Ugrás tartalomhoz

Fotó

Paul S. Kemp

• Válasz írásához lépj be
7 hozzászólás érkezett eddig

Ellach

Ellach

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 187 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.12.11, 08:44

Üdv!

A végére értem Kemp mester "Isteni gyermek" c. könyvének, és sajnos eléggé csalódott vagyok.

Seti írta, hogy nem olyan jó, mint az elődök, de szóval számítottam rá, hogy nem leszek elájulva tőle, de még így is messze alulmúlta az elvárásaimat.

Értem én, hogy D&D 4. kiadás, meg Sundering sorozat, de akkor is...

Olvasás közben végig olyan érzésem volt, mint Kemp Star Wars regénye esetében (már a címére sem emlékszem), mintha a kiadó embere írás közben végig Kemp mögött állt volna, és egy nádpálcával körmöst adott neki, ha egy pillanatra is eredeti akart lenni.

Az Isteni gyermek címszereplője, Vasen valami eszméletlenül jellegtelen figura, pedig azért a napisten félárny papjától (vagy paladin?) elvárná az ember, hogy legyen karaktere, de szegény fickó valami eszméletlenül semmilyen. Olyanokkal sulykolja a sziklaszilárd hitét az olvasóba a könyv, mint hogy minden helyzetben imákat rebeg, meg hogy különböző tárgyai színesen világítanak, ha beléjük sugározza a hite erejét. Azért ennél jóval szofisztikáltabban is lehetne írni a vallásról, még egy fantasy regényben is - állítom ezt úgy, hogy Kemp a korábbi könyveiben már megtette. Közben pedig semmit nem tudunk meg a főszereplő gyerekkoráról, hogy ő akkor most valójában miért ilyen buzgó hívő - már azon túl, hogy a napisten papjai nevelték fel - annak ellenére, hogy folyamatosan NAGYON magányosnak érzi magát a hittársai között, mivel ő félig árny. Ezt a lelki ambivalenciát sem fejti ki bővebben, csak néha eszébe jut, hogy ja, és amúgy meg furcsán néznek rá, ami biza rosszul esik neki....

Kevés ez így. Meg nem tudom, Vasen miért éppen 30 éves? Ez a kor - szerintem - feltételez már némi élettapasztalatot, de szegény Vasen személyisége olyan kiforratlan, hogy lehetett volna akár 17-16 éves is (bár így valószínűleg nem lehetett volna főnök a hittársai között, ami egyébként szintén semmit nem ad hozzá a figurához).

Az egyik mellékszereplő, a Gerak nevű veterán íjász múltjáról és motivációiról többet tudunk meg, és sokkal szimpatikusabb is a címszereplőnél, a tragédiája még közelebb hozza az olvasóhoz - mindezt úgy, hogy kb. fele annyit szerepel, mint Vasen! Ha ilyen szinten kezelte volna a regény a főszereplőjét is, nagyszerű lett volna.

Amúgy meg nincs komoly íve a sztorinak, a főszereplők több mint 300 oldalon keresztül ugyanazon a 3x2 mérföldes területen caplatnak fel-alá a posványosban, külön-külön, majd együtt, hogy aztán visszamenjenek ugyanoda, ahonnan indultak, miközben alig történik valami érdekes, csak halk imákat rebegnek, félnek a sötétben, vagy épp világítanak tárgyakkal.

A végkifejlet pedig ehhez az unalmas és feleslegesen elnyújtott felvezetőhöz képest rém összecsapott. Kb. 10 oldal alatt elvarr minden szálat, megöli a gonoszokat, és megjutalmazza a jókat. A végső nagy(nak szánt) csavar pedig annyira egyértelműen adja magát, hogy már szánakoztam szegény szereplőkön, hogy nem esik le nekik, mi a teendő, pedig egyébként a könyv nagy részében ezt is sulykolja orrba-szájba a főpaptól a fűszálig mindenki. ("Írd meg a történetet")

A hoolywoodi jellegű összemosolygás az egésznek a legvégén külön fekete pont.

A tiefling pszinoista, Magadon Kest - aki egyébként már az Árnyékháború trilógiában is kezdett az érdektelenségbe süllyedni - pedig csak azért szerepelt a történetben, hogy benne legyen. Befut az utolsó pillanatra, köszön, és hazamegy, mint Lusta Dick a Macskafogó 2-ben.

Gerak figurájára visszakanyarodva két dolog zavart:

Én nem ismerem a D&D 4. kiadását, lehet, hogy engedi a rendszer, de komolyan egy mezei íjjal, amit a sorkatonai szolgálatból vitt haza, a falusi srác ördögök tucatjait képes lemészárolni? Plusz megsebezni (a talajhoz szegezni!) egy archdevilt? Ehhez nem kéne a cuccra legalább valami enchant? Ez érdekes volt.

A másik dolog pedig: én nem tudom, hogy Kemp mester nincs otthon ennyire fegyverhasználat terén, vagy a magyar fordító nincs tisztában a helyzettel, de az íj felajzása NEM azt jelenti, hogy, hogy valaki lövéshez feszíti az íjat! A könyvben Gerak minden egyes lövés előtt felajzza a fegyverét, ami azért valljuk be, nem kis teljesítmény, tekintve, hogy bizonyos jelenetekben másodpercenként eregeti a nyílvesszőket. Azért erre illett volna ügyelni.

A lényeg, hogy Erevis Cale története kapott egyfajta lezárást, de nagy sajnálatomra nem olyat, amilyet megérdemelt volna. A történet vége nyitva hagyja az esetleges folytatások lehetőségét, de ha ez csak ennyire megy, szerintem nem kéne erőltetni.

