
Szalatnai Rezső: Kempelen, a varázsló 3,5
Tim Powers: Ismeretlen vizeken 3,5
Alexandre Dumas: A vörös Szfinx 3 (nagy csalódás, nem véletlen, hogy sokáig ki sem adták magyarul)
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester 3 (azt hiszem végeztem a szerzővel)
Jim Butcher: Kísértő vész 3 (szintén kasza, nem tett jót, hogy a főszereplő Sam Spade-ből John McClane lett)
Jo Walton: A király békéje 3
Raoul Renier: A hitehagyott 3
Rrobert E. Howard: Vörös szonja és a keselyű árnyéka 3
William C Dietz Kárhozottak légiója 2,5

Módosította galu22: 2019.12.26, 20:56

Talbot

Talbot

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 49 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.25, 11:19

Ennek a bevezetőnek van ám tanulsága is, ami a következő: óvakodjunk az "ifjúsági" jelzővel ellátott könyvektől, mert igen fájdalmas meglepetésben lehet részünk felnőtt fejjel!!! Persze, erre csak utólag jöttem rá, így becsúszott egy-két húzósabb darab...

Az a fura, hogy az idei év tanulsága számomra pont az, hogy felesleges figyelembe vennem az előzetes kategóriákat.

{...}

Az egyébként igaz, hogy az igazi trash könyvek közül én is már csak néhányat szeretek (pl. a Káosz papja ilyen), a nagy része azért kikopott a könyvespolcról.

Egyetértek, például a Krabatot sokadjára olvastam újra idén. Nálam ládába került rengeteg "réginagykedvenc" de az antikvárnak sem kellő könyv, mert hát kidobni nem mindegyiket volt szívem, és hát sajnos helyhiány miatt a Korongvilág-ciklus is a padlásra vonult. Pedig szépen nézett ki a polcon, és bárrmikor le lehetett venni újraolvasni a kedvenc részeket... ;)

Remélem, lesz időm újraolvasni a klasszikus könyvtáramból mondjuk Si Naj-Antól a Vízparti történeteket, vagy a Nyugati utazást és írni belőle egy kedvcsinálót. És még a hozzá készült szerepjátékról is le lehet fújni a port... :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]