Ellach

Ellach

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 187 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.10.07, 05:39

Igazad van, Kemp a legjobb FR író, utána jön a sorban Elaine Cunningham, és Lisa Smedman. Salvatore meg elmehetne már nyugdíjba, én nagyon nem bánnám.

Az Isteni Gyermek nem lett olyan jó, mint az előzményei, viszont ebben a könyvben ismerjük meg Cale fiát, valamint az előző trilógia többi nyitva hagyott szálát is elvarrja a kötetben az író, többek között Riven, Rivalen, Mask, stb... sorsát is. Nagyon remélem, hogy lesz folytatása, és ha igen, akkor nem árt ha ezt a könyvet is elolvasta az ember.

Talán az lett a könyv baja, hogy bele erőltették a Sundering sorozatba. Én úgy tudom Kemp eredetileg trilógiát akart írni, de a Wizards megvétózta, vagy valami ilyesmi rémlik valahonnan.

Köszönöm a választ. :) Valószínűleg beruházok rá.

Amúgy Forgotten Realms porondon láttunk már olyat - pont Salvatore kapcsán - hogy egy regény két sorozatnak is része volt. Azt hiszem a "Kristályszilánk", ami egy Drizzt sztori része volt, de első kötete lett a Zsoldosok sorozatnak (mintha így rémlene).

Salvatore karakterei harmatgyengék pl. Kemp figuráihoz képest. Elaine Cunningham-től csak a varázsló lányát kezdetem el eddig olvasni, de őszintén szólva nem győzött meg: a főszereplő drow lányka kényszeres vagánykodása olyan érzést keltette bennem, mintha Clone Warst olvasnék Forgotten Realms-re.

Mr. Kemp marad nálam az etalon. Jó lett volna, ha nem lövik le az új trilógiáját. Amúgy ez a Sundering széria mit tud pontosan?

seti

seti

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 878 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.10.06, 15:00

Üdvözletem!

Olvastam anno Kemp mester Forgotten Realms regényeit, az Árnyék tanúját, az Erevis Cale trilógiát, és az Árnyékháború trilógiát, és meg kell mondjam, szerény véleményem szerint a legjobb Forgotten Realms témára írt alkotásokról van szó.

Na most láttam, hogy megjelent magyarul az Isteni gyermek című regénye is, ami az Erevis Cale sztori szellemi örököse, kvázi folytatása.

Az lenne a kérdésem - azoktól, akik már esetleg olvasták - hogy tartja a színvonalat? Érdemes beszerezni?

A válaszokat előre is köszönöm!

Ellach

Igazad van, Kemp a legjobb FR író, utána jön a sorban Elaine Cunningham, és Lisa Smedman. Salvatore meg elmehetne már nyugdíjba, én nagyon nem bánnám.

Az Isteni Gyermek nem lett olyan jó, mint az előzményei, viszont ebben a könyvben ismerjük meg Cale fiát, valamint az előző trilógia többi nyitva hagyott szálát is elvarrja a kötetben az író, többek között Riven, Rivalen, Mask, stb... sorsát is. Nagyon remélem, hogy lesz folytatása, és ha igen, akkor nem árt ha ezt a könyvet is elolvasta az ember.

Talán az lett a könyv baja, hogy bele erőltették a Sundering sorozatba. Én úgy tudom Kemp eredetileg trilógiát akart írni, de a Wizards megvétózta, vagy valami ilyesmi rémlik valahonnan.

Ellach

Ellach

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 187 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.10.04, 17:44

Üdvözletem!

Olvastam anno Kemp mester Forgotten Realms regényeit, az Árnyék tanúját, az Erevis Cale trilógiát, és az Árnyékháború trilógiát, és meg kell mondjam, szerény véleményem szerint a legjobb Forgotten Realms témára írt alkotásokról van szó.

Na most láttam, hogy megjelent magyarul az Isteni gyermek című regénye is, ami az Erevis Cale sztori szellemi örököse, kvázi folytatása.

Az lenne a kérdésem - azoktól, akik már esetleg olvasták - hogy tartja a színvonalat? Érdemes beszerezni?

A válaszokat előre is köszönöm!

Ellach

Nagai

Nagai

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 275 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.12.12, 15:05

Kemp a jovoben 3 SW konyvet fog irni akit erdekel.

Csak nekem tetszett Crosscurrent?

Blazious

Blazious

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 172 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.12.12, 12:41

Ejha, termékeny fórum :D

Én olvastam az FR-ben megjelent könyveket, Az árnyék tanúját, Az Erevis Cale és az Alkonyháború trilógiát, valamint a Pókkirálynő háborújának zárókötetét, Ezenkívül van még egy novellája a Vihartorony című novelláskötetben, de ezt nem olvastam.
A két trilógia alapján bátran ajánlom mindenkinek, aki otthon van a Forgotten Realms világában, de azoknak is ,akik nincsenek. Szvsz sokkal jobb mint Salvatore mostani művei, vagy Lisa Smedman Vezeklő papnő ciklusa(ami szintén jó lett). Pillanatnyilag ő a legjobb FR író.
Az árnyék tanúja kevésbé kiváló sztem, de az is jó.
Kemp karakterei jól kidolgozottak, ellentmondásos figurák, nem Drizztféle szuperhősök. Tolvajok, bérgyilkosok, Árnyékok, vagy épp Lathlander papja, aki elveszti hitét.
Tényleg jó, ajánlom indenkinek.

Goraq

Goraq

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1259 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.12.12, 03:34

En csak az SW konyvet olvastam ami egesz jo volt.

rufio

rufio

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 101 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.02.16, 22:46

Nem is értem miért nincs még róla téma. Ki olvasott tőle többet a Pókkirálynő Háborúja 6. könyvénél? És ki az aki szereti is és miért? Beszélgessünk, beszélgessünk! :sor:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]